ja kannattaako niitä ostaa kirpparilta? Onko joku housumalli /merkki tai joku tiettylaatu erittäin hyvä ja paljonko maksaa?
montako kannattaa hankkia ja minkä kokoisia?
On raskaus vasta puolitiessä ja nyt pitäähankkia kalleimpia juttuja kun on vielä kykenevä...
kokemuksia?
montako kannattaa hankkia ja minkä kokoisia?
On raskaus vasta puolitiessä ja nyt pitäähankkia kalleimpia juttuja kun on vielä kykenevä...
kokemuksia?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hei. Minä olen käyttänyt kahdella lapsellani kestovaippoja, ja ne ovat olleet meille hyvä valinta. Vaippani ovat Renate Krieger: n Baby moll, muotoonommeltuja kestotarrallisia flanellisia pehmeitä vaippoja.
Niitä löytyy kokoja sx, s, m, ja l. Lisänä näihin on flanellisia välivaippoja. Olen lisänä käyttänyt kuituliinaa vaipassa, jotta esim. kakkojen korjaaminen on siistimpää, kun se ei liiskaannu vaippaan, vaan jää kuituliinaan, jonka voi panna roskiin. Näin säästyy pysyviltä tahroilta ja pesu on miellyttävämpää.
Ostin vaippoja kutakin kokoa 12 kappaletta ja hyvin sillä on pärjännyt. Lisävaipoilla säästää monesti vaipan, kun vaihtaa pissan tullessa vain välivaipan, jos ei ole mennyt läpi. Välivaippoja ostin 20 ja on piisannut.
Vaippoja ei saa kuivattaa patterilla, eikä rumpukuivata.
Itse olen pessyt vaipat seuraavasti : Kuituliina roskiin, vaipan kylmällä huuhtelu, ja ämpäriin, jossa on mietoa pesuliuosvettä ( minirisl / lv tms. hajutonta pesuainetta haju tarttuu tosi tiukkaan vaippoihin)ja illalla kone pyörimään 60 asteeseen ja kerran pari viikossa liotin etikkavedessä ja koneeseen.
Näin ovat pysyneet pehmeinä ja hyvän hajuisina. Kuivannut olen kuivaushuoneessa ja ulkona kesäisin. Ja on pysyneet peput ehjinä ja kuivina, nuorimmaiseni saa aina matkoilla ( silloin helppokertavaipat) aina vaippaihottuman, vaikka vaippaa vaihtaisi vähän väliä. Kannattaa kokeilla ja kysellä neuvolasta.
Lisäys pesuohjeeseen, käytin minirisk huuhteluainetta ja etikkaliotuksen jälkeen pesin tuplahuuhtelulla.
Vaipat ostin Oulusta muistaakseni citymarketista, ja muistaakseni ne meni hivenen alle 500 markan. Mutta ovat maksaneet itsensä moninverroin takaisin.
Hei!
Käy lukemassa seuraavat nettisivut: www.pehmopeput.fi, www.kestovaipat.fi, www.ruskovilla.fi
Sen lisäksi kun pistät Googleen hakusanaksi kestovaippa niin tulee paljon hyödyllisiä sivuja.
Minullakin on homma vasta edessä. Olen kysellyt asiasta paljon ja monet kannattavat villahousuvaippoja. Sitten on vaihtoehtona erilaisia vaippahousuja. Joko sellaisia joita voi käyttää useaampaan kertaa vaihtamalla vain sisävaipan/imun, kuten Bumpy ja sitten on noita edellisen kertojan all-in-one vaippoja jotka laitetaan kokonaisina pesuun joka kerran jälkeen.
Helsingissä vaippoja ja vaippahousuja saa ostaa ainakin Ruohonjuuri ekokaupasta, joka sijaitsee vr:n makasiineilla. Sitten niitä löytyy esim. Stockmannilta jne. Mutta minä olen ostanut vaippahousuja valmiiksi Huuto.netistä käytettynä. Näin pääsee kokeilemaan useita merkkejä halvemmalla. Sitten tietää seuraavien kokojen kohdalla mikä on omasta mielestä toimivin ja vauvalle sopivin. Kirppareilta en ole vaippoja löytänyt, mutta jos eteen sattuu niin kannattaa ostaa. Kannattaa kyllä ensin opiskella uusien vaippojen hintoja, sillä ihmiset pyytävät käytetyistä välillä ihan sikahintoja.
Pehmopeput sivuilla myös myydään nettikaupalla aika samoja tuotteita kuin Ruohonjuuresta löytyy. Netistä ostettuna yksittäishinnat ovat hiukan halvempia, mutta päälle tulee tosin postimaksut.
Mielestäni kannattaa käydä vaikka Ruohonjuuressa kokeilemassa, jos mahdollista, miltä vaipat tuntuvat käteen ja miltä ne oikeasti näyttävät. Netissä ei asiasta saa oikein hyvää kuvaa.
Minullakaan ei siis vielä ole käyttökokemusta. Olen tässä vain pari kuukautta opiskellut asiaa netissä ja olen tullut siihen tulokseen, että ilmeisesti kannattaa hiukan nähdä vaivaa ja lukea käyttökokemuskertomuksia jne. Eikä suoraan vain syöksyä ostamaan sikaa säkissä. Kaikki vaipat kun eivät kuulemma jokaiselle vauvalle sovellu. Suosituimpia ja tunnetuimpia merkkejä vaipoissa ovat ainakin: Bumpy(ruotsalainen), Fuzzi Bunz, Ruskovilla(suomalainen), Ekoset(suomalainen), Vekkuli(suomalainen) ja Kushies.
Niin ja riippuu siis vaippahuosumallista kuinka monta niitä tarvitset. Harsovaippoja imukerrokseksi kannattaa hankkia runsaasti 20-30kpl ja sen lisäksi erilaisia lisäimuja tai flaneliliinoja. Näitä lötyy samoista paikoista kuin vaippahousuja.
Jos ei käytä all-in-one vaippaa niin vaippahousuja kannattaa hankkia n.6-8 per koko ja jos taas käyttää villavaippahousuja niin neljät kuulemma riittää, sillä niitä ei pestä niin usein. All-in-one vaippoja taas pitää hankkia enemmän kun ne menevät pesuun joka kerran jälkeen.
Mutta ihan hyvä vaihtoehto on kyllä varmaan myös se, että on muutama jotain merkkiä ja muutama toisia jne. Mulla ihan sormet kutiaa, että pääsen kokeilemaan hankkimiani merkkejä:)
niin huomasin tossa et täällähän on ihan vaipoile omakin palsta ja sieltäkin pitänee lueskella erimielipiteitä.
kyllä tosiaan on mukavaa tämä odotusaika., kun ei vain tarvitsisi olla töissä niin jäisi aikaa keskittyä olennaiseen. mutta rahalla saa ja mopolla pääsee...niinhän se on.
Onnea odotukseen.
Noista vaippahousuista, mun mielestä 6-8 kpl / koko kuulostaa tosi paljolta, sanoisin ennemminkin 3-4 kpl. Meillä on 3 kpl / koko, ja ne ovat riittäneet meille just ja just. Sanoisin että 4 kpl / koko pitäisi ainakin riittää.
kestovaippoja hankkiessa voi säästää yllättävän paljon kun ostaa käytettynä. Itse olen ostanut myös käytettyinä. Käytettyjä löytyy mm.
http://www.babyidea.fi
http://www.kenguru.fi
No se ois hyvä jos pärjäisi vähemmällä kuin 6-8kpl. Kiitos tiedosta niin ei tule ostettua ihan hirveetä kasaa valmiiksi turhaan.
Tätä ensimmäistä kokoa olen jo ostanut paljon käytettynä kun haluan kokeilla eri systeemejä ja merkkejä.