Olen vkolla 5 raskaana ja haluan lopettaa polttamisen, mutta kokemuksesta tiedän, että se tuskin ilman apuja onnistuu. Mutta, joka paikassa lukee nicoretteen liittyen, että aina pitää neuvotella lääkärin kanssa raskauden kulusta ennen korvaustuotteiden käyttöä! Mutta eka lääkärihän on ties kuinka-pitkän-ajan päästä ja haluan kuitenkin lopettaa polttamisen heti.
Uskallanko omin päin mennä käyttmään esim purkkaa tai niitä uusia microtabseja? Kun kuulemma pitäisi eka lääkärin kanssa neuvotella onko nicoretten hyöty suurempi vauvalle kuin siitä mahdollisesti aiheutuvat haitat?
Onko nicorettella oikeasti siis jotain vaarallisiakin vaikutuksia sikiöön?
Esikkoa odotellessa koitin olla ilman, mutta vieroitusoireet oli jotain niin käsittämättömän kamalia, että tekivät minut täysin toimintakyvyttömäksi useiden päivien ajaksi, jolloin ratkesin taas polttamaan. Loppuraskauden ajan yritin koko ajan olla ilman, mutta huonoin tuloksi. Tosin poltin vain 1 tupakan päivässä.
Minulle ilmiselvästi se ensimmäinen aamurööki on sellainen, että jos se jää väliin, tulee kuolema. Jos aamuröökin sen sijaan saan, jaksan yöhön asti ilman.
Eli nyt olen polttanut (plussan jälkeen) 2-3 päivässä, ja niiden tilalle haluaisinkin pari kertaa jauhaa nicorettea tai imeskellä sitä tablettia. jotta selviän sen aamuisen tilanteen yli.
Onko kellään kokemusta tai tietoa siitä, voinko mennä ominpäin ottamaan nicorettea, vai voiko se oikeasti olla vaarallisempaa kuin satunnainen polttelu?
Mites muut ovat nicoretten avulla onnistuneet?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista! Saarnoja en kaipaa, ne on vielä ulkomuistissa edellisestä (en tiedä, miksen silloin miettinyt nicorettea).
Uskallanko omin päin mennä käyttmään esim purkkaa tai niitä uusia microtabseja? Kun kuulemma pitäisi eka lääkärin kanssa neuvotella onko nicoretten hyöty suurempi vauvalle kuin siitä mahdollisesti aiheutuvat haitat?
Onko nicorettella oikeasti siis jotain vaarallisiakin vaikutuksia sikiöön?
Esikkoa odotellessa koitin olla ilman, mutta vieroitusoireet oli jotain niin käsittämättömän kamalia, että tekivät minut täysin toimintakyvyttömäksi useiden päivien ajaksi, jolloin ratkesin taas polttamaan. Loppuraskauden ajan yritin koko ajan olla ilman, mutta huonoin tuloksi. Tosin poltin vain 1 tupakan päivässä.
Minulle ilmiselvästi se ensimmäinen aamurööki on sellainen, että jos se jää väliin, tulee kuolema. Jos aamuröökin sen sijaan saan, jaksan yöhön asti ilman.
Eli nyt olen polttanut (plussan jälkeen) 2-3 päivässä, ja niiden tilalle haluaisinkin pari kertaa jauhaa nicorettea tai imeskellä sitä tablettia. jotta selviän sen aamuisen tilanteen yli.
Onko kellään kokemusta tai tietoa siitä, voinko mennä ominpäin ottamaan nicorettea, vai voiko se oikeasti olla vaarallisempaa kuin satunnainen polttelu?
Mites muut ovat nicoretten avulla onnistuneet?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastauksista! Saarnoja en kaipaa, ne on vielä ulkomuistissa edellisestä (en tiedä, miksen silloin miettinyt nicorettea).
Vastaukset 22
Vanhimmat
Itse käytin nicorette purkkaa raskauden alussa, tietääkseni vain laastarin käyttö on raskaana kielletty. Joka tapauksessa nicorette on parempi kuin tupakka, alkiollekin! Jos haluat varmistaa asian, voit varata vaikka soittoajan lääkäriltä..
käyttö on muka kiellettyä raskauden aikana... mulle neuvolatäti ainaki suositteli niitä, mieluummin laastareita ku röökiä
No niin, onko muilla kokemusta tai neuvoja? Vai onko muut onnistuneet ilman nicoretten apua?
tupakoinnin ilman mitään avuja, niinkuin joku tossa kysykin et onko sellasia.. helpompi se mun mielest on.. voihan niihin lastareihin turvautua.. ei ne kuitenkaan mitään hyvää tee koska imeytyyhän sekin.. ?
että en ole koskaan kuullut, että kukaan olisi lopettanut nikotiinipurkan tms. tuotteen avulla. Kyllä se on se oma päätös, millä se lopettaminen onnistuu. Ja mikä olisi parempi palkinto lopettamisesta kuin terve vauva :)
Vielä kun se oma päätös lopettaisi ne käsittämättömät vieroitusoireet...siihenhän minä nicorettea meinasin. Itse tupakkaa ei tavallaan tee mieli, vaikka muut polttaisivatkin, vaan se on ainoa, joka pitää minut "fyysisesti ja henkisesti" toimivana, kun vieroitusoireet meinaavat iskeä... aika säälittävää, tiedän.
Mainittakoon, että esikkoa odotellessa siinä 10 vuotta sitten poltin tosiaan sen yhden päivittäin, ja terve hyvänkokoinen poika syntyi, eikä hän ole 10 vuoden aikana sairastanut kuin ehkä 5 flunssaa ja vesirokon...ei mitään muuta :)
Nostan hattua niille, joille pelkkä henkinen psyykkaus riittää poistamaan/kestämään oikeat vieroitusoireet. Minä en siihen pysty, vaan lamaannun sängynpohjalle oksentamaan muuten.
siellä sängynpohjalla oksentaessaan ajattelisi sitä pientä lasta joka siellä vatsassa kasvaa ja se saisi olemaan polttamatta silti.. Yksi lähenen sukulaiseni lopetti juuri tupakanpolton piiiitkän ajan jälkeen tultuaan raskaaksi ja yllättäen sanoi, että ensimmäiset kaksi päivää olivat ne vaikeat, ja itku oli päässyt useaan otteeseen, sen jälkeen on ollut helppoa. Kysynkin, että oletko koskaan ollut polttamatta silti vaikka olet ollut lamaantuneena sängynpohjalla oksentamassa? Tiedätkö minkälainen päivä olisi seuraava jos jättäisitkin silloin polttamatta? Tai sitä seuraava? Kannattaisi kokeilla.. yleensä kun nuo pahimmat vieroitusoireet ei tosiaan kestä kuin sen pari päivää ja sitten alkaa helpottaa..
Tv. Kaksi vuotta sitten "lopettanut", sen jälkeen poltellut satunnaisesti, nyt rv 14 ja raskausaika polttamatta kokonaan..
Tosiaan kouluikäisen lapsen äitinä (isä töissä ympäri vuorokauden ja viikon) on niin, että jonkinnäköinen toimintakyky pitäisi olla, jotta esikoisesta pystyisi huolehtimaan. Siinä ei auta sängyssä maata oksentamassa ja tärisemässä montaa hetkeä, kun toinenkin tarvitsee huolenpitoa. Esikkoa odottaessani oli 3 päivää putkeen polttamatta ja olo vain paheni päivä päivältä. Olin sairaslomalla töistäkin sen takia. En kyennyt toimimaan mitenkään. Silmäni eivät toimineet/tarkentaneet, päässä pyöri, autoa en olisi voinut ajaa missään nimessä, oksensin ja tärisin, pulssi meni miljoonaa, käsissäni ei ollut voimia lainkaan...
Eikö kellään ole ollut näin voimakkaita oireita ilman tupakkaa? Miten ihmeessä kaikki onnistuu tosta vaan lopettamaan ilman apua? Ilmeisesti riippuvuus ei vielä muilla sitten ole samaa sorttia ja tupakointi ollut paljon vähäisempää...
Kuitenkin haluan lopettaa ja nimenomaan jollain apuvälineellä, esim juuri nicorette.
Haluaisinkin tietää, eikö tosiaan kukaan ole sen avulla kyennyt lopettamaan?
todella paljon, että sinulla on noin pahat vieroitusoireet jos poltat 1-2 tupakkaa päivässä.. Kun monet tuntemani lopettaneet on kuitenkin lopettanut kerralla, vaikka on polttanut ainakin sen askin verran päivässä yli 10 vuotta..
En tiedä kumpi sitten on haitallisempaa, polttaa se 1 tupakka päivässä vai syödä nikotiinipurkkaa.. yhdessä purkassahan on moninkertaisesti nikotiinia yhteen tupakkaan verrattuna.. Kannattaa varmaan ottaa neuvolassa puheeksi, siellähän ne asiantuntijat ovat..
Jos pystyt koko odotusajan polttaa vain 1 tupakan päivässä niin onhan sekin jo hatunnoston arvoinen suoritus kun jotkut eivät sitä polttamista edes vähennä.. Luulisi vain, että tuossa vaiheessa on jo ihan sama polttaako sen yhden vai ei..
Kumma kyllä, olen polttanut normaalisti askin päivässä 12 vuoden ajan.
Aamulla kun herään, ei tupakkaa tee mieli. Kuitenkin, jos en polta ensimmäisen 5-6 tunnin aikana lainkaan, alkavat kamalat oireet. Viimeistään parin tunnin päästä luovutan, ja poltan sen yhden. Se vie oireet täysin pois. Illansuussa jonkin verran taas alkaa tuntumaan, ja nyt olen itäpäivällä saattanut vielä toisen polttaa. Yleensä juon kuitenkin illansuussa kupin kahvia ja koitan mennä nukkumaan, ennen kuin oireet palaavat voimakkaampina. Nukun kuitenkin hyvin, mutta seuraavana aamuna sama rumba alkaa taas...muutama eka tunti menee ok, mutta sitten...
Edellisen raskauden aikana sain oireet pidettyä suht hyvin loitolla sillä yhdellä tupakalla, olin polttanut silloin siis 2 vuotta. Nyt vuosien jälkeen tuntuu, ettei se yksi tupakka meinaa riittää, mutta koitan siinä pysyä, ennen kuin neuvolaan asti pääsen. Itseänikin hieman ihmetyttää niin voimakkaat oireet, mutta sitä kai se todellinen fyysinen riippuvuus on.
Nyt kun mietin, niin ei tainnut viimeksi olla nicorettea saatavana tai ei ainakaan raskaana oleville.
samaan malliin, ehkä voit jo parin kuukauden päästä jättää sen yhdenkin tupakan pois :) Tsemppiä!
ei missään tapauksessa!!!
Ihan mielenkiinnosta kyselen...olisko sinulla jotain tietoa asiasta, että miksi ei nicorettea raskausaikana missään tapauksessa? Jos tiedät enemmän kuin minä, niin olisi kiva kuulla.
neuvolassa ne nimenomaan suosittelee nicorettea tupakan sijaan... Voisitko hieman perustella näkemystäsi. Tietystihän parempi olisi olla ilman mitään, mut se ei aina ole niin helppoa..
päivässä, saat siitä paljon vähemmän nikotiinia kuin yhdestä purkasta tai laastarista. Eli korvaustuote voi olla paljon pahempi kuin se alkuperäinen pahe. Sinuna laskisin tarkkaan nikotiinimäärät (tietty pötkylästä saa sit tervat ja muut haitta-aineet myös, purkasta vain nikotiinin), ja miettisin purkat sen mukaan, eli vedätkö esim. puolikkaan nikotiinipurkan kerralla. Voit myös soittaa heti neuvolaan tai terveyskeskukseen, eiköhän sieltä irtoa lääkäriaika pian, meinaan raskaana oleville yleensä irtoaa ja terkkari voi laskea sulle oikeat määrät, jos viet tupakkamerkkisi askin mukana.
haitallisia aineita, muitakin kuin se nikotiini, joten aina se purkka on parempi kuin rööki. Itse lopetin tupakoinnin alkuraskaudessa. Heitin vain askin roskiin ja päätin, ettei se ole enää vaihtoehto, en halunnut myrkyttää pientäni. Poltin aiemmin n. 10 savuketta päivässä. Ostin nikotiinipurkkaa ja pari päivää pureskelin ja siihenpä se sitten loppui. Kannattaa listata niitä hyviä ja huonoja puolia ja ihan miettiä ajatuksen kanssa, että onko se oma käyntiin lähteminen tärkeämpää, kuin se, että vauva saa parhaat mahdolliset eväät. JOs jotain raskaudessa sattuu, on kauheaa miettiä, että aiheuttiko minun tupakointini tämän? Vaikkei aiheuttaisikaan, mutta itsesyytökset voi olla kovia. Meillä pikkunen kasvoi loppuraskaudesta huonosti ja kyllä monesti kiitin itseäni, että tupakan olin jättänyt. Muuten en olisi voinut elää itseni kanssa.
Niin mietin vain, että jos nicorette on täysin turvallista verrattuna tupakkaan, niin miksi pitää ensin neuvotella lääkärin kanssa? Olen monesta lähteestä lukenut, että lääkärin tehtävä on päättää ovatko nicoretten hyödyt suuremmat kuin haitat, siis vauvan kannalta? Selkeästi annetaan siis ymmärtää, että nicorettella saattaisi olla jotain tupakkaakin haitallisempia vaikutuksia sikiöön, kun kerran pitää lääkärin oikein pohtia hyötyjä ja haittoja. Ja samoin monesta lähteestä olen lukenut, että jos polttaa alle 5 päivässä, ei kannata aloittaa nicorettea.
Minä olen ihan pihalla näiden juttujen kanssa. Nicorettea en ole uskaltanut vielä käyttää, 1-2 tupakkaa menee päivittäin tällä hetkellä...
kunnes luin Allen Carrin kirjoittaman kirjan Stumppaa tähän. Loppui tupakanpoltto ihan siihen paikkaan, kun olin kirjan lukenut. Ei ollut vieroitusoireita, tai ainakaan mitään niin pahoja, etteikö niitä kestäis. Varsinkin kun oli vauvakin masussa niin sekin tsemppas vielä enemmän. Kokeilkaapas lukaista se!
Itse en ole ikinä ymmärtänyt miksi tupakanpolttoa yritetään lopettaa millään valmisteilla. Niissähän on just sitä samaa ainetta mitä tupakassakin on...eli se vaan jatkaa sitä riippuvuutta. Eli sama asia kuin heroinisti ottais heroiinia päästäkseen siitä eroon. Vai olenko ymmärtänyt jotenkin väärin?
mä lopetin polttamisen ku luin kans Allen Carrin kirjan Vihdoinkin vapaa tupakasta. olen raskausviikolla 16 ja lopetin heti alussa nikotiini purkan avulla. kirjassa sanotaan et mitään korvikkeita ei saa käyttää mut toi yhdistelmä kyllä toimi ainakin mulla.(kirjan lukeminen ja purkka siis)
Otin 2 kertaa päivässä puolikkaan 2mg nikotiinipurkan ja sekoitin sitä tavalliseen purkkaan, tuli sellanen olo et on vetäny just röökin ja meni pari viikkoo ni jauhoin sit enää tavallista purkkaa.
Se nikotiini ei tosiaan oo tupakan myrkyistä pahimpia, vaan nimenomaan häkä, se syrjäyttää veressä hapen ja niin sikiö hapensaanti on jopa tunnin röökin vetämisen jälkeen todella vaikeeta. Ultratutkimuksissa on huomattu et jos äiti vetää röökin ni sikiö lopettaa liikkumisen noin tunniksi sen jälkeen ku se yrittää saada vaivalloisesti happea....häkä poistuu sikiön kehosta noin 6 tuntii röökin vetämisen jälkeen.
Mulle kätilö sano et nikotiinipurkka on AINA parempi vaihtoehto ku rööki, et jos ei muu auta ni sitä saa jauhaa vaikka raskauden loppuun asti, ennemmin siis ku vetäis sitä röökiä. Tsemppiä lopettajille!
Raskausaikana tulee keskustella lääkärin kanssa.
Tässäpä lääkelaitoksen sanomaa Nicoretesta...
Raskaus
Nikotiini kulkeutuu sikiöön ja vaikuttaa sen hengitysliikkeisiin ja verenkiertoon. Vaikutus verenkiertoon riippuu annoksesta.
Haittavaikutukset
Nicorette-purukumi voi aiheuttaa samanlaisia haittavaikutuksia kuin elimistön muulla tavoin saama nikotiini.
Yleiset (> 1/100).
Keskushermosto. Huimaus, päänsärky.
Maha-suolikanava. Pahoinvointi, maha-suolikanavan vaivat, nikotus, oksentelu.
Paikalliset. Leukalihaskipu, suuontelon ja nielun arkuus.
Eiköhän se lääkäri sitten päätä, että onko mahdollisesti esiintyvät sivuvaikutukset vaarallisia vauvalle, onko äidillä vaikuttavia perussairauksia jne...
Jos mietit sitä 1-2 tupakan sisältämää nikotiinimäärää ja vertaat siihen purkkaan niin ihan hulluahan sun on jäystää sitä purkkaa, ellet nyt sitten aamulla ota sitä yhtä "henkosta" siitä purkasta. Ei tuo 1-2 tupakkaa maata kaada, mutta mieti nyt järjen kanssa, että kannattaako sitä vauvaa stressata tuon yhden tupakan takia. Pidätä itse henkeä pitkään ja mieti tuntuuko se kivalta tai koeta mennä oikein tunkkaiseen huoneeseen istumaan, missä ei ilma kierrä. JOs saat hieman osviittaa vauvan tuskasta, kun ei saa happea riittävästi. Onko silloin se yksi tupakka sen väärti.
avulla myös yksi sukulaiseni lopetti :) Kannattaa lukea! Ei se vieroitusoireisiin auta, mutta auttaa muuttamaan ajatusmaailmaa :)
Minä en ole polttanut säännöllisesti neljään vuoteen, mutta olen ollut koukussa nikotiinipurkkaan lähes kaksi vuotta. Kun sain tietää, että olen raskaana, oli nikotiinipurkasta luopuminen henkisesti vaikeata. Söin 2 mg purkkaa n. neljä palaa päivässä, lähinnä töissä. Lopetin viikolla 7. Siirryin syömään tavallista purkkaa ja kävi ihan kivuttomasti! Alkuraskaudessa muutenkin olotila ei välttämättä ole kovinkaan mukava. Mahdolliset vieroitusoireet meni kyllä ihan siinä sivussa. Ultrissa ei ole näkynyt yhtään mitään poikkeavaa, minkä nikotiini olisi voinut aiheuttaa.
Täytyy ottaa huomioon, että nikotiinpurukumi on lääkevalmiste ja lääkevalmisteissa on oltava tarkat kuvaukset mahdolllisista sivuvaikutuksista yms. Nikotiinikorvaushoidostahan on hyvin vähän tutkittua tietoa. Eihän tietenkään mitään lääkettä voi suositella käytettäväksi raskauden aikana.