Mansikkaa siemenestä?

Kukahattu

Minulla on muutama Senga Senga lajinen mansikan taimi. Tiedän kyllä että mansikkaa lisätään rönsyistä, mutta onko kukaan koskaan kokeillut puutarhamansikan lisäämistä siemenestä?

5

1425

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttu mielestäsi

      On vähän liian pitkäpiimäistä.

      • tulee jotain muuta

        Muistaakseni jalostetuissa lajikkeissa siemenestä lisättäessä tulee kasviksi se alkuperäinen lajike tai jotain muuta. Senga sengana siitä tuskin tulee.


      • Kukahattu
        tulee jotain muuta kirjoitti:

        Muistaakseni jalostetuissa lajikkeissa siemenestä lisättäessä tulee kasviksi se alkuperäinen lajike tai jotain muuta. Senga sengana siitä tuskin tulee.

        Tosi mielenkiintoista, millaistahan mansikkaa sieltä saattaisi löytyäkään? Jokin kauan sitten mahdollisesti hävinnyttä vanha kantamansikka?

        Saattaahan olla että on pakko joskus vähän kokeilla, ensi keväänä ostan kyllä varmaan muutaman Sengan lisää näitten sengojeni ryhmään.

        Kiitti vinkistä.


      • Kukahattu kirjoitti:

        Tosi mielenkiintoista, millaistahan mansikkaa sieltä saattaisi löytyäkään? Jokin kauan sitten mahdollisesti hävinnyttä vanha kantamansikka?

        Saattaahan olla että on pakko joskus vähän kokeilla, ensi keväänä ostan kyllä varmaan muutaman Sengan lisää näitten sengojeni ryhmään.

        Kiitti vinkistä.

        N.s. kuukausimansikan siemeniä on myynnissäkin. Nämä ovat kuten meidän ahomansikat: pieni kasvi, pienet makeat marjat. Jos kasvattaa esim. sengan siemenistä taimia, niin voi saada hyvin erilaisia taimia, joissa voi sattumalta olla jossain aivan erinomaiset mansikat. Kaikki muutkin todennäköisesti tekevät aivan maukkaita marjoja. Niiden homeenkestävyys yms. onkin sitten toinen asia joka selviää vain kokeilemalla. Jos löydät hyvän UUDEN lajikkeen, niin sitä on helppo lisätä rönsyistä. Tuskin lajike kelpaisi kaupalliseen käyttöön, mutta olisihan hienoa antaa nimi omalle lajikkeelle (epävirallisesti) ja kasvattaa sitä kotioloissa.
        Missään muualla ei olisikaan samaa lajiketta kasvamassa.


    • k-mansikka

      Olen myös kerännyt Suomen oloissa ei talvenkestävästä lajista siemeniä. Pitääkö niille antaa jonkinmoinen kylmäkäsittely kuitenkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      273
      922
    2. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      48
      717
    3. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      681
    4. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      35
      574
    5. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      52
      564
    6. Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä

      Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona
      Ikävä
      30
      486
    7. Mies.. rehellisesti

      Mitä haluat nyt sun elämään?
      Ikävä
      48
      467
    8. Onko meillä

      Kaikki hyvin? 🤨 Miehelle
      Ikävä
      30
      459
    9. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      38
      450
    10. En pyytele enää koskaan anteeksi mitään sinulta

      Olet ollut kohtuuttoman kylmä ja tyly tilanteeseen nähden.
      Ikävä
      45
      437
    Aihe