Tietääkö joku Turusta tai lähistöltä lääkärin, joka ottaisi tosissaan kilpirauhasoireet? Kävin yksityisellä Terveystalossa ja vastauksena eioota..tsh 2,0 T4V 11,0 kolesteroli 6,0, verenpainetauti, kuukautiset puuttuu plus pitkä lista kaikkea muuta tautiin sopivaa..juu eipä mitään muuta kun terveellisiä elämäntapoja taas kehiin niin silläpä kaikki paranee!oon normipainoinenkin..
Löytyykö Turusta lääkäriä?
mlund-71
5252
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
endokrinologi? Ellei, niin sellaiselta varaa aika
endokrinologejakaan kilpirauhasasiassa. En osaa suositella ketään lääkäriä Turussa, valitettavasti. Olen aika monilla eri lääkäreillä käynyt. Rekisteröidy kilpirauhasfoorumille, siellä on lääkäreistä keskusteltu.
näin olen käsittänyt että ei oikein tahdo löytyä mutta kiitos vastaajille;)
Hei,
Älkää antako periksi, näin sanoi minulle ultralääkäri, joka tutki kilpirauhaseni. On järkyttävää lukea teidän kaikkien kokemuksia. Lääkäreiden on niin helppo keksiä kaikkia muita syitä tai vain todeta, että katsellaan nyt.... ja sitten kaikki oireet vain pahenee ja elämä menee sekaisin. Tämä on hyvin tyypillinen vaiva, tänä päivänä, yli 40 v naisilla, mutta ikähaitari voi olla 12 - 99 v.
Tänä päivänä ensimmäinen selitys oireille on työuupumus, huono ruokavalio, liika alkoholi ja liian vähän urheilua, sillä niin moni oireista viittaa juuri em. asioihin.
Itse en käytä alkoholia, liikun 4-5 krt/vkossa, syön terveellisesti ja töissäkin on kaikki erinomaisesti.
Itse kestin oireitani pari-kolme vuotta. Siskolla on ollut sama vajaatoiminta jo yli 10 v. ja jo silloin lääkäri kehtasi vaatia siskoani lopettamaan kaljan juonnin, kun kasvot olivat niin turvoksissa. Sitkeys palkittiin, lääkäriä vaihtamalla, lopputuloksena oli kunnon tutkimukset ja lopun elämän lääkitys, jolla asiat ovat tulleet kuntoon.
Kävin itse 05/09 endokrinologilla, joka määräsi tarpeelliset tutkimukset. Tulosten perusteella todettiin autoimmuniteetti jne. Sain senkin jälkeen vahvasti perustella, että minä ennen niin terve ihminen, en ole oma itseni jne... ja ladella kaikki oireeni uudelleen. Lääkäri ehdotti, että odotellaan, katsotaan, mutta ilmoitin etten jaksa enää. Työ, lapset, koti ja tämä elämä, joka on ainutlaatuinen tulisi olla ihanaa ja nautinnollista.
Nyt kuukauden lääkityksen jälkeen, hiukset pysyvät päässä, nesteet kulkee ja olo on paljon, paljon parempi. Endokrinologi menee vaihtoon, sillä minä maksan omasta kukkarostani kulut, ja sitä vastaan haluan palvelua.
Siis ei anneta periksi, vaan lääkäri vaihtoon ja pysykää lujina!
Kuka lopulta tutki ja antoi lääkityksen? Olivatko kilpirauhasarvosi viitteen ulkopuolella? Kuka oli ultralääkäri? Toivottavasti sinulle ei tule lääkityksen aloitukseen yleisesti liittyvää takapakkia. Semmoinenkin voi tulla, ja huolehdi, että saat lisätä lääkettä tarpeen (lähinnä oireden) mukaan.