deliriumko???

olen ihmeissäni,

Kirjoitan tännekkin puolelle kun haluan kuulla mielipiteenne ja voinko tehdä asian eteen mitään?

eli isäni on käyttänyt viinaa nuoresta pitäen liikaa, ei myönnä tai ehkä jo nykyisin myöntää mutta ei välitä. Mä oon ihan kypsä tilanteeseen mutta esim viime yön hän on viettänyt ensiavussa vieroitusoireiden takia. Aavistin jotain tämmöistä kun näin hänet ma, oli tosi huonossa kunnossa, väsynyt, vapiseva, hikoileva. Mutta muuten siisti ja selvä, juominen oli ohi tältä erää.
Eilen yritin soittaa monta kertaa ja kuulin että ambulanssi oli oli seisonut sen talon edessä missä hän asuu. Aamullakaan ei vastannut kun vasta yhdeksän jälkeen. Kysyin että missä on, kotona. Oli ollut ensiavussa yön, ei muista miten joutunu sinne, ei humalassa, ei muista mitään. Kysyin että sanoko ne mitään, no oli huono kunto ja lappu käteen ja kotia.
Soitin ensiapuun ja kysyin. Kuulemani järkytti. Alkoholin vieroitusoireet, sekavuutta, harhoja, krammpi....
Yö tarkkailussa ja diabamia annettu. Kuulemma n kuukauden putki takana. Nollat oli puhaltanu. omaisille ei ilmoitella tuommoisista siisteistä pikkupiipahduksista. Oliko tuo juoppohulluutta ja vaarallista.
Miten saada ihminen ymmärtämään että pitäis lopettaa?
En muistanu kysyä onko tuommoista jatkunut pitkään. Sen tiedän että ainakin kerran on ollut aiemmin. Silloin oli annettu sähköiskut, omien sanojensa mukaan. Ties vaikka kuinka monta kertaa, itse isä ei mulle kerro, kai häpeää kuitenkin. Mä oon ihan järkyttyny! En tienny että tuohon pisteeseen on asiat menny. Pitkistä putkista olen tiennyt

0

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anteeksi arkuuteni

        Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
        Ikävä
        46
        892
      2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

        Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
        Iisalmi
        14
        773
      3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

        https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
        Maailman menoa
        494
        764
      4. kenen näköinen

        kaivattusi on ?
        Ikävä
        45
        672
      5. Mikä on ollut

        Söpöintä välillämme?
        Ikävä
        41
        624
      6. Tykkäätköhän vielä minusta?

        Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
        Ikävä
        30
        576
      7. Hyvännäköinen pakkaus

        Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
        Ikävä
        32
        543
      8. Olet ihana

        Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
        Ikävä
        37
        520
      9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

        Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
        Sinkut
        166
        506
      10. Mitä haluaisit kysyä tänään

        Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
        Ikävä
        44
        470
      Aihe