Onko kellään tietoa mikä mehustin toimii induktioliedellä vai onko sellaista olemassakaan? Muutaman vuoden vanha Opan mehu-liisa ei toimi.
mehumaija induktiotasolle
nella04
34765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Voihan niitä olla erilaisilla pohjilla valmistettuja. Aattelin vaan, hanki Maijan alle jokin alunen. Niitä vissiin myydäänkin liesikaupoissa tms. Jos ei satu löytymään, pyydä jotakuta leikkaamaan jostain magneettisesta pellistä Maijan kokoinen välikappale.
Kannattaa muuten huomioida, että liesi ei välikappaleen alla luumene sen enenpää kuin muutoinkaan, se välikappale on kuitenkin kuuma, ihan kuin normaali liesi.
Välikappale maksaa vain murto-osan uudesta Maijasta, jonka todennäköisesti pitää sitten olla kalliinpaa laatua, oaremman pohjan takia.
Kotimaiselta valmistajalta (Ristiinan metalli) löytyy OLGA-monitomimehustin, joka toimii myös induktioliedellä. Itse ostin Tarjoustalosta 7 litran mehustimen (en tiedä onko muita kokoja), joka riittää meidän perheen käyttöön
Gigantissa (ja varmaan muuallakin myytävä induktiolieden välikappale ei toimi ainakaan meidän liedellämme. Maksoi alennettuna 55 eur. Vein kapistuksen takaisin liikkeeseen,kun ei toiminut millään. En suosittele kenellekään.