Typerää. Kaikki on typerää, mistään en mitään tajua. Taskussani on kohta akateeminen tutkinto jonka olen omilla vajavaisilla resursseillani hankkinut. En silti tunne että osaisin mitään. Häpeän typeryyttäni ja epäpätevyyttäni. En ole millään lailla lahjakas missään, eikä nykyaikana keskinkertaisuuksilla ole mitään käyttöä. Vihaan sitä.
En ole ikinä seurustellut. En edes pystyisi vaikka yrittäisin. Kokisin jatkuvaa alemmuudentunnetta, joutuisin jatkuvasti kyselemään mitä puolisoni haluaisi, onko näin hyvä vai olisiko jotenkin parempi. Häpeän typeriä vitsejäni, typerää ja vajaata tilannetajuani, ulkonäköäni, olemustani, ääntäni. Kaikki mitä voisin tarjota on paskaa. Haluaisin kyllä seurustella, mutta oletettavasti haluan sitäkin vääristä syistä. Jos seurustelisin antaisin puolisoni kulkea vapaasti vieraissa koska se olisi minulle oikein, enhän osaisi kuitenkaan pitää häntä tyytyväisenä.
Ymmärrän aina kaiken väärin, tai jollain muulla tavalla virheellisesti. Ihmiset pitävät minua outona sen vuoksi, ja pitävät mielellään etäisyyttä. En tajua miksi. Häpeän sitäkin. Yritän niin kovasti olla hyvä ihminen mutta en vain osaa.
Jokaisena iltana kun menen nukkumaan, uppoan unelmiini ja nukahdan onnellisena koska sentään unelmissani osaan tehdä jotain oikein. Unelmissani minua arvostetaan ja olen jollekulle tärkeä. Unelmissani olen komea, haluttava ja seurassani viihdytään. Unelmissani saan koskea toista ihmistä ilman että joudun pelkäämään torjuntaa tai sanoja 'älä koske minuun'. Unelmissani koen olevani kokonainen ihminen.
Tällainen olen. Miehen ei kuulu olla tällainen. En siis ole mies. Häpeän sitäkin.
Häpeän saturoima
3
682
Vastaukset
- ehdi pidempään
kirjoittaa, mutta yhden asian oikaisen: keskinkertaiset pärjää kaikkein parhaiten. Keskinkertaisuus pistää yrittämään. Keskinkertaisuus tuo esiin muita avuja: häikäilemättömyyden eri tasoissa ja kunnianhimon. Monilla.
t. erittäin lahjakas menestymätön.- samaamieltä
mitä olen tänään lukenut. Hävettää, etten ole sitä itse ennen tajunnut.
- voi mennä
Kauan,
vuosiakin, ennenkuin ne totetuvat, mutta ne kyllä muuttuvat todeksi jos
vain uskot.
Olen aina ollut jollaintapaa ulkopuolinen, mutta joskus muistan lapsuuteni
syvimpiä unelmia ja huomaan niiden kyllä toteutuneenkin:)
Tietenkään ihminen ei koskaan ole täysin onnellinen ja tyytyväinen, noin
loputtomasti, mutta kyllä sinä omasi löydät.
Toivon sinulle tuntematon onnellista tulevaisuutta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.754246Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112263Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2411437- 1551436
- 1201271
- 1131195
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721119Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81096- 601004
- 35936