Hei, ostin veneen, jossa 52 HV dieselmoottori, mitähän ihme suodattimia (2 kpl), on dieseltankin jälkeen, molemmissa lukee Vetus jotakin, ilmeisesti alumiinia (myyjä unohti kertoa)?
Mitähän nille pitäis tehdä? Itse polttoaineensuodatinhan on itse koneen kyljessä.
häh?
Mitähän nille pitäis tehdä? Itse polttoaineensuodatinhan on itse koneen kyljessä.
häh?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Se kaksoisfiltteri on ns. primaarifiltteri, joka kerää polttoaineen moskaa ja vettä. Suodattimien alapäässä on kaiketi tyhjennyshana, josta voit laskea sinne kertyneen veden.
Yleensä nuo primaarifiltterit vaihdetaan 500 käyttötunnin välein tai aikaisemmin, jos tulee merkkejä tukkeutumisesta (kone esim. pudottaa kierroksia).
Jos et jostain syystä halua käyttää Vetus-merkkisiä suodattimia, voit tietysti vaihtaa tilalle jonkun muun filtterin.
Koneen kyljessä on se sekundaarifiltteri. Mahdollisesti poilttoainepumpussakin on vielä oma filtterinsä - katso koneesi ohjekirjaa. Kannattaa hankkia myös korjaamokäsikirja-tyyppinen kirja, joka löytynee internetistä ja sen voi ladata sieltä ilmaiseksi.
Itselläni on Vetus 4.17 ja käyttötunteja kertynyt n. 3000. Ei mitään vikoja eikä käyntihäiriöitä tähän mennessä: mielestäni hyvä ja luotettava kone.
Suurkiitos asiallisesta vastauksesta, niitähän täältä ei yleensä saa....