Kertoisitteko missä olette jo nähneet hirvikrpäsiä. Minä näin kesän ensimmäisen Kangasalla (Tampereen vieressä) sunnuntaina. Tänään olin 30 km pohjoisempana ja siellä ei vielä ollut yhtään.
Hirvikärpäsistä kysyn
Metsien Mies
7119
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Oli lueskellut jotain ns. luonto-sivuja, ja sanoi meille,että hirvikärpset kuoriutuvat 13.08.09 ainakin täällä Etelä-Suomessa.
Niistä niiden munista pystyy kuulemma päättelemään erittäin tarkasti, milloin kuoriutuvat.
Joten,ole huoletta, kyllä ne sinnekin vielä ehtivät ennen lumia;))
On se sellaisia vihulaisia että oksat poissa.
ollut aivan outo,nimittäin ekat kaksi hirvikärpästä löysi tiensä mun hiuksiin jo heinäkuun puolenvälin paikkeilla...ja sen jälkeen ei ole sitten ainoatakaan näkynyt!
Heinäkuinen hirvikärpänen on varmaan viimevuotinen joka n kotoisin Hämeestä. Ei ehtinyt muiden mukaan viime vuona.
tuli muutama bongattuu evolla.
Niitä alkaa näköjään olla jo monissa paikoissa. On se niin kiva mennä puolukkaan kun ei sitten tarvitse olla yksin vaan ne kärpäset pörrää koko ajan.
nehän suorastaan tarraa kiinni. =)