Mitä söisin?

neuvokaa??

On vatsavaivoja, suolistovaivoja, erittäin epämääräisiä ja aivan kuin ruokaileminen pahentaisi vaivoja, joten epäilykset keliakiasta ovat myös heränneet, gastroskopia vasta marraskuussa, joten sitten kait selviää tilanne ainakin keliakian osalta.

Ajattelin kuitenkin testata ruokavaliolla esim. viikon verran, voisiko minulla olla keliakiaa, mutta mitä ruokaa söisin?

Viljaa (eli leipää) ei ainakaan ilmeisesti saa syödä, mutta onko muita perus elintarvikkeita, joita ei saa syödä?

4

1173

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisit

      vastauksen, kun menisit keliakialiiton sivuille, mutta pääpiirteittäin et voi syödä: leipää, keksejä, kakkuja, pitsaa, pastaa (makaroni, spagetti, lasagne jne.), eli ei mitään, mikä sisältää ruista, kauraa, vehnää tai ohraa (puhdasta kauraa pystyvät jotkut keliaakikot syömään). Kaikkien "selvien" tapausten lisäksi tulee ottaa huomioon elintarvikkeet kuten lihapyörykät, jauhelihapihvit, kalapuikot jne. joissa on käytetty viljaa. Joissain kastikkeissa on myös suurustamiseen käytetty vehnää.

      Lista ruoista joita et voi syödä on niin pitkä, etten kirjoita nyt enempää. Mitäs sitten söisit? Noh, vihannekset ja hedelmät ovat tietysti ok. Lihat, kala ja kana ok, kunhan niitä ei ole leivitetty. Peruna ja riisi ovat ok ja kastikkeet voi suurustaa maissijauhoilla. Kaupasta riippuen on olemassa myös gluteenitonta leipää, pastaa, leivoksia jne. joten eikun sinne kaupan hyllyille etsimään. Kunhan muistat, ettet kokeile dieettiä liian kauan, koska se saattaa vaikuttaa gastroskopian tuloksiin. Niin pahalta kuin sen tuntuukin, olisi melkein parempi syödä mahdollisimman paljon viljaa, vaikka siitä huono olo tulisikin, sillä näin varmistat tulosten oikeellisuuden.

    • pysty..

      elään ilman vehnä mössöjä ym viljatuotteita.Vasta sitten kun on tutkimukset tehtynä ja varmistettu keliakia diagnoosi motivaatiosi gluteenittoman ruokavalion suhteen on niin vakava että kyllä se panee lukemaan jokaikisen tuoteselosteen nyt sitä on vaikee toteuttaa.Sun pitäis lukee ja tutkii kaikki txt nimittäin sitä vehnääkin on melk joka paikkaan pantu usein vielä niin että yllätyt että onko tässäkin jne.Vaikeeta.t.keliaakikko

      • ennen koepalan ottoa

        Syö gluteeniviljoja aivan tavallisesti ennen koepalan ottoa, koska muuten et välttämättä saa luotettavaa tulosta! Suositeltavaa on syödä kaikkia gluteeniviljoja (ohra, vehnä, ruis) päivittäin.


    • Finelistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi yritti murhata mopopojan

      Nyt menee kissalan poikien touhu liian pitkälle! https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012193221.html Karu video mopomiiti
      Maailman menoa
      709
      1853
    2. Mopomiitti!

      Menikös öoliisilta yli tuo mppedinkans kisaaminen tais olla melkoinen riski vahigoittaa tarpeettomasti jopa kuolla tuoss
      Tuusula
      309
      990
    3. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      67
      887
    4. Poliisi kiilasi mopoilijan

      Ylellä leviää video jossa poliisi pysäyttää rajusti kiilamalla mopo pojan. Toivottavasti poliisi ottaa tuosta mallia myö
      Kiuruvesi
      131
      746
    5. Vetovoima

      Onko välillänne suuri vetovoima ja miten se ilmenee? Onko siitä haittaa?
      Ikävä
      32
      601
    6. Käviskö tällainen suhde

      Tutustutaan, fyysistä kontaktia, mutta ensijaisesti tarkoituksena ei ole aloittaa mitään virallista tai rikkoa mitään? E
      Ikävä
      61
      569
    7. Niin kauan tätä

      Onko vuotesi menneet hukkaan
      Ikävä
      88
      567
    8. Onko täällä ketään

      Joka kaipaa M alkuista? Millä kirjaimella nimesi alkaa?
      Ikävä
      44
      561
    9. Aina vaan mietin sua

      Miksen saa sinua mielestäni pois
      Ikävä
      32
      550
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      520
    Aihe