Oon ottanu tänään kerralla 33 laksaa (metalaxia ja toilaxia), ja tuloksena ainoastaan saakelinmoinen mahakipu, turvotus ja ilmavaivoja. Eilen laksoi meni 38 sekä kaks kourallista agilaxia. Tuloksena oksentelua ja maha kuralla.
Voiko olla, et oon ottanu liikaa laksoja peräkkäisinä päivinä? En uskalla olla ottamatta, paino nousee heti. Oon laksakoukus.
Voiko olla, et oon ottanu liikaa laksoja peräkkäisinä päivinä? En uskalla olla ottamatta, paino nousee heti. Oon laksakoukus.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Älä hyvä ihminen ota niitä enää... Kohta ei sun aineenvaihdunta toimi enää ollenkaan, etkä todellakaan pysty laihtumaan. Laksat poistavat vain nestettä ja heti kun vähenkin syöt paino tulee takaisin. Nuo tabletit aiheuttavat myös erilaisia ongelmia suolen toiminnalle ja samoin myyös syöpää.
Itse söin laksoja lähes päivittäin n. 10-20 kpl, kun yritin laihduttaa. Se on sama kuin bulimaatikolla oksentamisen tarve. Minun piti syödä joka ilta laksoja, että muka laihduin kun sain syödyn ruuan pois. Siihen jää koukkuun. Vatsakivut ja oksentelu oli joka öistä.Annostusta myös piti lisätä, koska muutama tabletti ei enää toiminut, kuten ohjeissa luki.
No onneksi pääsin irti niistä, en ole syönyt niitä ainakaan vuoteen. Aineenvaihdunta eikai koskaan palaa ennalleen ja enhän voi ikinä tietää kuinka pahaa sain aikaan suolistossa, vaikkapa altistumisen syövälle. En myöskään pysty nielemään yhtään tablettia enää, koska ne tulee ylös. Johtuu varmaan siitä että vedin laksoja niin paljon väkisin ja se makeahko maku tulee suuhun vaikka ottaisin buranaa.
Älä pilaa terveyttäsi noilla tableteilla.!!! Toivon todella että ne laitettaisiin reseptille, koska niin moni käyttää niitä väärin:(:(:( Koeta päästä niistä eroon ja lopeta niiden syöminen. Vaikka tiedänkin ettei se ole helppoa:( Tsemppiä!
diureetteja eli eivät todellakaan poista nesteitä!! Suolistonsa niillä sen sijaan pilaa.
t.LL
on kuivattaa uloste, eli ruuan sisältämä neste imeytyy paksusuolesta kehoon. Ulostuslääkkeet vaikuttavat juuri tähän kyseiseen prosessiin, eli estävät nesteen imeytymisen, minkä seurauksena suoli täyttyy nesteellä ja synnyttää ripulin ... tai ulostuslääkkeitähän tietysti pitäisi ottaa vain sen verran, että uloste pehmenee, mutta yliannostellessa syntyy ripuli, ja näin laksatiiveilla saadaan aikaan aivan yhtä suuri ja vaarallinen nestevajaus kuin diureeteillakin.