Mitä söisin?

neuvokaa??

On vatsavaivoja, suolistovaivoja, erittäin epämääräisiä ja aivan kuin ruokaileminen pahentaisi vaivoja, joten epäilykset keliakiasta ovat myös heränneet, gastroskopia vasta marraskuussa, joten sitten kait selviää tilanne ainakin keliakian osalta.

Ajattelin kuitenkin testata ruokavaliolla esim. viikon verran, voisiko minulla olla keliakiaa, mutta mitä ruokaa söisin?

Viljaa (eli leipää) ei ainakaan ilmeisesti saa syödä, mutta onko muita perus elintarvikkeita, joita ei saa syödä?

4

1173

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisit

      vastauksen, kun menisit keliakialiiton sivuille, mutta pääpiirteittäin et voi syödä: leipää, keksejä, kakkuja, pitsaa, pastaa (makaroni, spagetti, lasagne jne.), eli ei mitään, mikä sisältää ruista, kauraa, vehnää tai ohraa (puhdasta kauraa pystyvät jotkut keliaakikot syömään). Kaikkien "selvien" tapausten lisäksi tulee ottaa huomioon elintarvikkeet kuten lihapyörykät, jauhelihapihvit, kalapuikot jne. joissa on käytetty viljaa. Joissain kastikkeissa on myös suurustamiseen käytetty vehnää.

      Lista ruoista joita et voi syödä on niin pitkä, etten kirjoita nyt enempää. Mitäs sitten söisit? Noh, vihannekset ja hedelmät ovat tietysti ok. Lihat, kala ja kana ok, kunhan niitä ei ole leivitetty. Peruna ja riisi ovat ok ja kastikkeet voi suurustaa maissijauhoilla. Kaupasta riippuen on olemassa myös gluteenitonta leipää, pastaa, leivoksia jne. joten eikun sinne kaupan hyllyille etsimään. Kunhan muistat, ettet kokeile dieettiä liian kauan, koska se saattaa vaikuttaa gastroskopian tuloksiin. Niin pahalta kuin sen tuntuukin, olisi melkein parempi syödä mahdollisimman paljon viljaa, vaikka siitä huono olo tulisikin, sillä näin varmistat tulosten oikeellisuuden.

    • pysty..

      elään ilman vehnä mössöjä ym viljatuotteita.Vasta sitten kun on tutkimukset tehtynä ja varmistettu keliakia diagnoosi motivaatiosi gluteenittoman ruokavalion suhteen on niin vakava että kyllä se panee lukemaan jokaikisen tuoteselosteen nyt sitä on vaikee toteuttaa.Sun pitäis lukee ja tutkii kaikki txt nimittäin sitä vehnääkin on melk joka paikkaan pantu usein vielä niin että yllätyt että onko tässäkin jne.Vaikeeta.t.keliaakikko

      • ennen koepalan ottoa

        Syö gluteeniviljoja aivan tavallisesti ennen koepalan ottoa, koska muuten et välttämättä saa luotettavaa tulosta! Suositeltavaa on syödä kaikkia gluteeniviljoja (ohra, vehnä, ruis) päivittäin.


    • Finelistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      180
      1452
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1293
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1048
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      869
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      753
    6. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      646
    7. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      636
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      566
    9. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      91
      564
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      542
    Aihe