Tietäiskö kukaan mikä on nissanin laturissa vikana kun ei lataa? Uudet hiilet on vaihdettu mutta mitään vaikutusta sillä ei ollut. Volttimittarilla mitattuna akulta näyttää reilua 12V joten ei ainakaan akkua lataa. Johdot laturilta akulle on tarkistettu joten vika ei voi olla muualla kun laturissa. Voisko vika olla laturin diodisillassa? Kiitoksia jo etukäteen jos löytys tietoa.
Primeran laturi
nipponisti
101283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vai onko laturi vaan yksinkertaisesti tullut tiensä päähän? Laturilla ajettu rapiat 300 000km.
http://salattu.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=112412001
Nimimerkin takana paljon osia Nissaneihin!
Vaihtolaturi tilalle vain, etenkään 1,6 'japsi' laturit eivät ole lujimmasta päästä.
Omassa 2,0 oli bosch laturi ja se kyllä kesti.
Vaihdoin varalta toimivan uuteen kun kilsoja 270tkm, jäi vanha varalle, uusi kustansi 150€.
Laturi,itse vaihdoin tuosa 300000km ku meni käämitykset paskaksi.uusi maksoi 100 e tarvikkeesta.
Mistä nuin halavalla sai?
Pitikö vanha antaa välirahaksi?
Minä ostin "hätäpäissäni" lähikaupasta kyselemättä muualta! :-(
Rovaniemen paikallisesta tarvikkeesta,ja annoin vanhan vaihossa.Kyselin monesta tarvikkeesta ,ja sitten sain tingattua tuohon hintaan.pyynti oli 120 ekua,lopulta 100 ekulla sain.
Minä maksoin 150 ja vanha jäi varalle.
Liike autosähköliike/-korjaamo, siis ei tarvikeliike, selittää kait osin kalliin hinnan?
mun nissanin vuodelta 91 ei menny katsastukseen läpi .. nyt myyn autoni osia .. laturikiin on hyvässä kunnossa sait sen 45 eurolla .
[email protected]
Juu se on aika arpapeliä saako laturia toimimaan pelkillä hiiltenvaihdolla kun voi olla että pitää vaihtaa diodisiltaa ja jännitteensäätäjääkin. Ja silti voi olla ettei toimi. Eli helpointa ostaa vain uusi, satasen maksoi kun ite hiljan vaihdoin 290 000 km kohdalla. Se on tosiaan pitää tulla semmoset 14V kun laturi lataa kunnolla, 12V ei riitä. Laturi kannattaa ainakin siinä tapauksessa vaihtaa jos on alkuperäinen ja 1.6 koneella. Suht helppo vaihtaakin jopa.