Eri allergiatestien luotettavuus?

odottavainen

Kertoisitteko kokemuksia eri allergiatesteistä nimenomaan koira-allergia? Mieheni on menossa allergia-testeihin ja mielestäni sitä ei oteta verikokeen muodossa vaan suoraan iholta. Mikä on luotettavaa?

2

1065

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on luotettavampi,

      minulta ainakin on el.allergiatKIN testattu verikokein.

    • virhediagnoosi

      Meillä oli koira ja kissa aina siitä saakka kun synnyin. Kävin 9-vuotiaana ihotesteissä jatkuvan sairastelun takia ja minut on aikanaan todettiin vahvasti kissalle, koiralle ja hevoselle allergiseksi nimenomaan tällä ihotestillä. Hoitaja käski hävittää eläimet, mutta emme luopuneet perheessämme vielä silloin asustavasta 13-vuotiaasta kissasta ( joka muuten eli 20 vuotiaaksi =)). Nyt 10 vuotta myöhemmin voin sanoa, että en edelleenkään tähän päivään mennessä ole saanut oireita kissasta tai koirasta. Joskus on vain nenä vähän tallilla tuhissut.

      Brick-testeissä on huimia eroja eri valmistajienkin välillä; toinen testi voi näyttää koiralle vitosta ja toinen nollaa. Lisäksi niissä käytetyt aineet on tehty YLEISIMMISTÄ koira-, hevos-, ym. epiteelistä, mikä ei välttämättä kerro allergiasta muita lajin rotuja kohtaan. Siksipä sanoisin että se antaa vain viitettä, onko taipuvainen allergiaan.

      Paras allergiatesti on altistua luonnolliselle allergeenille elävässä elämässä, niin ei tule epäselvyyksiä.

      ja kannattaa muuten katsastaa tämäkin:
      http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Erikoislääkäri Lapsen allergiatesti ennen koiran hankintaa on tarpeeton/1135242561981

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      102
      2605
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      101
      1647
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      21
      1017
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      45
      911
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      119
      886
    9. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      334
      814
    10. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      813
    Aihe