Saako ohjaamossa olla lennon aikana muitakin kuin kapteeni ja perämies?
AY 2519 ja AY 2520
Epäselvyyttä
261373
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
niin yleensä ei saa, poikkeusluvalla voi joku olla. Voihan siellä olla tarkastus- tai kouluttajapilotti.
Siellä saa olla ihan kuka vain, jos kapteeni niin päättää. Esim. jos hänen kaverinsa on lennolla, niin toki hän haluaa hänet sinne. Tässä ei ole mitään lainvastaista, ellei sitten ole kyse jonkun maan poikkeussäännöstä. Esim. Britannian ilmatilassa ei saa olla ketään 'siviiliä' ohjaamossa.
Vaikka asiakaspalvelusta , mitä vastaa
Ei ole kapteenin päätettävissä jos lentoyhtiön säännöt kieltää. Silloin ei voi kapteenikaan päättää ottaa ulkopuolisia ohjaamoon vaikka kuinka haluaisi.
Mutta lennon päätyttyä voi kysellä jos pääsisi, voi siis kysyä jo lennon aikana jos pääsisi lennon päätyttyä nopeasti ohjaamoon. Lennon aikana tuskin on mahdollista päästä ellei ole jotain suhteita lentäjään. Itse olen lennon jälkeen päässyt ohjaamoon Finskillä, silloin oli lomalento kyseessä, Ja B757.
kymmenen vuotta sitten näin toimittiinkin, mutta ei enää. Kiitos osaman.
Ainakin Finnairin lomalennoilla lentäjät tuntuu ottavan tyttöystäviään
ohjaamoon lennon ajaksi. Ihmettelin kerran kun nuori tyttö hyppäsi koko
ajan ohjaamossa ja kysyin miten sinne pääsi niin lentäjä kuulemma oli
hänen poikaystävänsä. Tyttö oli korkeintaan 18v.
Kyllä siellä voi olla lapsikin, esim. 8v.tyttöni ollut isänsä työtä katsomassa. Ei sieltä kyllä kuuluis rampata koko ajan ulos, toki veskissä voi käydä. Aika hissukseen pitää olla, ettei häiritse.
Saa. Tähän tosin vaaditaan nk. positiivinen tunnistautuminen, eli esim. perheenjäsen tai ystävä voi tulla kyseeseen. Kaikki tämä luonnollisestikin tietyt maa- ja tilannekohtaiset poikkeukset huomioiden. Myös lentävä (työmatkalla oleva) mekaanikkokin istuu usein ohjaamossa. Toivottavasti tämä vastasi kysymykseesi ja selvitti epätietoisuuttasi.
No saa tulla. ID matkustajan ottaminen ohjaamoon on täysin yleinen käytäntö. Myös tuttavat ja sukulaiset kapteenin luvalla. Kyllä se on kippari joka tästä päättää. Täysin tuntematonta henkilöä ei saa ottaa ohjaamoon PAITSI ne ID-matkustajat.
siellä ohjaamossa tekevät? Auttavat lentämisessä vai?
Eipäs, kun istuvat pienellä jakkaralla.
siellä ohjaamossa tekevät?
http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/news/article749215.ece
ole paikkoja matkustamon puolella?
"Ai jaa, eikö niillä ole paikkoja matkustamon puolella?"
No ei. Ne paikat kun on myyty maksaville asiakkaille. Paljon kadehdittu ID -lippulainen sen sijaan istuu koko lennon 30cm leveällä pikkutuolilla. Ja voin kertoa että sillä jakkaralla perse puutuu punaiseksi jo ennenkuin oikea matkustaja saa edes sapuskaa eteensä.
"turbulenssit" johtuu. ;)
Finnairin turvallisuuspäälikkö vastasi , ettei saa olla ...
Kannattaa kysyä vaikka asiakaspalveluksesta
tekee just silleen miten huvittaa. Saahan se paljon enemmän liksaakin kuin joku turvallisuuspäällikkö. On kato varaa huudella mitä huvittaa välittämättä yhtiön turvallisuusohjeista.
Kyllähän siellä ohjaamossa saa kapteenin luvalla olla Finnairilla, muista yhtiöistä en tiedä. Ja kyllä siellä Britannian ilmatilassakin on ollut itse oltua ohjaamossa. Mutta kapteenin lupa aina tarvitaan, ei esim. voi perämies päättää, että nyt tulee tyttöystävä ohjaamoon, vaan aina tarttee kapteenin luvan. Ja tosiaan jos on kone täynnä, niin silloin voi myös ID-matkustaja päästä kapteenin luvalla ohjaamopaikoille, jotta pääsisi kyytiin. Sillä kapteenihan on sitten henkilökohtaisesti vastuussa, jos siellä jotain tapahtuisi. Ja miksikö siellä ollaan? No, edellä mainittu syy siis jos ei kabiinissa tilaa. Tai sitten on vaan tosi mielenkiintoista nähdä, kun oma puoliso/isä/ kaveri tekee duuniaan. Voi karista ne ajatukset siitä, että autopilotti kaiken tekee:-) Ja siis tämä ei ole turvallisuusohjeiden vastaista, en tiedä, mitkä lähtee teillä on. Toki lentoyhtiöiden välillä voi olla eroja.
Saa olla. Observaattorit usein myös ohjaamossa. Mikä tässä nyt on ongelma? Olen itse id:nä ollut monesti ohjaamossa.
Lues ilmailulakia!!!
Millainen on lentäjän vastuu,mielestäni ei minkäänlainen.
...kato, isin poikahan se siellä!
Ei ole kielletty ilmailulaissa.
Kierros finnairin johtoportaalle , joainen vastasi eri tavalla.Osa sanoi ettaä saa ja osa ettei missään nimessä.
Mitä tuli voimaan syyskuun 11 iskun jälkeen. Finnair laati ohjeistuksen jossa kerrotaan ketkä saa olla ohjaamossa lennon aikana.