Seuroista pois itkuisena

Vanha saarnamies sanoi, että nuoret teinit ajattelevat riettaita asioita. Ja että riettaiden asioiden (seksuaalisten) ajatteleminenkin luokitellaan synniksi.

Teini-iässä tottakai ajattelee toista sukupuolta. Jos ei niin olisi, olisi himo tai lesbo. Nekinhän fantasioi.

Mutta vanhus saarnamies ei anna edes nuoren mielikuvissa fantasioita harrastaa.

Itku tässä tulee.

Hyi saarnamiestä.
10364
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

yleensä niistä asioista, jotka ovat hänellä itsellään lähellä sydäntä. Eli taitaa saarnamiehellä itsellään olla riettaita ajatuksia.

Äänestä

vl-mahot opettavat puutaheinää. Ei niiden jorinoita kannata ottaa tosissaan.

Äänestä

Matt. 5:28
Mutta minä sanon teille: jokainen, joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan.

Äänestä
  • "joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan"

    Mutta entä miestä?.

    Äänestä

  • vastapuoli kirjoitti:

    "joka katsoo naista niin, että alkaa himoita häntä, on sydämessään jo tehnyt aviorikoksen hänen kanssaan"

    Mutta entä miestä?.

    tää ohje oli vaan miehille! mitään lisäämättä mitään pois ottamatta!.
    himoo vaikka mua!

    Äänestä

  • VL-tyyliin kuuluu ennemminkin lakihenkisesti kurmoottaa himoitsemisesta sen sijaan, että koitettaisiin hengellisesti valaistua sillä tavalla että himot sammuisivat. Kaikenlainen itsensä henkinen kehittäminen on, ihmisen edistyminen, on VL-piireissä epäilyttävää. Tämä on vähän ristiriitaista, koska sitten näitä eläimellisiä himoja niin halutaan ruoskia. Keskitytään siis mielummin elämään synnintunnossa kuin kasvamaan ihmisinä ja oikeasti pääsemään irti himoista.

    Äänestä

  • Joopsp kirjoitti:

    VL-tyyliin kuuluu ennemminkin lakihenkisesti kurmoottaa himoitsemisesta sen sijaan, että koitettaisiin hengellisesti valaistua sillä tavalla että himot sammuisivat. Kaikenlainen itsensä henkinen kehittäminen on, ihmisen edistyminen, on VL-piireissä epäilyttävää. Tämä on vähän ristiriitaista, koska sitten näitä eläimellisiä himoja niin halutaan ruoskia. Keskitytään siis mielummin elämään synnintunnossa kuin kasvamaan ihmisinä ja oikeasti pääsemään irti himoista.

    Vaivautuisitko selittämään?

    Äänestä

vaimolla kun suuren lapsimäärän takia "roikkuu se"

Äänestä

Saarnamies taitaa olla........

Voisit sanoa, että mitä tuijotat, haluat. Jos haluat , ei kannata.

Äänestä
  • Vastausten perusteella mentiin pahasti mehtään alkuperäsestä kysymyksestä ja aloittajan tarkoituksesta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttönen... kirjoitti:

Vanha saarnamies sanoi, että nuoret teinit ajattelevat riettaita asioita. Ja että riettaiden asioiden (seksuaalisten) ajatteleminenkin luokitellaan synniksi.

Teini-iässä tottakai ajattelee toista sukupuolta. Jos ei niin olisi, olisi himo tai lesbo. Nekinhän fantasioi.

Mutta vanhus saarnamies ei anna edes nuoren mielikuvissa fantasioita harrastaa.

Itku tässä tulee.

Hyi saarnamiestä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu