Tietääkös joku viisas viherpeukalo, mikä suurta mollukkakurpitsaa vaivaa, kun sen kukinnonjälkeiset mollukat kuihtuvat pois, niikuin papin pallit.
Onkohan se koiraspuolinen? Muuta vikaa siinä ei oo, ja oon antanut sille kaikkia muuta kun rakkautta, koska en harrasta miesten välisiä juttuja. Vettä se saa tippakastelusta ja lantaa on yllä sekä alla, ja muutoin on rehevä, kuin naapurin akka, nyt se ei ookkaan vihreänä kateudesta.
Voiko se johtua vaikka pörriästen puutteesta, että mitä pitää tehdä?Vai ostaa valmiit kaupasta, ja lyödä niikuin hanskat multaan.
Kurpitsaongelma
7
1499
Vastaukset
- viherpeukalo ollenkaan
Mutta mulla talvikurpitsa taimessa vaan yksi iso hyvävointinen kurpitsa. Muitakin mollukoita tulee samaan varteen ja aluksi jotkut niistä kasvavat hyvin ja sitten rypistyvät ja kellastuvat. En tiedä mitä tehdä ja olisikin kiva jos saisi paljon enemmän kurpitsaa, mutta mistä tämä johtuu? Pitääkä ne vanhentuneet mollukat sitten kerätä pois että taimi saisi voimaa.
- oli täällä juttua
samaisesta asiasta, en löytänyt , hain kyllä.
Silloin joku vastasi että hedelmöitys ei ole kunnolla onnistunut. Itselläni kesäkurpitsaa ja aluksi nämä mollukat tippuivat tai aloittivat mätänemisen, nypin pois. Nyt pukkaa kurpitsaa. - täti
Moi ! Älä luovuta vielä !
Kurpitsan kukkia on todellakin uros- sekä naaraspuolisia,
joten luonnollisesti urokset ei tuota hedelmää.
Pölyttäjien puute on myös syy ongelmiin, kukkia voi vaikka pullasudilla keinopölyttää, sitten onnistuu !
Näillä keinoilla yritä ensi suvena taas ! Onnea !Sitä vähän itsekkin epäilin, pitää yrittää sillä se kukkii vieläkin, jos vielä löytäs paikan missä olis kuva tai kuvaus, miltä hede- ja emikukat näyttävät, tiedemietkin ovat ymmällä mihin pörriäiset ovat hävinneet, kohta ei lapsille voi kertoo kukista ja mehiläisistä kun noita mehiläisiä ei ole.
ei muuta kun meen kuukkeloimaan.- sukupuoli
pekka49 kirjoitti:
Sitä vähän itsekkin epäilin, pitää yrittää sillä se kukkii vieläkin, jos vielä löytäs paikan missä olis kuva tai kuvaus, miltä hede- ja emikukat näyttävät, tiedemietkin ovat ymmällä mihin pörriäiset ovat hävinneet, kohta ei lapsille voi kertoo kukista ja mehiläisistä kun noita mehiläisiä ei ole.
ei muuta kun meen kuukkeloimaan.näkyy selvästi. Hedekukassa (mies)ei ole sitä pollukkaa olleskaan, varsi on pitempi kuin emikukalla. Kaikilla kurpitsoilla ja kurkuilla on sama peli, pollukan muoto ja väri vain ovat erilaisia.
Jotta tulisi kurpitsa, pitää hedekukasta siirtää siitepölyä emikukkaan. Onnistuu parhaiten pehmeällä pensselillä, sutia pitää ihan kukan pohjaan saakka. Jahka kurpitsa alkaa kasvaa, kannattaa kukanjämä poistaa ettei se mädännytä hedelmää. Jos hedelmä makaa maata vasten, sen alle voi panna pari risua poikittain, ettei homehdu.
Oikeista toimista huolimatta kaikki alut eivät kehity normaalisti ja luonto toimittaa ne pois päiviltä voimia viemästä.
Jotkut lajikkeet ovat rantumpia kuin toiset, esim. keltainen kesäkurpitsa on paljon satoisampi kuin vaaleanvihreä. Tänä kesänä keltaisia jättikurpitsoita tuli monta, vihreäjuovaisia vain yksi. Soon maanviljelys onnenkauppaa.... sukupuoli kirjoitti:
näkyy selvästi. Hedekukassa (mies)ei ole sitä pollukkaa olleskaan, varsi on pitempi kuin emikukalla. Kaikilla kurpitsoilla ja kurkuilla on sama peli, pollukan muoto ja väri vain ovat erilaisia.
Jotta tulisi kurpitsa, pitää hedekukasta siirtää siitepölyä emikukkaan. Onnistuu parhaiten pehmeällä pensselillä, sutia pitää ihan kukan pohjaan saakka. Jahka kurpitsa alkaa kasvaa, kannattaa kukanjämä poistaa ettei se mädännytä hedelmää. Jos hedelmä makaa maata vasten, sen alle voi panna pari risua poikittain, ettei homehdu.
Oikeista toimista huolimatta kaikki alut eivät kehity normaalisti ja luonto toimittaa ne pois päiviltä voimia viemästä.
Jotkut lajikkeet ovat rantumpia kuin toiset, esim. keltainen kesäkurpitsa on paljon satoisampi kuin vaaleanvihreä. Tänä kesänä keltaisia jättikurpitsoita tuli monta, vihreäjuovaisia vain yksi. Soon maanviljelys onnenkauppaa....Joo tää alko heti selviimääm kun täti kirjoitti, että on hede- ja emikukkia, niin sitten osasin hakea ja kookeloida ja nyt vähän pensselillä sudin sinne ja tänne, ja kas piru heti alko pari tulemaan, että kiitoksia vastaajille, toivottavasti tästä oli muillekin apua.
- hedejuttu
pekka49 kirjoitti:
Joo tää alko heti selviimääm kun täti kirjoitti, että on hede- ja emikukkia, niin sitten osasin hakea ja kookeloida ja nyt vähän pensselillä sudin sinne ja tänne, ja kas piru heti alko pari tulemaan, että kiitoksia vastaajille, toivottavasti tästä oli muillekin apua.
Hedekukan voi nyppiä k'äteen, irroittaa terälehdet ja heteillä pölyttää emikukat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 11510253
- 525020
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html422191Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1052048- 261904
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131591Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411392Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v31981Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta24973Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54967