"Äidit rakkaat, jos ette täällä tahdo kivulla synnyttää lapsia, niin te ette pääse lasten kanssa iankaikkista elämää nauttimaan, mutta teidän pitää alkaa helvetin vaivassa ja helvetin tuskissa niitä syntymättömiä lapsia vielä synnyttämään."
Pauli Korteniemi saarnassa 1962.
Oppi ihmisen ennalta olmeassa olemisesta ennen syntymää todettiin harhaopiksi kirkollliskokouksessa vuonna 553 jKr.!
http://scratchpad.wikia.com/wiki/Ehkäisykielto#Kuvitelma_hedelm.C3.B6ittymist.C3.A4.C3.A4n_odottavien_vauvojen_varastosta_eli_ihmisen_.22pre-eksistenssist.C3.A4.22_on_h.C3.B6lynp.C3.B6ly.C3.A4
Äidit helvetin vaivassa!
20
363
Vastaukset
- SRK satuilee
Mistä kummasta nämä maallikkosaarnaajat ovat keksinet sen että ihminen olisi olemassa ennen syntymäänsä? Tietääkö joku?
Ei semmosesta ole Raamatussa kerrottu. Vain Jeesus oli taivaassa olemassa ennen syntymäänsä. Se on Raamatussa sanottu. Mutta eivät ihmisen lapset.
Ihan itse lie saarnamiehet tämän keksineet naisten pelottelemiseksi. - vanla
Tuohan on aivan hirveetä!
- iveta
olla totta. Ei kukaan vl:ä voi tuollaista julistaa. Se on selvästi SRK:n opin vastaista. Varmasti toimittaja tai joku muu on kuullut tai ymmärtänyt väärin.
- Siellä se on
iveta kirjoitti:
olla totta. Ei kukaan vl:ä voi tuollaista julistaa. Se on selvästi SRK:n opin vastaista. Varmasti toimittaja tai joku muu on kuullut tai ymmärtänyt väärin.
Pauli Korteniemi (k. 2007) piti saarnan Oulaisissa vuonna 1962. Saarna on kopioitu Mopin palstalle, mutta ei ole kerrottu missä lehdessä se on aikanaan julkaistu:
http://p2.foorumi.info/keskusteluavanhoillislestadiolaisuudesta/viewtopic.php?t=2290&postdays=0&postorder=asc&start=0
Pölyttynyt! Kiitos tästä tärkeästä tekstistä. Voisitko vinkata missä saarna on julkaistu. Kiitos! iveta kirjoitti:
olla totta. Ei kukaan vl:ä voi tuollaista julistaa. Se on selvästi SRK:n opin vastaista. Varmasti toimittaja tai joku muu on kuullut tai ymmärtänyt väärin.
Pelastushan tulee Jeesuksen opista, eikä Hän opettanut sanaakaan lestaolisuudesta, pakanllisesta lahkosta?
- Anonyymi
pinnasänky kirjoitti:
Pelastushan tulee Jeesuksen opista, eikä Hän opettanut sanaakaan lestaolisuudesta, pakanllisesta lahkosta?
Eikä myöskään sinusta harhapastorista.
Anonyymi kirjoitti:
Eikä myöskään sinusta harhapastorista.
Vaikutat fiksulta, mutta missä ei ole ollut Raamatun sanan sisällä vastuksissa lakollesi?
Voitko vastata huutoosi?
- Naisia hallitaan pelolla
Tämänkö ite keksityn hölynpölyn nämä fiksut ja koulutetut vl-naiset ovat uskoneet ja siksi pelkäävät ehkäistä? Yhä nykypäivänä?
pimahtaneita kääkkiä päästetään näköjään saarnaamaan vl-herätysliikkeessä.
- veli.vapaa
nimissä on niin vakava teko Pyhää Henkeä vastaan, ettei sitä anneta koskaan anteeksi. Saarnamies, jossa ei asu Pyhä Henki valehtelee saadakseen itselleen kunniaa ja maallista mainetta, mutta hän joutuu kadotukseen. Raamattu nimittäin sanoo näin.
2. Kor.4:
1 Sentähden, kun meillä on tämä virka sen laupeuden mukaan, joka on osaksemme tullut, me emme lannistu,
2 vaan olemme hyljänneet kaikki häpeälliset salatiet, niin ettemme vaella kavaluudessa emmekä väärennä Jumalan sanaa, vaan julkituomalla totuuden me suositamme itseämme jokaisen ihmisen omalletunnolle Jumalan edessä.
3 Mutta jos meidän evankeliumimme on peitossa, niin se peite on niissä, jotka kadotukseen joutuvat,
4 niissä uskottomissa, joiden mielet tämän maailman jumala on niin sokaissut, ettei heille loista valkeus, joka lähtee Kristuksen kirkkauden evankeliumista, hänen, joka on Jumalan kuva.
Maailma ja maailman jumala saatana on sokaissut myös saarnamiehet.- Anonyymi
on soksaissut syntymättömät lapset nokkivat kyllä äitien silmiä
- Anonyymi
Aika outo ajatus, että helvetissä syntyisi lapsia?
- Anonyymi
Ei tuollainen ole vl:n uskon mukaista.
- Anonyymi
Jos aloitus pitää paikkaansa on puhe ollut aivan kauheaa.
- Anonyymi
Miksi tehdään niin paljon lapsia, joku syy siihen on.
Se on systeemi, jossa äidit kasvattavat lapset hoitomiesten ohjeiden mukaan. - Anonyymi
Jos todella ihmiset uskoisivat ikuiseen piinaan helvetissä, kukaan ei haluaisi lapsia tähän maailmaan.
Sehän olisi samaa, kuin sytyttää talonsa palamaan tietoisena siit, että lapset ovat sisällä: Elleivät ymmärrä etsiä pelastusta ajoissa, palakoon talon mukana!
Tai se on vielä pahempaa: koska pelastuvia on vähän, todennäköisesti lapsista useimpia tultaisiin piinaamaan loputtmiin.
Kuka haluaisi hankkia lapsia, jos on pieninkään mahdollisuus, että heitä tullaan kiduttamaan loputtomiin?
Onneksi Jumala ei ole sadisti, eikä iloitse kenenkään kiusaamisesta.
Hän kutsuu ihmisiä pelastukseen, mutta jos joku ei tahdo, sellainen tullaan kerran hävittämään pois olemassaolosta.
Ilm.20:9 "Tuli lankeaa taivaasta ja kuluttaa heidät!"
Malakian kirjan viimeinen luku kertoo, kuinka syntiset tulevat tuhkaksi jalkojen alle.
Myös rangaistuksessa näkyy Jumalan armo: jos ihmisten pitäisi olla taivaassa vastoin tahtoaan, heille se olisi piina, ja toisille ongelma.
Ikuinen kuolema ei tarkoita ikuista elämää, vaan kuolemaa, elämän loppua ikuisesti.- Anonyymi
Helvetti on olemassa, lukekaa Raamattua.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489