Minulla on tuttava joka pyysi että teen hänen firmansa verkkosivut. Mitä voisin pyytää korvaukseski? Mitä verkkosivut maksaa? Ja mitä vastuu minulla on, jos hän ei ole tyytyväinen ..
Mitä verkkosivut maksaa?
3
357
Vastaukset
- Ob.Server
työstä korvauksen, olet myös siitä vastuussa, tietenkin. Ei tutunkaupoissa juuri mitään kuluttajansuojaa ole, mutta tutullehan ei paskaa tehdä ja jos tehdään, se myös samaan rahaan korjataan.
Puhelimet soivat jatkuvasti, varsinkin näin syksyisin, kun AMK-opiskelijat tarjoavat verkkosivuja koulutyönä ihan ilmaiseksi. Mitään ylläpitoa niihin ei luonnollisesti kuulu. Siispä näin heittäen jokunen satanen voisi olla käypä hinta, juuri tutunkauppana.
Ehdotus: tee erittäin kohtuuhintainen tarjous, siis lähes ilmainen ja sovi, että päivittämisestä sitten maksetaan oikein rahaa.
Rakentele jo valmiiksi erilaisia sivustoja ja panosta niihin tosissasi. Ehkäpä tuttusi kautta saat lisää kyselyjä ja kohta sinulla onkin useampia halvalla tehtyjä kohteita, joista sitten saat ylläpidosta korvauksia.Tietämättä taustojasi, sanoisin että jos olet vähänkin epävarma taidoistasi niin älä tee, muuten siitä tulee pitkä prosessi. Html,css osaamisella pääsee jo pitkälle, mutta jos css ja div ovat täysin vieraita kannattaa unohtaa tekeminen tai muuten tarvitset oppimista ja se kuluttaa hyvin paljon aikaa itseltäsi tuottoon nähden.
Yrityksen sivut tulisi kuitenkin olla hyvin tehtyjä ja toimivia.
Tämä ihan vinkkinä niille, joilla osaamistaso on melko alhainen.
- foliohaamu
no häähän hyväksyy ensin tietysti ne tekemäsi sivut?? eihä sitä ny sikaa säkissä?
ja sen jälkeen ku hää on hyväksyny sivut ja oot tehny sovitut ni ei siinä oo nokan koputtamista sen jäläkeen enää :)
muutenha samaa sydeemiä vois soveltaa kaikkeen kaupankäyntiin :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2355494- 1962797
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss602128Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa201718- 681613
- 1381365
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1081336Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1671319- 871242
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091224