Mitä verkkosivut maksaa?

Nörtti__

Minulla on tuttava joka pyysi että teen hänen firmansa verkkosivut. Mitä voisin pyytää korvaukseski? Mitä verkkosivut maksaa? Ja mitä vastuu minulla on, jos hän ei ole tyytyväinen ..

3

542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ob.Server

      työstä korvauksen, olet myös siitä vastuussa, tietenkin. Ei tutunkaupoissa juuri mitään kuluttajansuojaa ole, mutta tutullehan ei paskaa tehdä ja jos tehdään, se myös samaan rahaan korjataan.

      Puhelimet soivat jatkuvasti, varsinkin näin syksyisin, kun AMK-opiskelijat tarjoavat verkkosivuja koulutyönä ihan ilmaiseksi. Mitään ylläpitoa niihin ei luonnollisesti kuulu. Siispä näin heittäen jokunen satanen voisi olla käypä hinta, juuri tutunkauppana.

      Ehdotus: tee erittäin kohtuuhintainen tarjous, siis lähes ilmainen ja sovi, että päivittämisestä sitten maksetaan oikein rahaa.
      Rakentele jo valmiiksi erilaisia sivustoja ja panosta niihin tosissasi. Ehkäpä tuttusi kautta saat lisää kyselyjä ja kohta sinulla onkin useampia halvalla tehtyjä kohteita, joista sitten saat ylläpidosta korvauksia.

      • Tietämättä taustojasi, sanoisin että jos olet vähänkin epävarma taidoistasi niin älä tee, muuten siitä tulee pitkä prosessi. Html,css osaamisella pääsee jo pitkälle, mutta jos css ja div ovat täysin vieraita kannattaa unohtaa tekeminen tai muuten tarvitset oppimista ja se kuluttaa hyvin paljon aikaa itseltäsi tuottoon nähden.

        Yrityksen sivut tulisi kuitenkin olla hyvin tehtyjä ja toimivia.

        Tämä ihan vinkkinä niille, joilla osaamistaso on melko alhainen.


    • foliohaamu

      no häähän hyväksyy ensin tietysti ne tekemäsi sivut?? eihä sitä ny sikaa säkissä?

      ja sen jälkeen ku hää on hyväksyny sivut ja oot tehny sovitut ni ei siinä oo nokan koputtamista sen jäläkeen enää :)

      muutenha samaa sydeemiä vois soveltaa kaikkeen kaupankäyntiin :)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      33
      2104
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1715
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1486
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1236
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1034
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      978
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      865
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      852
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe