Ensimmäinen koira

Olen jo pitkään haaveillut koirasta ja toiveeni vihdoin täyttyy, nimittäin minulle on luvattu oma koira heti, kun painan valkolakin päähäni. :) Elikkäs siis ylioppilaslahjaksi. Olen onneni kukkuroilla ja nyt todella on motivaatiota lukea. Tarkoitukseni olisi valmistua nyt joulukuussa.
Tarvisin ehdotuksia ja vinkkejä siihen, että minkä rotuinen koira olisi hyvä ensimmäiseksi koiraksi. Minun perheeseen ei ole ikinä kuulunut koiraa. Haluaisin koiran, joka olisi seurallinen ja uskollinen omistajalleen, joka tulisi toimeen kerrostalossa ja joka olisi hyvä lennkeily kaveri..
Olen ajatellut kultaista noutajaa...
Tulkaahan kaikki enemmän tai vähemmän koiraihmiset kertomaan neuvojanne apua tarvitsevalle! :)
4148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Netistä saa tietoa eri koirista hyvin. Itselläni on ollut sekä rotukoiria että sekarotuisia.
Jos vielä tämän jälkeen haluan koiran, olen ajatellut myös kultaista noutajaa.
Niihin törmää usein, ne ovat erittäin lauhkeita ja oppivaisa seurakoiria.
Olen kuulut tämän myös omistajilta, ne eivät yleensä tule agressiviseksi ja eivät paljon hauku. Se on tärkeää kerrostalossa etteo koira liikaa hauku.

Äänestä
  • >>ne ovat erittäin lauhkeita ja oppivaisa seurakoiria. Olen kuulut tämän myös omistajilta, ne eivät yleensä tule agressiviseksi ja eivät paljon hauku.>>

    -Eivätkös yleensäkin koiraihmiset oman koiransa rotua juuri kehuskele... Ja kyllä niitä rotuja tulisi penkoa muualtakin kuin katukäytäviltä, joissa törmää yleensä juuri vähän aikaa sitten vastaantulleisiin rotuihin uudetsaan ja uudestaan, kun sitä kautta rotuvalinnat yleensä ihmiset tekevät, tai muiden tapaamiensa koirien kautta. Täten jää tutustumatta laajempaan rotukirjoon, joka on olemassa.

    Eikä koira ole mikään lahja. Jos koiran haluaa eri syystä kuin jonkin esineen, niin sitä ei tulisi pitää lahjana. Koira on perheenjäsen, ei lahja. Tai voihan koiran lahjaksi vastaanottaa, mutta sitten jää >>oikea lahja>> saamatta.

    Äänestä

Minkä kokoinen koira on toiveissa? Onko koiralle muuta tarkoitusta kuin lenkki ja seurakaveriksi? Harkitsetko tokoa, agilityä, jäljitystä muuta? Kuinka urheilullinen olet? Minkäpitunen turkki ja kuinka aljon olet valmis hoitamaan yksin turkkia? Trimattava? Millainen koiranluonne miellyttää yleensäkin (saako olla itsenäinen, leikkisä,rauhallinen,vilkas....) (en kysy kerrostalon kokoa, koska henkilökohtaisesti en usko sen vaikuttavan koiran onnellisuuteen. koira liikkuu pihalla, koti on rauhapaikka)


Laumanvartiakoirat ja vahvaluonteiset/viettiset ovat hankalia ensimmäiseksi koiraksi, joten mielellään vältä niitä..


Ensimmäiseksi koiraksi käy tosiaan kultainen noutaja, jos osaat olla johdonmukainen. Kannattaa kysellä vaikkapa koirat.com sivustossa rodun omistajilta, millaisia heidän koiransa ovat olleet. Myös kannattaisi lukea jokin koiran kasvatukseen liittyvä kirja :) Niistä yllättävän paljon apua.

Itsellä on ollut erittäin helppo sheltti. Miellytyksenhaluinen pikku pirulainen :D tekee mitä vain että palkkaisisin sen rapsuttamalla, heittämällä palloa tai namilla. Nykyään riittää kun sanon "hyvä poika" niin yksi on täpinöissään "jee mami tykkäs!" :D

Äänestä

Itse ihastuin villakoiriin, vaikka on minulla ollut labbis, bokseri, spanieli. Kun olin ottanut hoitoon useamman villakoiran, en voinut olla ihastumatta heihin! Olen menossa hakemaan ensimmäistä omaa villispentua. Villakoira ei ole pelkästään lemmikki, vaan uskollinen perheenjäsen, joka sulattautuu perheen elämään niin hyvin, ettei häntä pian enää miellä eläimeksi. Villakoira tahtoo nukkua omistajien kanssa sängyssä, syödä koko perheen kanssa, katsoa telkkaria perheen kanssa ja olla joka paikassa mukana. Miksi villis?

1. Tätä rotua löytyy neljä eri muunnelmaa; toy, kääpiö, keskikokoinen ja iso eli varmasti löydät mieleisesi koon.
2. Villakoirasta ei lähde karvaa, joten säästyt inhottavalta karvojen jatkuvalta siivoilulta; sängyssä, sohvalla, matolla, autossa ei löydy karvan karvaa. Villakoira on muutenkin aika siisti koira, joten kotisi pysyy siistinä.
3. Villakoiran turkki on erittäin monipuolinen. Voit leikata sen lyhyeeksi, jolloin se ei vaadi niin paljon hoitoa, mutta pitkää turkkia laitettaessa vain mielikuvituksesi on rajana. Villakoiralle saat tehtyä mitä erillaisimpia ja mielenkiintoisempia leikkauksia ja kampauksia.
4. Villakoira on erittäin monipuolinen ja touhukas kaveri, joka sopii vesilajeja lukuun ottamatta, lähes mihin vaan. Villakoiraa on helppo kouluttaa ja hän oppii kaiken melkein itsestään. Hän mielellään harrastaa kaikkea mahdollista. Myös pennut oppivat yllättävän nopeasti talon tavoille.
5. Villakoira on sopeutumiskykyinen; pitää pitkistä lenkeitä, mutta tyytyy lyhyeempiinkin ulkoilutuokioihin. Villakoira tulee toimeen muiden eläinten ja lasten kanssa. Tämä rotu sopii kuljetukseen ja yleensä on kaikkien kaveri.

Kuullostaako liian hyvältä ollakseen totta? Valitettavasti, tässäkin koirassa on omat miinuksensa.

1. Monet villakoirat ovat herkkähaukkuisa, joten tähän kannattaa kiinnittää huomiota jo pentuna. Villakoira oppii haukkumattomaksi vain määrätietoisella koulutuksella.
2. Villakoira on tyytyväinen niin pitkistä kuin lyhyistäkin lenkeistä, mutta silti tarvitsee välillä irroittelua eli esim. vie koira pellolle ja anna sen juosta niin paljon kuin ikinäkään jaksaa. Villakoira äkkiä innostuu ja rauhoittumisessa voi mennä jonkun aikaa.
3. Villakoiran turkkia täytyy trimmata ja pestä oli se kuinka lyhyt tahansa. Tämä ei kuitenkaan ole vaikea homma ja sen voi tehdä kotona.
4. Ainahan säännöistä löytyy poikkeus rodussa kuin rodussa; löytyy arkoja, agressiivisia, lapsi- ja lemmikkivihaajia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anne90 kirjoitti:

Olen jo pitkään haaveillut koirasta ja toiveeni vihdoin täyttyy, nimittäin minulle on luvattu oma koira heti, kun painan valkolakin päähäni. :) Elikkäs siis ylioppilaslahjaksi. Olen onneni kukkuroilla ja nyt todella on motivaatiota lukea. Tarkoitukseni olisi valmistua nyt joulukuussa.
Tarvisin ehdotuksia ja vinkkejä siihen, että minkä rotuinen koira olisi hyvä ensimmäiseksi koiraksi. Minun perheeseen ei ole ikinä kuulunut koiraa. Haluaisin koiran, joka olisi seurallinen ja uskollinen omistajalleen, joka tulisi toimeen kerrostalossa ja joka olisi hyvä lennkeily kaveri..
Olen ajatellut kultaista noutajaa...
Tulkaahan kaikki enemmän tai vähemmän koiraihmiset kertomaan neuvojanne apua tarvitsevalle! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu