Mitä söisin?

neuvokaa??

On vatsavaivoja, suolistovaivoja, erittäin epämääräisiä ja aivan kuin ruokaileminen pahentaisi vaivoja, joten epäilykset keliakiasta ovat myös heränneet, gastroskopia vasta marraskuussa, joten sitten kait selviää tilanne ainakin keliakian osalta.

Ajattelin kuitenkin testata ruokavaliolla esim. viikon verran, voisiko minulla olla keliakiaa, mutta mitä ruokaa söisin?

Viljaa (eli leipää) ei ainakaan ilmeisesti saa syödä, mutta onko muita perus elintarvikkeita, joita ei saa syödä?

4

1023

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisit

      vastauksen, kun menisit keliakialiiton sivuille, mutta pääpiirteittäin et voi syödä: leipää, keksejä, kakkuja, pitsaa, pastaa (makaroni, spagetti, lasagne jne.), eli ei mitään, mikä sisältää ruista, kauraa, vehnää tai ohraa (puhdasta kauraa pystyvät jotkut keliaakikot syömään). Kaikkien "selvien" tapausten lisäksi tulee ottaa huomioon elintarvikkeet kuten lihapyörykät, jauhelihapihvit, kalapuikot jne. joissa on käytetty viljaa. Joissain kastikkeissa on myös suurustamiseen käytetty vehnää.

      Lista ruoista joita et voi syödä on niin pitkä, etten kirjoita nyt enempää. Mitäs sitten söisit? Noh, vihannekset ja hedelmät ovat tietysti ok. Lihat, kala ja kana ok, kunhan niitä ei ole leivitetty. Peruna ja riisi ovat ok ja kastikkeet voi suurustaa maissijauhoilla. Kaupasta riippuen on olemassa myös gluteenitonta leipää, pastaa, leivoksia jne. joten eikun sinne kaupan hyllyille etsimään. Kunhan muistat, ettet kokeile dieettiä liian kauan, koska se saattaa vaikuttaa gastroskopian tuloksiin. Niin pahalta kuin sen tuntuukin, olisi melkein parempi syödä mahdollisimman paljon viljaa, vaikka siitä huono olo tulisikin, sillä näin varmistat tulosten oikeellisuuden.

    • pysty..

      elään ilman vehnä mössöjä ym viljatuotteita.Vasta sitten kun on tutkimukset tehtynä ja varmistettu keliakia diagnoosi motivaatiosi gluteenittoman ruokavalion suhteen on niin vakava että kyllä se panee lukemaan jokaikisen tuoteselosteen nyt sitä on vaikee toteuttaa.Sun pitäis lukee ja tutkii kaikki txt nimittäin sitä vehnääkin on melk joka paikkaan pantu usein vielä niin että yllätyt että onko tässäkin jne.Vaikeeta.t.keliaakikko

      • ennen koepalan ottoa

        Syö gluteeniviljoja aivan tavallisesti ennen koepalan ottoa, koska muuten et välttämättä saa luotettavaa tulosta! Suositeltavaa on syödä kaikkia gluteeniviljoja (ohra, vehnä, ruis) päivittäin.


    • Finelistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      190
      6090
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      151
      5645
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      244
      4222
    4. 229
      3531
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      117
      3362
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      126
      3210
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2966
    8. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      9
      2475
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      190
      2026
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      129
      1981
    Aihe