Pieni talo preerialla

Kuinka moni katsoi sitä lapsuudessa? Entä nyt vanhoilla päivillä? Mikä siinä viehättää tai inhottaa?

Vai onko liian kesy aloitus?
488
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ole nyt enää katsonut,tyttäreni kyllä sitä katsoo :)

Äänestä

ja katsoin myös lapsuudessa. Harmitonta viihdettä, vaikka juoni onkin kärsinyt pitkittämisestä ja pitkittämisestä. Ja voi helvata kun se isä Ingalls on aina se ritari rohkea joka pelastaa kaiken. Jotenkin tuntuu että ei nuo tapahtumat ihan 100% totta ole, eli joko Laura on hieman tarinoitaan värittänyt, tai sitten sarjan käsikirjoittaja on pannut omiaan.
Ikävä myös sitä alkuperäistä Jack-koiraa :))

Pitäisiköhän lukea kirjana?

Äänestä

nuorena ja taas uudelleen ja uudelleen.
Siinä on sitä jotain aitoutta...ihmisten välittämistä toisistaan köyhistä oloista huolimatta...siinä on vain sitä jotain...

Äänestä

Just samaa luokkaa kuin kaikkien muistot omasta lapsuudesta jolloin oli lämpimät kesät, uimassa ei palellut vaikka oltiin oikeasti naamat sinisenä kylmästä jne.

Oikeastihan totuus oli karumpi.
Esimerkiksi sokeutunut Mary kyllä kävi sokeankoulun poissa kotoa mutta vietti lopun elämäänsä äitinsä kanssa, ei siis löytänyt ketään Adamia. Perhe teki kovasti öitä pystyäkseen maksamaan Maryn koulutuksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkaa kirjoitti:

Kuinka moni katsoi sitä lapsuudessa? Entä nyt vanhoilla päivillä? Mikä siinä viehättää tai inhottaa?

Vai onko liian kesy aloitus?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu