Keskituloinen suomalainen?

Tienaa yli 2500e. Härre God.
On se huima raha. Itse kun olen erotettu töistäni v. 2000, se oli sillon jotakuinkin palkkani, hiukan enemmän.
Edellisessä työpaikassa sain n. 2200- 2500 nettona, mutta.
Siihen kätkettiin km- korvauksia/päivärahoja yms. korvauksia.
Pomon etuja.

Tänään tulvii tililleni puolet tuosta, ja loistavasti pärjää.
Miten teillä?
12204
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Tottakai se liittyy myös sukupuoleen.
Nainen tarvitsee kainkenlaisia vehkeitä, hajuja ja imukykyisiä tuotteita, mieheen verrattuna.
Nainen haluaa aina viehättää.
Meihelle se on samantekevämpää, ei samantekevää.
Riippuu, onko kyseessä joku viehättämisaste.
Jos on, silloin tuhlataan.

Ostellaan kalliita, pitkävaikkuiteisia hajuja. Uimahousut vaihdetaan viikottain...
Partakin, joka hiton aamu.
Viedään ulos syömään, puhutaan olevinaan vähintään neljää kieltä.
Kunnes täyttymys käy, riitävän monesti.

Muutetaan yhteen.
Vuoden kuluttua kaikki on ennallaan...

1Äänestä
  • rahaa kulunut tähän mennessä 20€, ruokaan.
    En paljon kuluttele niinä päivinä kun töissä käyn, kaupassa käyn pari kertaa sen kuuden päivän työputken aikana ja joskus menee vapaatkin vähällä.
    Huomenna pitää maksaa matkat saareen mutta sinnekin vien vain syötävää.
    Mökki on jo maksettu, joten tiedä häntä nyt siitä kulutuksestakaan vaikka hametta silloin tällöin pidän ja naiseksi minut katsotaan.

    Äänestä

Itseasiassa en minä, eikä moni muukaan ikinä saa tuollaista kuukausipalkkaa. Jotkut saavat kaikkinensa sen kymmenkertaisesti, mutta se on häviävän pieni vähemmistö.

Nojaa, pari aikuista suunnittelijaa, brutto jo nykyisin yhteensä melkein viistonnia. Vuosituhannen vaihteessa erittäin paljon pienenpi, siis brutto.

Tienattu, uutena ostettu mersu, vanhassa rahassa nykyisin miljoonan rivari hesassa. Perittynä arvokas kesämökki ja metsätila. Myyntiarvo vaihtelee, koko omaisuuden myyntiarvo jossain 1,5 ja 2 vanhan miljoonan välillä. Puhun vanhasta rahasta, en osaa suhteuttaa suuria summia, tai erittäin pieniä summia oikein euroiksi, markkoina ajateltuna tarkempi yksikkö.

Ja tällä nimenomaisella hetkellä, perheen brutto aavistuksen reilu kolme tonnia euroissa, olen ollut työttömänä. Eli noin laskennallisesti ja tilastollisesti ottaen toimeentulonminimissä hesan kustannusten mukaan.

Joka päivä on syöty, tupakkaakin poltan, joskus juopottelua viikonloppuisin. Ei maksavia harrastuksia, ostettu aina vanhentuvia elintarvikkeita, itse tehdään kaikki hommat mitä voidaan, remonteista ompelemiseen jne.

Investoinnit on vaikeita välillä suunnitella. Rikkonainen kahvinkeitin, keitellään kattilassa liedellä siihen asti, kun jollain on tilissä sitten ylimääräistä. Ai niin, käärin sätkiä ja teen kotiviiniä, kellään varaa vetää koko ajan marlboroa tai juoda konjakkia.

Velkaa ei ole kuin muutama kymppitonni euroissa. Kulutusluottoja muutama tonni. Oikein piti muistella, tuhat mummoa pummasin äidiltäni yhteen vittumaiseen laskuun vuonna 1987. Sen jälkeen en senkään vertaa ikinä.

Tunne välillä kuin brittiläisellä linnassa asuvalla aatelisella. Valtavasti omaisuutta, ei kunnolla rahaa niitten ylläpitoonkaan.

Mutta kun laskeskelee ehkä joskus aikanaan tulevia eläkkeitä, näin hyvä. Onpahan realisoitavaa varallisuutta, että saa lääkkeensä ja muut ylläpitonsa maksettua, ainakin jonkin aikaa.

Kapitalismi kuitenkin hyvä asia. Satuin näkemään paikan päällä, miten neukuissa ihmisten säästöt muuttuivat vessapaperiksi.

1Äänestä
  • Samoissa mennään. Paitsi, mulla riippuu neljä kämppää(mökkeineen).
    Eikä ole enää toista maksajaa, loppuvelalle,(kymmeniä tuhansia).
    Lapseni näistä hitun viheltävät.

    Kumpikin haluavat elää omaansa, mikä on aivan oikein.

    1Äänestä

  • omaisuuksistasiko puhut, - samaan syssyyn köyhälystä.., mikset realisisoi omaisuutta jo nyt, vai keräätkö vain keräämisen ilosta lisää omaisuutta..?

    P.s. kysymyts jos luettelit omia omaisuuksiasi..

    1Äänestä

  • UPDATE_6700438 kirjoitti:

    omaisuuksistasiko puhut, - samaan syssyyn köyhälystä.., mikset realisisoi omaisuutta jo nyt, vai keräätkö vain keräämisen ilosta lisää omaisuutta..?

    P.s. kysymyts jos luettelit omia omaisuuksiasi..

    joskus mietiskellyt. Tuttavapiirissä on monia, joilla on maalista mammonaa siellä, täällä, taloja tyhjillään ym. Sitten valitetaan, ettei ole mihinkään varaa.
    Onko se jotenkin häpeällistä realisoida varallisuuttaan?

    1Äänestä

  • UPDATE_6700438 kirjoitti:

    omaisuuksistasiko puhut, - samaan syssyyn köyhälystä.., mikset realisisoi omaisuutta jo nyt, vai keräätkö vain keräämisen ilosta lisää omaisuutta..?

    P.s. kysymyts jos luettelit omia omaisuuksiasi..

    Koska nyt on aika luopua. Toinen kysymys on, onko oikea ajankohta.
    Lapsia ei innosta tämä keskiluokkainen paska (vrt, hipit. 60- luvulla)
    Joku perintö, tms. Peace, Pax. Mutta itsenäisesti.
    Ketut vanhasta äijästä.

    1Äänestä

  • handek kirjoitti:

    Koska nyt on aika luopua. Toinen kysymys on, onko oikea ajankohta.
    Lapsia ei innosta tämä keskiluokkainen paska (vrt, hipit. 60- luvulla)
    Joku perintö, tms. Peace, Pax. Mutta itsenäisesti.
    Ketut vanhasta äijästä.

    Halaisinko vai haukkuisinko.
    Pashiainen!
    :)

    Totta kyllä on että ei kiinnosta perinnöt fyrkalla, tunteella vain.
    Nettiyhteyden saan ja Kossun viikossa.
    Kun aika eläkkeen koittaa.
    Kirja on kesken, pää täynnä melodioita, sävellysohjelma koneella, ostettu sekin, 210 €. Ja kaikki muistot, 1960 ->

    Sanoituksiakin on, varo vain.
    H.

    Äänestä

Perämoottoriin ja veneeseen.
Katkaiset vain Internet yhteytesi.
:)

No älä, leikkiä vain.
H.

Äänestä

Lipsahdin juuri tuon 60-v rajan yli sairaseläkeläisenä.

871E/kk netto.
Tunnen eläväni kuin keskituloinen konsanaan.
Suurempia perushankintoja ei ole näköpiirissä ja pienemmissä puitteissa voin toteuttaa mielitekojani.

Matkustelua, 12 - 14kk/vuosi.
Teatteria, konsertteja, pieniä eläkeläisten kulttuurimatkoja yms.

En istu kapakoissa, alkoholi ei sovi lääkitykseeni enkä tupakoi.
Joskus ihmettelen ihmisten taitoa saada huomattavasti suuremmat tulot hupenemaan ja vielä valittavat!?

Äänestä
  • Minä luulen, että sinä alat ymmärtää. Olet puskenut aikasi, niukalla palkalla, tehnyt duunisi. Kunnon työn sankari.
    Tämmöisillä ukoilla on suomi rakennettu, vaikka jäätiinkin toiseksi toisessa maailmansodassa toiseksi. Sinä olet selviytyijä.

    Äänestä

Eläke n.2000€ käteen, josta n.900€ jää säästöön

1Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ednah kirjoitti:

Tienaa yli 2500e. Härre God.
On se huima raha. Itse kun olen erotettu töistäni v. 2000, se oli sillon jotakuinkin palkkani, hiukan enemmän.
Edellisessä työpaikassa sain n. 2200- 2500 nettona, mutta.
Siihen kätkettiin km- korvauksia/päivärahoja yms. korvauksia.
Pomon etuja.

Tänään tulvii tililleni puolet tuosta, ja loistavasti pärjää.
Miten teillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu