Harrastuksista

satu50

Taannoin yksissä juhlissa tuli puheeksi perheet ja harrastukset. Kun alettiin asiaa pohtimaan, niin yllättävän monessa perheessä on ”yhteisiä” harrastuksia.

Tavallaan tämä on luonnollistakin. Jos vanhemmat ovat molemmat kiinnostuneita urheilusta, musiikista, taiteista tms. niin varmasti helppo ottaa lapsi/ lapset pienestä pitäen mukaan ja vastaavasti kulkea rinnalla näiden kasvaessakin.
Jotkin asiat, kuten esim musikaalisuus saattavat olla perinnöllisiäkin.

Läheskään kaikilla perheillä näin ei kuitenkaan ole.
Esim. omissa lapsissani on urheilullisia (jalkkista, mäkihyppyä, golfia, ratsastusta), musikaalisia (kuoroja, pianon ja puhallinsoittimien soittajia) taiteellisia (kuvataiteita, muotia, elokuvia, designia) ja niin edelleen. siis samantyyppisistäkin asioista kiinnostuneille lapsilleni on aikaa myöten muotoutuneet ihan omat juttunsa siltä ”harrastetaivaan osa-alueelta”. Käymme kyllä porukalla kannustamassa, katselemassa jne. toistemme juttuja, mutta harva orientoituu selvästi samaan mitä joku muu perheessä jo harrastaa.

Vain ihan pienimmillä on vanhempien ohjaamat harrastukset, joissa käydään aina porukalla (muskari, ratsastustunnit, uimahalli). Ja sitten on sellaisia yhteisiä ”harrastuksia” joissa meillä pointti on enemmän yhdessäolossa kuin varsinaisessa harrasteessa, kuten esim. keilailu ja elokuvat.

Miten teidän perheissänne? Yhteisiä vai selkeästi omia juttuja?
Kummassakin systeemissä on varmasti niin omat hyvät kuin huonotkin puolensa.

5

380

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalkkismama

      Meidän perheessä on jalkapallo kova sana. Kolme vanhinta juoksee pallon perässä pää kolmantena jalkana. Mies valmentaa nappuloita ja minä huoltojoukoissa. Kaksi nuorimmaista kulkee peleissä ja turnauksissa mukana. 2v juoksee jo kentän reunassa pallonsa kanssa luultavasti seuraa harrastusmielessä vanhempia sisaruksiaan. Nuorimmainen istuu vielä kaukalossa, saa nähdä miten pikkuneidin käy :D

      • MommyDearest

        Meidän perheessä on Daniel ja Joel(9) ja Eemil (7) Nico ja Nuutti (2) Leonora ja Lisbet (1) Isä pelaa jalkapalloa Danielin joelin ja Eemilin kanssa joskus nico tai Nuutti innostuu potkimaan palloa tytöt ei hirveästi jalkapallosta välitä tytöt telmivät kyllä mieluusti pihalla :)


    • Vaikuttivatko nämä aikoinaan siihen, minne valitsitte asettua?

    • wilma60

      Meillä jokainen harrastaa ihan omia juttujaan koska minä laiskana äitinä en harrasta muuta kuin lukemista. Asumme pienellä paikkakunnalla jossa voi harrastaa hiihtoa ja musiikkiopistossa pianon tai viulun soittoa. Yksikään näistä ei kolahda meidän perheessä, valitettavasti. Onneksi muutamia kerhoja on jotka kiinnostavat.

      Esikoisen rakkain harrastus on rumpujen soitto ja sitä hän harrastaa kodissa. Lisäksi käy kerran viikossa koulun bändikerhossa. Kesäisin menemme koko perhe Kainuuseen jossa poika on bändileirillä ja saa rumpujen soittoon opastusta alan ammattilaisilta. Me muut lomailemme vuokramökissä tuon viikon. Lisäksi esikoinen käy kerran viikossa palokuntanuorten harjoituksissa.

      Keskimmäinen käy 4H:n heppakerhossa ja aloitti nyt syksyllä ratsastuksen naapurikaupungissa. Joka maanantai ajelemme edestakaisin melkein 100 km ratsastuksen takia. Mutta mitäpä ei äiti tekisi lapsensa harrastuksen eteen. Siitäkin huolimatta että on aika allerginen kaikille eläimille...

      Juniorin kanssa käydään sitten kirjastossa ja haetaan aina kassikaupalla lukemista. Hän ei harrasta mitään kodin ulkopuolella koska pelkkä eskari vie paljon voimia erityislapselta. Illat ja viikonloput on tärkeää rauhoittaa jotta jaksaa "käyttäytyä" 5 päivää eskarissa.

      • blondimami

        Santeri pelaa Futista 10 henkisessä mukavassa ryhmässä josta on tullut paljon kavereita Satu käy tanssikerhoa jonka hän tältä syksyltä lopettaa ja aloittaa ratsastuksen 9.10 .Sini ja Sade ei harrasta mitään ei ole viellä tullut kiinnostuusta paitsi tarrojen keräilyyn Sisu käy nasikkapainissa Suvi harrastaa cheerleaderia ja Sanni myös.Äiti harrastaa uorulehtien lukua ja chattailua keskustelupalsoilla roikkumista


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe