Mistä voisi saada / ostaa öljypolttimen muuntajan, mieluiten jostain pääkaupunkiseudulta päin. Sellasta tarttisin erinäisiin kokeisiin, jossa tarvitaan tehokasta kipinää, ja sytytys tehoa, jota voisi soveltaa valokaari kokeisiin, teslakäämiin, perunatykin sytyttimeksi, suihkumoottoriin sytyttimeksi, induktiokäämiin, yms...
Hinta ei saisi painaa päälle, eli jotain luokkaa 10-30e mieluiten.
Hinta ei saisi painaa päälle, eli jotain luokkaa 10-30e mieluiten.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ilmaiseksi. Sen kipinän venyttäminen ei kauan onnistu. Kun kipinäväli tulee liian pitkäksi, alkaa kipinöinti muuntajan sisällä ja sen jälkeen se onkin entinen.
Onko sitten muita helppoja tapoja saada HV:tä? En toivo mitään ne 555:ttä tai kaskadin kyhäämistä, se on osoittautunut jo osien puutteessa hankalaksi.
pääset, kun haet Biltemasta auton sytyspuolan, ja siihen transistori katkojaksi. Jännitekin on ihan eri luokkaa kuin öljypolttimen sytysmuuntajassa. Tuollainen 20 mm kipinä syntyy aika ketterästi, ja jännitettä hyvinkin n. 40 kV.
Katkojan ajastus vaatii hiukan viitseliäisyyttä. Käytännössä myös oskilloskoopin. Toisiojännitteen saa mitatuksi, kun ostaa samasta firmasta pätkän sytyskaapelia, jossa on liitin päässä. Kaapelin ympärille kääritään pihaa suunnilleen 100 mm matkalle, jollion syntyy 10 pF kondensaattori. Tuosta tehdään esim. 10 nF kondensaattorilla 1:1000 jännitteenjako.
Jos kiinnostaa, niin saatan mitata omastani arvot.
Miten toi oskillaattori kyhätään? Ne555 ei mulla oikein oo toiminu, ja mistä ne osat sitten ostais, vai käviskö romuttamolla kyselemässä.
minun 555-piirini ovat yleensä toimineet moitteetta. Olisiko sinulla kyseessä jonkinlainen näppihäriö kytkennässä?
Tässä hiukan arvoja Bilteman 53-403 muuntajasta:
Ensiöresistanssi 1,3 Ω
Toisioresistanssi 10,4 kΩ
Ensiöinduktanssi n. 6 mH
Muuntosuhde 145
Tuosta voi ensiön resistanssista ja induktanssista voi arvioida, että muuntajaa ei kannata magnetoida muutamaa millisekuntia pitempään, jos käyttöjännite on 12 V.
Katkojatransistorina on syytä käyttää sellaista, jossa diodi kollektorin ja emitterin välissä. Transistorin virrankesto muutama ampeeri ja jännitteenkesto muutama sata volttia.
Katkojan rinnalle kytketyllä kondensaattorilla voi säätää pulssin muotoa, jos haluaa rakentaa esimerkiksi syöksyjännitegeneraattorin mittaustarkoituksiin.
Eli onko kellään toimivaa ne555 kaavaa? Joskus kun on yrittänyt niin ei toiminu.
Katso että se vitosnastaan tuleva konkka on 10nF eikä 100nF niinkuin mun nuoruudessani niin varmasti pelaa.
555:n pumpannut käyntiin kouluttajana Adultassa. Olen tosin käyttänyt omaa TI:n käsikirjaani, mutta mielestäni tuossa on aivan vastaava:
http://www.fairchildsemi.com/ds/LM/LM555.pdf
Jos ei ole oskilloskooppia käytettävissä, niin kannattaa aloittaa pienellä taajuudella värähtelevällä astabiililla kytkennällä, esimerkiksi 0,1 Hz. Yleismittarilla näkee, kuinka kondensaattori varautuu ja purkautuu ja lähtö vaihtaa tilaa.
Vika kyllä löytyy, kun kaikkien piikkien jännitteet on mitattu ja verrattu oikeisiin arvoihin. Kannattaa myös varmistaa, että kaikki piikit on kytketty.
Arvot ovat jonkin verran komponenteista riippuvat, mutta noilla pitäisi päästä alkuun:
1 GND
2 Saha Vcc/3:n molemmin puolin
3 0...Vcc Kantti
4 Vcc
5 Vcc/3
6 Saha Vcc/3:n molemmin puolin
7 0...2/3 Vcc kantti
8 Vcc
Tämä tietysti painovirhe- ym. varauksin.
Äkkäsin just missa vika piilee. Mulla oli oikeat osat väärissä nastoissa kiinni. Käyn kattomassa elektroniikkaliisseestä joskus osat yhteen hyvään piiriin http://www.geocities.com/capecanaveral/lab/5322/coildrv.htm tosta tehotrankusta vaan vielä, ku tota on haukuttu, niin mikä olisi parempi vaihtoehto korvaamaan sen?
...mikä tahansa muu tehotransistori kuin 2N3055. Itse olen onnistunut rikkomaan mm. BU931 ja IRFP460 -transistoreja sytytyspuolalla leikkiessä. Ei paljoa auttanut, vaikka oli konkka transistorin rinnalla hieman hillitsemässä jännitepiikkejä. Jännitteenkestoa niillä on sentään 500V ja IRFP460 on "avalanche rated" eli pitäisi kestää piikkejä jonkin verran. Telkkarin juovapäätetransistorit (esim. BU1508, BU2508 ym.) ovat kestäneet suht hyvin, mutta ne vaativat ohjausvirtaa ampeerin verran, joten sellaisen kanssa täytyy käyttää pienempää transistoria darlington-kytkennässä 555:n perässä. (555 pystyy antamaan vain 200mA).
Ja lisäyksenä, että käyttöjännitettä oli kyllä välillä käytössä n. 30V, mutta on niitä jokunen 12V:llakin palanut.