Mitä söisin?

neuvokaa??

On vatsavaivoja, suolistovaivoja, erittäin epämääräisiä ja aivan kuin ruokaileminen pahentaisi vaivoja, joten epäilykset keliakiasta ovat myös heränneet, gastroskopia vasta marraskuussa, joten sitten kait selviää tilanne ainakin keliakian osalta.

Ajattelin kuitenkin testata ruokavaliolla esim. viikon verran, voisiko minulla olla keliakiaa, mutta mitä ruokaa söisin?

Viljaa (eli leipää) ei ainakaan ilmeisesti saa syödä, mutta onko muita perus elintarvikkeita, joita ei saa syödä?

4

1099

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saisit

      vastauksen, kun menisit keliakialiiton sivuille, mutta pääpiirteittäin et voi syödä: leipää, keksejä, kakkuja, pitsaa, pastaa (makaroni, spagetti, lasagne jne.), eli ei mitään, mikä sisältää ruista, kauraa, vehnää tai ohraa (puhdasta kauraa pystyvät jotkut keliaakikot syömään). Kaikkien "selvien" tapausten lisäksi tulee ottaa huomioon elintarvikkeet kuten lihapyörykät, jauhelihapihvit, kalapuikot jne. joissa on käytetty viljaa. Joissain kastikkeissa on myös suurustamiseen käytetty vehnää.

      Lista ruoista joita et voi syödä on niin pitkä, etten kirjoita nyt enempää. Mitäs sitten söisit? Noh, vihannekset ja hedelmät ovat tietysti ok. Lihat, kala ja kana ok, kunhan niitä ei ole leivitetty. Peruna ja riisi ovat ok ja kastikkeet voi suurustaa maissijauhoilla. Kaupasta riippuen on olemassa myös gluteenitonta leipää, pastaa, leivoksia jne. joten eikun sinne kaupan hyllyille etsimään. Kunhan muistat, ettet kokeile dieettiä liian kauan, koska se saattaa vaikuttaa gastroskopian tuloksiin. Niin pahalta kuin sen tuntuukin, olisi melkein parempi syödä mahdollisimman paljon viljaa, vaikka siitä huono olo tulisikin, sillä näin varmistat tulosten oikeellisuuden.

    • pysty..

      elään ilman vehnä mössöjä ym viljatuotteita.Vasta sitten kun on tutkimukset tehtynä ja varmistettu keliakia diagnoosi motivaatiosi gluteenittoman ruokavalion suhteen on niin vakava että kyllä se panee lukemaan jokaikisen tuoteselosteen nyt sitä on vaikee toteuttaa.Sun pitäis lukee ja tutkii kaikki txt nimittäin sitä vehnääkin on melk joka paikkaan pantu usein vielä niin että yllätyt että onko tässäkin jne.Vaikeeta.t.keliaakikko

      • ennen koepalan ottoa

        Syö gluteeniviljoja aivan tavallisesti ennen koepalan ottoa, koska muuten et välttämättä saa luotettavaa tulosta! Suositeltavaa on syödä kaikkia gluteeniviljoja (ohra, vehnä, ruis) päivittäin.


    • Finelistä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      19
      3019
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      56
      2047
    3. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      179
      1876
    4. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      119
      1841
    5. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      89
      1511
    6. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      74
      1061
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      201
      1025
    8. Martina Aitolehti murtui Erikoisjoukoissa Matias Petäistön käsittelyssä - Tästä oli kyse

      Yksi Erikoisjoukot-kauden julkkiskisaajista on yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti. Aitolehti on pärjän
      Tv-sarjat
      11
      988
    9. Tiedätkö hänen pituuden??

      Et tiedä!!
      Ikävä
      62
      908
    10. Poliisioperaatio

      Pääsiäisenä...... ja sit kahvila suljettu???
      Somero
      19
      908
    Aihe