Suunnittelimme perheeni kanssa matkustamista Bulgariaan, mutta vaihtoehtoina on kaksi matkaa emmekä oikein osaa päättää.
Ensimmäinen matka on Varnan Kultahietikolle viikoksi, lähtö 23.8. Hotellina on Golden Yavor. Tässä matkassa tuo paikka ja hotelli jotenkin viehättää, mutta viikko on kovin lyhyt aika.
Toinen matka on Sunny Beachille kahdeksi viikoksi, lähtö myöskin 23.8. Hotellina on Poseidon. Tässä matkassa tuo kaksi viikkoa on kovin houkkutteleva, mutta Poseidonista olen kuullut vähän ristiriitaisia mielipiteitä.
Kumpaa matkaa suosittelisitte? Ja mitä mieltä olette hotelleista? Entä kumpi on ylipäätänsä kohteena parempi? Onko paikkojen hintatasoissa eroja?
Matkustamme Bulgariaan...
1
615
Vastaukset
- -m-
Kultahietikon Golden Yavor mielestäni kohtalaisella paikalla Kultahietikolla, eli rantaan ja keskustaan kävelymatka, suhteellisen rauhallinen sijainti. Lisäksi siellä toimii vartiointi hotellin ulkoportilla ympärivuorokautisesti. Omakohtaista kokemusta ei itselläni paikasta ole, mutta kävelin keskustaan Golden Yavorin ohitse muutaman kerran. Näytti suhteellisen kivalta ja siistiltä ihan noin äkkiseltään tämäkin hotelli. Sunny Beach tosin on varmaankin yleiseltä hintatasoltaan edullisempi kuin tuo Kultahietikko lähinnä ruuan ja ostosten suhteen. Itse valitsisin tuon Sunny Beachin jos nyt reissuun lähtisin, tuskin suurta eroa paikoissa muuten onkaan...bailaajia ja ravintolameteliä löytyy varmasti molemmista.
Itse tosin sairaustuin nuhakuumeeseen heinäkuussa Kultahietikolla...tapasin muitakin sairastuneita turisteja lomallaan. Sikainfluenssan mahdollisuus on siellä lomaillessa olemassa, joskin paikallinen lääkäri tulkitsi kuumeet ilmastoinnin ja ilmastonmuutoksesta johtuviksi normaaleiksi fysilogisiksi ilmiöiksi, mene ja tiedä, mutta kolme lomapäivää taittui yli 38 asteen kuumeessa, nuhassa ja yskässä ;)
Mukavaa matkaa ja käsidesiä mukaan ;) !!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude24115198Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510136Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089371Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237099Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826537Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1746218Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335612Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474806IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1451690Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys251666