Syksyllä juureksia halvalla

säästelen

Kannattaa muistaa, että syksyllä saa juureksia, perunoita, porkkanoita, lanttuja, punajuuria ja muita juureksia edullisesti. Isommissa erissä pakattuna. Jos on kylmätilaa, kannattaa hyödyntää.

4

639

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Butternut

      ... ja kaaliakaan unohtamatta, iso borssikattila vain hellalle porisemaan.

    • hengailia

      olen niin laiska etten viitti käydä kaupas, joten kasvatan mm. porkkanat, perunat ja sipulit ite. Selviää vahemmällä vaivalla kun kaupassa käynti.

      Selvennetäämpä vähän. Ensin pitää olla kulkuväline millä menee kauppaan auto, polkupyörä bussilippu tms. Jonkun kun näistä hankkii niin tulee kallista ja joutuu töihin ja se on niin harmittavaista ja rasittavaa. Sit pitää saada vaihdon väline millä kustantaa ostokset, ja taas tulee kallista ja toitä pitää tehdä senkin eteen.

      Itse työntekokin on aika KALLISTA työntekijälle nimittäin. Ensin pitää kouluttautua kallista siitäkin tuppaa tulemaan nykyään, sitte on työmatkat kallista tulee ja ruokailu työpaikalla kallista sekin.

      Siis tää nyt on mun tapaus, monilla on asiat toisin.

      Siis enhän minä mistään valita, vaikka onkin kallista ja työnteko rasittavaa kun ei se minua pätkääkaan haittaa, nimittäin toisten tekemiset.

      ps. Poikkesiko tää nyt jo täysin asiasta

      haitanneeko tuo.

    • Uusiomartta

      Ja kylmätilasta käy sen perinteisen kellarin asemasta myös esim parveke tai kuisti!Kunhan saa juurekset elukoilta suojaan,esim meillä perinteinen,kannellinen puulaatikko kuistilla jossa säilytän isommat erät liki pakkasiin asti.Yleensä siihen mennessä ne 10 kg säkit on jo hyödynnetty laatikoihin,patoihin ja keittoihin ja lopulta pakastettu.

      Energiasäästöä syntyy myös,kun valmistaa suuria eriä kerralla.Itse vien lisäksi ulos yöksi kuistille suuret padat,laatikot ja keitot jäähtymään (tietty kannellisissa astioissa...) ennen pakastamista.Jääkaappia tai pakastinta on turha lämmittää lämpimillä ruoilla.

    • Syksyn sato talteen

      itse oeln yhden aikuisen työssä käyvän taloutta pyörittävä. Rahaa ei jää juuri mihinkään liikaa, siksi kaikki normijärjellä keksittävät keinot on sallittuja.
      Joka syksy marjat, sienet, omenat, juurekset talteen. Vaikka asun kaupungissa, kyllä parin ystävän kanssa tehdyt keruureissut metsään auttaa.
      Pakastin on täynnä marjoja talveksi ja sieniä jalostan eteenpäin. Omenia on tullut tänä vuonna loistava sato, samoin kotimaisia juureksia.
      Minullakaan ei ole kellaria, mutta mitä en saa muuten jalostettua eteenpäin, säilön parvekkeelle vuorattuun styrokrilaatikkoon. Eli olen tehnyt itselleni sinne kylmävaraston. Tärkeintä, ettei pakkanen pääse sinne talvella ja nyt lämpiminä iltapäivinä ei ole liian kuuma.

      Kyllä se investointi maksaa itsensä sitten takaisin, kun vertaa kaupan hintoja talvella. Pieni pussi vaikkapa marjoja, vispipuuroa, porkkanaraastetta, kurkkusäilykettä jne jne.

      Ja tärkeintä, jos vaan jaksaa jalostaa itse, tietää mitä syö ja välttää turhat E-koodit.
      Mikään loistava kokki tai emäntä en ole, mutta moniin ystäviini verrattuna ilmeisesti. Kukaan ystävistäni ei säilö marjoja edes (olen 38v turkulainen), ja sitten ihmettelevät, miten joka aamu talvellakin syön marjoja puuron kera tai otan töihin itse tehdyn herkkusmoothin eväiksi. heistä kun se on niiiiiiiin kamalan kallista :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      250
      4526
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      124
      2961
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2722
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1700
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1543
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      17
      1437
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      52
      1285
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1067
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1055
    Aihe