Kuinka saa helpoiten halvat hevoset Carinan II 4-afe moottorista(105hv)?.
Mikä tuossa olisi helpoimpia juttuja kajoamatta koneen sisälle?
Käykö tuohon jostain isompi kaasuläppä systeemi helposti?
Entä nokkien hiotus , onko kokemusta kellään?
Saako tuosta 120-130hv miten helpolla?
Halvat hevoset käyttöön muutoksilla?
3
650
Vastaukset
- Konetyypin piristyksestä
Onko tästä konetyypistä mitään tietoa , miten helpoimmat hevosvoimat saa käyttöön?
Ainakin Fordin Zetec koneissa oli mahdollista päivittää tehokkaammaksi.
Vaihtamalla esim kaasuläppää 1.8 ja 1.6 koneeseen tuosta 2.0 koneesta ja samoin nokat oli vaihtokelpoiset keskenään. Jopa moottorin boksit oli vaihtokelpoisia ja samoin ilmamäärämittarit.
Mikäs näissä Toyotan koneissa olisi halvin ja helpoin piristys? Siis jos pienellä burjetilla tehdään. Ei mitään kilpaviritystä vaan käyttövoimaa arkiajoon.- ja..
hanki menevämpi peli, tojon koneet on jo tehtaan jäljiltä niin viritettyjä ettei juuri mitään ole tehtävissä jos autoa haluaa käyttää arkiajoon ja saada vielä katsastuksestakin läpi. Hanki toinen kone ja pöydälle viritettäväksi, joskin tuloksena on useimmiten takakireä käyntihäiriöinen viritelmä.
- Millaista Toyotan viritt
ja.. kirjoitti:
hanki menevämpi peli, tojon koneet on jo tehtaan jäljiltä niin viritettyjä ettei juuri mitään ole tehtävissä jos autoa haluaa käyttää arkiajoon ja saada vielä katsastuksestakin läpi. Hanki toinen kone ja pöydälle viritettäväksi, joskin tuloksena on useimmiten takakireä käyntihäiriöinen viritelmä.
Tälläistäkö on toyotan viritys?
Olen omistanut aiemmin toisen merkkisiä autoja joita on viritelty.
Eikä niissä ole mitään käyntihäiriöitä kun homma tehdään kunnolla.
Ainoastaan tuollainen isompi rivikone tuplilla ei ollut mikään täysin toimiva laitos.
Mutta silloin kuin toimi , sitten lähti mukavasti.
Mutta viritetty ruisku ja tai ruisku turbo on toimineet hyvin lastuineen ja nostettuine ahtopaineineen , kairattuine kansineen. Jopa tyhjäkäynti ja päästöt ok.
Onkohan 4-afe sellainen kone mitä ei voi virittää? Epäilen kyllä.
Siis ei mitään suuria tavoitteita. Jos vaikka sen 10-15 heppaa saisi. Ja se menevämpi ajopelikin on , mutta tekevä mies haluaisi kokeilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261720
- 1051205
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381081- 49989
- 128887
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni51880Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240858Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55719