Menuideoita syksyn juhliin?

Syksymenu

Hei,
olemme pitämässä noin 50 hengen rennot bileet syksyllä. Kaipailisin syksyisiä menuideoita varsinkin pääruuan suhteen. Jotain lämmintä olisi hyvä tarjota, koska bileet alkavat klo 17.00.

Tähän mennessä olen mietiskellyt lähinnä savulohta perunaa sienikastiketta, mutta se on aika perinteinen. Mielikuvitukseni rupeaa vain loppumaan...

6

2254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mie vain

      syksyn juureksia nyyteissä, porkkanaa, lanttua, punajuurta jne. Laita kaksinkertaisen leivinpaperin päälle sopivan kokoisiksi lohkottuja juureksia, nokare aitoa voita, hitunen suolaa ja muita mieleisiä mausteita. Kiepauta nyytiksi ja laita vielä tukevaa foliota päälle ja uuniin, grilliin tai nuotion hiillokselle muhimaan. Perunatkin voi kypsentää nyyteissä. Savulohi on ihan ok. mutta voisit miettiä lohelle muitakin kypsennystapoja. Laita file/fileet sopivankokoiseen vuokaan, saa olla jonkin verran reunoja. Ripottele päälle mausteet, ja lopuksi kerma jonka olet maustanut haluamallasi tavalla (sinapilla, homejuustolla, jne jne, jne) ja uuniin. Tai voisit tarjota kalapöydän noiden edellä mainitsemieni lisukkeiden kera, savusilakkaa, graavia siikaa, jne jne. Ja ettei menisi ihan kaloitteluksi, jotain kasvispihvejä tms ja lihapuolelta jotain helppoa ja maistuvaa.

      Jälkiruoaksi jokin raikas kiisseli ja kermavaahto. Tai omenatorttu ja vaniljajäätelö kahvi. Nyt näyttää tulevan hyvin omenoita, ainakin naapurilleni. Toivottavasti sait tästä jotain ideanpoikasta. Tai hae kirjastosta jokin kirja, missä on eri vuodenaikojen ruokia.

      • Mie vain

        voisit alkuruoaksi tarjota jonkin keiton, missä hyödynnät vuodenajan satoa. Mutta niin, että et laita keittoon samoja aineksia kuin mahdollisiin juuresnyytteihin. Oletko koeillut googlata esim. syksyn herkut tms haulla. Luulisin löytyvän vaikka mitä, kunhan kokeilet erilaisia hakusanojen yhdistelmiä.


    • viiskymmpiset

      Minulla vähän sama juttu, juhlat tulossa. Olen ajatellut lämpimäksi ruoaksi possunfilettä ja sen kaveriksi uunijuureksia (bataattia, sipulia, palsternakkaa, porkkanaa, naurista ..... ja mitä niitä nyt onkaan lohkoina vuokaan ja uuniin). Ehkä jotain kastiketta pitäisi olla myös.

      Minulla alkuruoka painottuu kalaan, joten lämpimäksi ajattelin lihaa. Alkuruokana ainakin savumuikkuja, silliä, keitettyä perunaa, lohimätimousse, kananmunaa, salaattia jne. Ei ihan loppuun asti hiottua.

    • Juhlija

      Miettimällä jonkin teeman juhlaan löytyy tarjottavaakin helpommin. Teema voi olla esim. halloween, rapujuhlat, meksikolaisbileet, italialaisbileet tai perustua johonkin ruokalajiin, esim. keittobileet. Värin valitsemalla voi myös saada aikaan hauskat juhlat. Osoitteesta http://www.juhlaparatiisi.fi voi löytyä mukavia ideoita. Sinne näyttää tulevan uusia tuotteita tasaisin väliajoin.

    • Tässä olisi yksi ehdotus missä on olis otettu huomioon myös kasvissyöjät.
      Kasviswokkia ja perunat, savukalaa, jos löytyy niin hirvenpaistia tai porsaanfilettä, juurespihvit, kylmäkastike, saaristolaisleipää, patonkia, tuorejuustolevite ja voi. Tietenkin voi lisätä tarjottavaa mielensä mukaan jos vielä haluaa tarjota alkupalaksi jotain niin voisi olla sienikeitto ja leipäkuutioita.

    • syyskuunmies

      Syksy on riistan aikaa., Itse täytän syksyllä aina vuosia. Viimeeksi tilasin ravintolalta PORONKÄRISTYSTÄ,perinteinen oikeista puikuloista tehtyä muusia,sokerihuurrutettua puolukkaa,monen vihreän salaatin pöytä, Jälkkärinä kahvit kuksista,sekä lakkakakkua. Vieraat sanoivat etteivät ole koskaan eteläSuomessa saaneet poronkäristystä. Vieläkin ihmiset kiittävät hyvästä ruuasta. Olen ne viestittänyt eteenpäin ravintolalle. Eikä ollut paha hintakaan -Kaikkineen 15 euroa per henkilö, sisältäen ruuan,salaatin.juomat,jälkkärikakkukahvit. Tosin aikaa jo 3v.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      363
      2842
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2286
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1959
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      66
      1592
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1542
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1159
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      955
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      8
      942
    10. 39
      821
    Aihe