Mansikkaa siemenestä?

Kukahattu

Minulla on muutama Senga Senga lajinen mansikan taimi. Tiedän kyllä että mansikkaa lisätään rönsyistä, mutta onko kukaan koskaan kokeillut puutarhamansikan lisäämistä siemenestä?

5

1402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juttu mielestäsi

      On vähän liian pitkäpiimäistä.

      • tulee jotain muuta

        Muistaakseni jalostetuissa lajikkeissa siemenestä lisättäessä tulee kasviksi se alkuperäinen lajike tai jotain muuta. Senga sengana siitä tuskin tulee.


      • Kukahattu
        tulee jotain muuta kirjoitti:

        Muistaakseni jalostetuissa lajikkeissa siemenestä lisättäessä tulee kasviksi se alkuperäinen lajike tai jotain muuta. Senga sengana siitä tuskin tulee.

        Tosi mielenkiintoista, millaistahan mansikkaa sieltä saattaisi löytyäkään? Jokin kauan sitten mahdollisesti hävinnyttä vanha kantamansikka?

        Saattaahan olla että on pakko joskus vähän kokeilla, ensi keväänä ostan kyllä varmaan muutaman Sengan lisää näitten sengojeni ryhmään.

        Kiitti vinkistä.


      • Kukahattu kirjoitti:

        Tosi mielenkiintoista, millaistahan mansikkaa sieltä saattaisi löytyäkään? Jokin kauan sitten mahdollisesti hävinnyttä vanha kantamansikka?

        Saattaahan olla että on pakko joskus vähän kokeilla, ensi keväänä ostan kyllä varmaan muutaman Sengan lisää näitten sengojeni ryhmään.

        Kiitti vinkistä.

        N.s. kuukausimansikan siemeniä on myynnissäkin. Nämä ovat kuten meidän ahomansikat: pieni kasvi, pienet makeat marjat. Jos kasvattaa esim. sengan siemenistä taimia, niin voi saada hyvin erilaisia taimia, joissa voi sattumalta olla jossain aivan erinomaiset mansikat. Kaikki muutkin todennäköisesti tekevät aivan maukkaita marjoja. Niiden homeenkestävyys yms. onkin sitten toinen asia joka selviää vain kokeilemalla. Jos löydät hyvän UUDEN lajikkeen, niin sitä on helppo lisätä rönsyistä. Tuskin lajike kelpaisi kaupalliseen käyttöön, mutta olisihan hienoa antaa nimi omalle lajikkeelle (epävirallisesti) ja kasvattaa sitä kotioloissa.
        Missään muualla ei olisikaan samaa lajiketta kasvamassa.


    • k-mansikka

      Olen myös kerännyt Suomen oloissa ei talvenkestävästä lajista siemeniä. Pitääkö niille antaa jonkinmoinen kylmäkäsittely kuitenkin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      89
      4695
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      204
      4615
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      111
      3081
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2278
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2177
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2153
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      39
      1958
    Aihe