hämähäkit

Mulla on tällänen aika yleinen pelko, eli hämähäkit. En voi sietää sitä kun ne tulee sisälle asuntoon, ulkona saavat kyllä tallustaa. Muutin juuri kerrostalon ensimmäiseen kerrokseen metsän viereen ja sieltähän niitä tulee kyläilemään. Nyt kaipaisinkin neuvoja joilla voisin lieventää tai jopa päästä eroon pelostani?
3148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Mä pelkäsin ennen hämyjä. Ja ihan oikeasti, minua kuvotti ne.
Jos olin nähnyt hämähäkin päivällä huoneessani, en uskaltanut mennä nukkumaan illalla.

En oikein tiedä mikä olisi paras keino päästä eroon pelosta, mutta sen voin sanoa, että se on kuitenkin mahdollista.

Koko ikäni hämiskejä pelänneenä suunnittelen ostavani pian oman tarantulahämin! :D

Niiden kahdeksanjalkaisten, monisilmäisten creepy crawlien pelkääminen on pelkästä asenteesta kiinni. Pienimmänkin hämähäkin näkeminen saa minut nykyään iloiseksi ja olen aina pelastamassa pikkuisia viipeltäjiä kissaltani. Ja imuroidessani varon aina tarkkaan hienonhienoja seittikartanoita nurkissani.

Niin hassulta kuin se kuulostaakin, vain yksi kappale 60-luvulta sai minun hämisfobiani muuttumaan hämisrakkaudeksi! Kappaleen nimi on "Boris the Spider" ja se on The Whon kappale.

Voisit myös kokeilla kuunnella sievää laulua "Hämähämähäkki" tai englanniksi "Incy Wincy Spider".

Äänestä

Siedätyshoito!
Pelkäsin ennen hämähäkkejä niin, että jos näin sellaisen asunnossa, aloin täristä ja melkein itkeä, sydän alkoi puskea rinnasta ulos enkä voinut mennä lähellekään. Jos paikalla ei ollut muita niin rankasti aseistuneena inhosta väristen ryntäsin hämiksen luo, hutkin sitä paniikissa jollain kunnes henki raasulta lähti ja sitten pakenin mahdollisimman kauas täristen inhosta. Näin myös toistuvasti painajaisia hämähäkeistä...
Nyt asun talossa jossa hämiksiä vilisee tuossa omalla pihalla mielettömiä määriä, sisällekin niitä eksyy, ulko-oven pieleen... Ja kas kummaa, mitä enemmän niiden kanssa on joutunut tekemisiin niin pelko on kadonnut.

Äänestä

Itselläni on samanlainen ehkä pahempikin hämähäkkikammo! Nyt syksyn tullen niitä on alkanut tulemaan sisälle taloon ja sitäpä ei meinaa kestää millään :) Tapan päivittäin niitä useamman, niitä saattaa olla seinillä, verhoissa tai jopa sängyssä! ne on vain NIIN sietämättömiä otuksia, vaikkakin pieniä ja vaarattomia mutta minkäs sitä itselleen ja peloilleen mahtaa! Jos kuvittelenkaan pitäväni sellaista omalla kädelläni niin luultavasti shokkiin menisin! En myöskään voi sietää ajatusta että ne tulevat sisälle! Sen kun pihalla revittävät muttei tarvitse sisälle omaa sänkyyn tulla! Eniten kuvottaa ajatus että ne parveilit pienen poikavauvani sängyssä. mikseipä siellä jos meidänkin sängyssä...... hulluksi tässä tulee... Joten pieniä vinkkejä otetaan vastaan tännekkin päin ü

Äänestä

Kommentoi aloitusta


inhoa täynnä kirjoitti:

Mulla on tällänen aika yleinen pelko, eli hämähäkit. En voi sietää sitä kun ne tulee sisälle asuntoon, ulkona saavat kyllä tallustaa. Muutin juuri kerrostalon ensimmäiseen kerrokseen metsän viereen ja sieltähän niitä tulee kyläilemään. Nyt kaipaisinkin neuvoja joilla voisin lieventää tai jopa päästä eroon pelostani?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu