Mikä ihme

siinä on

kun Turun seudulta ei löydy hyvää ja asiansa osaavaa pienkonekorjaamoa??

Luulis olevan markkinoita alueella!!

13

2205

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ne peukalot

      keskellä kämmentä

      • joku osaava

        kundi pystyyn korjaamo mikä korjaa kaikki merkit! Laskuttaa voi 50-60 egee tunti ja töitä on niin paljon kun jaksaa tehdä!


    • Nurmikonleikkaaja
      • vai niin!!

        Rl-traktorikone ei osaa tehdä kuin suuren laskun! Osaaminen on jossain ihan muualla!!


      • Klippo-fani
        vai niin!! kirjoitti:

        Rl-traktorikone ei osaa tehdä kuin suuren laskun! Osaaminen on jossain ihan muualla!!

        Minä ainakin sain sieltä tosi hyvää palvelua kesällä ruohonleikkuriprobleemieni kanssa!


      • Koulutettu
        Klippo-fani kirjoitti:

        Minä ainakin sain sieltä tosi hyvää palvelua kesällä ruohonleikkuriprobleemieni kanssa!

        koneet tulee jos konetta käyttää oikein ja ei riko sitä niin se kestää vuosikausia ilman ns. huoltoja. Osaattehan itsekin vaihtaa ne öljyt ja puhdistaa koneen käytön jälkeen ja panna sen talviteloille. Pitkä kokemukseni on osoittanut, että kone pysyy kunnossa kun ei vie sitä kaikenmaailman poropeukaloille.

        Että lukien vain oppaat ja toimien itsehuoltajina.


      • Koulutettu kirjoitti:

        koneet tulee jos konetta käyttää oikein ja ei riko sitä niin se kestää vuosikausia ilman ns. huoltoja. Osaattehan itsekin vaihtaa ne öljyt ja puhdistaa koneen käytön jälkeen ja panna sen talviteloille. Pitkä kokemukseni on osoittanut, että kone pysyy kunnossa kun ei vie sitä kaikenmaailman poropeukaloille.

        Että lukien vain oppaat ja toimien itsehuoltajina.

        jos myyn paljon koneita teille poropeukaloille ja pitäis ihan oikeasti osata korjata teidän rikkomia koneita??

        Eräs nimeltä mainitsematon ns "pienkonekorjaamo" joka on suuren Ruotsalaisen merkin virallinen edustaja ei ihan oikeasti löydä vikaa ruohonleikkurista jossa on pakoventtiili palanut!!

        Taitaa tämä "osaaminen" olla täällä Turussa eri asia kuin muualla Suomessa!

        Niin että missä täällä Turussa ois ihan oikeasti KUNNOLLINEN pienkonekorjaamo?


    • Anonyymi

      Olen tyytyväinen sieltä saamaani palveluun 👍🛠️

    • Anonyymi

      Ei noita pienkoneita kannata paljonkaan korjauttaa. Muutaman satasen koneen korjaus saattaa tulla kalliimmaksi työn ja varaosien hinnoittelun vuoksi . Ilmaiseksihan yrittäjän ei kannata työskennellä. Kaveri/kaverinkaverit jos osaavat ja viitsivät muutamalla kympillä laitella, niin sitten ehkä kannattaa vielä korjauttaa. Toki ilmaisia lounaitahan me kaikki haluamme, mutta niitä ei oikeasti ole.

      • Anonyymi

        Kaikkia kannattaa korjata. Hinnatkin on nousseet todella paljon kaikissa pienkoneissa ja osa uusista on huonommin suunniteltu kuin esim 5-10 vuotta tehty. Myös ympäristön kannalta vähemmän jätettä.

        Jos vianetsintä ja korjaus ei ole hallinnassa niin saattaa korjaukseen halu kadota tekijällä.

        Käyttäjästä johtuvia on yllättävän suuri osa, ilmajäähdytteidessä pitää puhdistaa ilmanotto ja käynnistin pitää puhtaana.




        Jos joku on leikkauttanut sahan jumiin eli sahannut ilman öljyä tai ilmavuodon kanssa niin, itsellä kestää 30 min puhdistus, uusi mäntä paikalleen joskus vain renkaat. Pytty on kuin uusi, vastaava alkuperäinen voi olla 150-200€. ( varmaan kaikki stihl ja husqvarna jälleenmyyjät ehdottaisi sellaista ja hyvä saha tai raivaussaha jäisi korjaamatta.


        Pienkonekorjaajan kannattaa pitää zaman ja walbron alkuperäisiä kalvo ja korjaussarjoja moniin malleihin ja käytettyjä tai uusia kiinalaisia kaasuttimia moniin laitteisiin, joilla voi kokeilla, vetorattaita, kytkinrumpuja, bensaletkuja, männänrenkaita, mäntiä,

        Huonolla tolalla nämä stihl jälleenmyyjät kun useimmilla ei ole kulutusosia hyllyssä esim kytkimen/vetorattaa puolelle 3 myydyimpään sahaan tai niitä paria erilaista kytkinjousta jotka ei maksa mitää rahan arvossa! Joku menee liikkeeseen ja laittavat tilaukseen ja 1-2 viikkoa.


    • Anonyymi

      Oli jo aikakin saada myönteistä on palautetta. Jokohan turkulaisten kärsimys päättyy?

    • Anonyymi

      Kyllä ainakin tuolla traktorikoneen pienkone puolen fredrikalla tuntuu olevan kaikki mailman tieto mutta rahan arvo on ihan hukassa järjettömiä hintoja romujen kunnostuksista vanhoilla osilla sitten vielä aukoo päätään mahdollisille asiakkaille että semmonen ylimielinen jumalasta seuraava penikka

      • Anonyymi

        Jaa tuut sit viel suomi24 jatkamaan :D? itselläni ei tulis mielenkään mennä ympäri internettiä mainostamassa omaa persaukisuutta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      113
      5223
    2. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      67
      5034
    3. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      90
      4094
    4. Miten mä olisin

      Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.
      Ikävä
      75
      3600
    5. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      60
      3178
    6. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      43
      2781
    7. Kerro kolme huonoa ja

      kolme hyvää asiaa kaivatustasi? Än yy tee nyt
      Ikävä
      15
      2287
    8. Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen

      Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️
      Ikävä
      52
      1904
    9. Rakastatko mua

      Vielä?
      Ikävä
      38
      1750
    10. Onko kaivattusi

      kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.
      Ikävä
      37
      1618
    Aihe