Suzuki Bandit vai Honda Deauville?

the capt

Kertokaas mielipiteenne kumpi on parempi ekaksi pyöräksi.
Devillessä viehättää kardaaniveto, kestävä ja luotettava tekniikka ja sivulaukut aina mukana. Ja tehoja varmasti yksin liikkumiseen tarpeeksi??
Rosvossa viehättää ylivoimainen hinta/laatusuhde. Huippu vääntö jo 3700 r/min ( voihan tehokkaallakin pyörällä ajaa nätisti ). Rosvo tuskin heti jäis pieneksi. Toisaalta Rosvossa on ketjut eikä kiinteitä sivulaukkuja. Mutta kumminkin täysverinen matkapyörä eikö???

Paljonko nyky ketjut kestää huolellisella pidolla?

Pyörä siis tulisi etupäässä työmatkakulkimeksi kesäloma ajelut päälle.

Olisi mukavaa jos viitsisitte kommentoida.

11

1254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielipide.,

      Ota honda,vaikka tehopuoli banditissa houkuttelee niin ei kummiskaan niin tehokas jottei sepelimyllyyn ja ketjujen rasvailuun kyllästyisi melko pian, F-mallikin
      mielestäni mukavampi,itse ottaisin kumminkin hondan nyt kun niitä saa sopivasti,
      2 F-mallia ja 1 bandiitin omistaneena ja hukanneena ottasin nyt hondan, molemmat toki kestävyydeltään samaa luokkaa.
      Kyllä ketjut kestää hyvällä hoidolla ainaskin 20tkm jopa tuplaten jotkut ajelleet.
      Laukkusarjat yllättävän kalliita kaupassa mutta jos rauta vääntyy omissa käsissä niin käytettyjä telineitä laukkuineen löytää pikkurahalla.

      • ketään

        sepeli mylly...no kerto heti alkuun sen mitä epäilinkin-et tiedä pyöristä hevonpaskaa joten mielipiteesi ei palvele


      • Tehnyt..
        ketään kirjoitti:

        sepeli mylly...no kerto heti alkuun sen mitä epäilinkin-et tiedä pyöristä hevonpaskaa joten mielipiteesi ei palvele

        Harkitsin vakavasti keväällä deauvillen ostoa. Niin täydellisesti kaikki kohdallaan. Mutta juuri nuo kiinteät sivulaukut... -kantavuus viisi kiloa kappale. Eikä isompia siihen saa millään. Aivan paperia, ja mahdoton vaihtaa, tai korjata jos ne kolhii.


      • laukut
        Tehnyt.. kirjoitti:

        Harkitsin vakavasti keväällä deauvillen ostoa. Niin täydellisesti kaikki kohdallaan. Mutta juuri nuo kiinteät sivulaukut... -kantavuus viisi kiloa kappale. Eikä isompia siihen saa millään. Aivan paperia, ja mahdoton vaihtaa, tai korjata jos ne kolhii.

        Vakiota isommilla laukunkansilla saa lisätilaa niihin helposti ja löytyy käytettynäkin edullisesti.Ota honda ilmanmuuta,kts.hondan alta löytyy omistajien kommentteja.
        Vois tietty tarkentaa minkä ikäistä pyörää hakee.


      • uuden
        laukut kirjoitti:

        Vakiota isommilla laukunkansilla saa lisätilaa niihin helposti ja löytyy käytettynäkin edullisesti.Ota honda ilmanmuuta,kts.hondan alta löytyy omistajien kommentteja.
        Vois tietty tarkentaa minkä ikäistä pyörää hakee.

        ison vesibanditin omistanut ei ikinä vaihtaisi 700 cc Deauvilleen!
        On meinaan niin mahtava kone tuo 1250nen,että takaan,että valinta on sullekin selvä koeajettuasi molemmat!


      • the capt
        uuden kirjoitti:

        ison vesibanditin omistanut ei ikinä vaihtaisi 700 cc Deauvilleen!
        On meinaan niin mahtava kone tuo 1250nen,että takaan,että valinta on sullekin selvä koeajettuasi molemmat!

        ...tehty. Koeajoin molemmat, Devillen ja Bandit 1250:n.
        Eikä todellakaan jäänyt epäselväksi kumpi on mun kokoselle parempi.
        Deville oli yllättävän ahdas ja kuskin jalkatapit meikäläiselle ihan väärässä paikassa.
        Ja jos tuota Bandin moottoria joku vertas sepelimyllyyn, en kyllä yhdy moiseen. Hiljainen kuin mikä. Ja mahtava vääntö.


      • kilometrejä...
        the capt kirjoitti:

        ...tehty. Koeajoin molemmat, Devillen ja Bandit 1250:n.
        Eikä todellakaan jäänyt epäselväksi kumpi on mun kokoselle parempi.
        Deville oli yllättävän ahdas ja kuskin jalkatapit meikäläiselle ihan väärässä paikassa.
        Ja jos tuota Bandin moottoria joku vertas sepelimyllyyn, en kyllä yhdy moiseen. Hiljainen kuin mikä. Ja mahtava vääntö.

        bandit on kaukana sepelimyllystä,se kaveri joka sitä sepelimyllyksi haukku ei tiedä kyseisestä vehkeestä hölynpölyä. Onnea erinomaiselle valinnalle-varmasti yks parhaimpia käyttöpyöriä ja hinta/laatu suhde lyömätön....nautinnollisia


    • Mikki65

      Käy ajamassa ja huomaat ettei pyörät ole vertailukelpoisia. Vielä kun puhut isosta rosvosta. Pikku Banditti on lähempänä Deauvilleä mutta moottorin luonteet ihan erilaisia ( Olen ajanut molempia ). Jos kaipaat rauhallista matkapyörää hyvällä suojaisella katteella eikä tarkoitus ajella hirveän pitkä turneita ja laukkutilat riittävät niin Hondalla on helppo ja kiva opetella. Bandit taas muuntuu moneksi käyttötarkoitusten mukaan... Jos puhutaan vielä isosta rosvosta niin lue Biken numer 7. Itse nimenomaan pidän, ettei ole kiinteitä laukkuja... miksi kiikutella laukkuja mukana kun niitä ei tarvi ja matkallakin kaiken joudut laittamaan sisälaukkuihin jotta saat tavarasi mukaan.

      Ketjut kestää 20-30tkm. Eikä niiden huolto nykyään kauheita vaadi. Itse pesaisen ketjut 3-4 kertaa kaudessa ja rasvailen silloin tällöin. Mukavan leppoista puuhaa kesäillassa ;) Sen täytyy myöntää että hieman puolueellinen olen Suzukimiehenä.

      Laadullisesti kaikki japsipyörät aika samalla viivalla nykyisin... Mutta käy ajamassa ja tee ostopäätös oman kokemuksen pohjalta, mutta aja molempia ja miksei muitakin, Hondalta CBF1000 tosi helppo ja mukava ajettava ihan passelilla katteella, Yamahan FZ1 en ole koskaan ajanut mutta voisi olla saman sarjan menijä kuin Banditikin. Bemun ST800 aika mukava kaveri myös tien päälle ja siinä hihnaveto jos sua ketjut hirvittää.

    • on Parempi

      Banditmootorin voittanutta ei ole.Kaikenmaailman testejä lukiessa aina valitetaan,että ei tahdo olla tasaista vetoa alle 4000 kr/min!Banditissa on 2000 kr/min alkaen!
      Ei täristä ja voimaa on alakierroksilta.
      Omassani alkuperäiset ketjut 33000 km ajettu,eikä mitään ongelmaa.
      Ketjun rasvaus on helpoa,pyörä keskituelle ja oikeallakädellä pyörität takapyörää ja
      samalla sumutat ketjulle MOTOREX CHAINLUBE RACING 500ml!
      Vähintäin 200 km välein.
      Voihan olla parempikin keinoja,mutta tällä olen tähänasti päässyt ilman mitään ongelmaa;)
      Luulen että ainakin 50000 km näinmenen.
      Siis voidelkaa ne ketjut riittävän usein.
      Kun ketjussa näkyy kirkas metalli,olet jo myöhässä ketjuhuollossa!
      Yksinkertaista!

    • kuolemajustiintulee78

      yyyyyh yyyyyh suzuki menee jo viritettynä 150 saatana!onq ihajn oikeasti mopon selässä ja tietokone on syilissäö.äläkäö ihemetelkö jos kirjaimia on ylimääräääisiiiä.tipun meinadaan iha just kyydistä ja tietsikka menee rikki oooooh!poliisi on perässä mittari lähenee 200.ajan just porin moottoritien ohi!aaaaah!nyt lennän ihan just aaa moiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii slhnhweasfedfqwgvgtfew3435677

    • on

      Iso Rosvo = Ikiliikkuja. Ja voi sitä alavääntöä tienpäällä.Ei tarvi boxia hämmentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe