Eli tilanne:
Äiti kotona, isompaa lasta kuskattiin tarhaan.
Koska kesällä tarhapaikat kortilla, lapsi menetti kesän ajaksi tarhapaikan.
Hitto minkä metelin äiti nosti!!!
Olisi kannattanut ehkä miettiä silloin, kun jätti ehkäisemättä, että itse ne lapset joutuu hoitamaan.
Äiti kotona, isompaa lasta kuskattiin tarhaan.
Koska kesällä tarhapaikat kortilla, lapsi menetti kesän ajaksi tarhapaikan.
Hitto minkä metelin äiti nosti!!!
Olisi kannattanut ehkä miettiä silloin, kun jätti ehkäisemättä, että itse ne lapset joutuu hoitamaan.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Enpä oikein usko tähän. Siis miten niin menetti kesän ajaksi tarhapaikan? Ai siksikö aikaa kun tarha oli kiinni tai muuten vaan käskettiin olemaan tuomatta?
Eli tarhasta soitettiin, että koska tarhapaikkoja on kesän aikana rajoitetusti ja tässä tapauksessa äiti on kuitenkin kotona, hän hoitakoon lapsensa kotona kesän ajan.
Mielestäni tämä on ihan oikein. Eli nyt ne, jotka paikkaa oikeasti tarvitsi, saivat sen.
Olet siis joku joka toivoisi että joku olisi menettänyt hoitopaikan näin. Todellakaan hoitopaikkaa ei otetan joltain pois vain kesäksi. Ainakin aloituksessasi puhut että hoitopaikka nimenomaan menetettiin kesäksi ja mitä sitten? Sitten takaisin samaan päiväkotiin ja joku joka "tarvitsee paikkaa enemmän" sai sen käyttöönsä kesäksi? Sen tiedän että jos äiti on kotona niin suositellaan että lasta ei ainakaan laitettaisi varapäiväkotiin kun oma on suljettu ja ei ehkä päästetäkään mutta enpä usko että tämä on edes iso ongelma että olisi monia jotka edes haluaisivat näin toimia.
Hoitopaikkaa ei oteta keneltäkään pois eikä voida ottaa pois sen takia että äiti on kotona. Ei kesällä, talvella, keväällä tai syksyllä.
en ymmärrä että ollaan kotona ja lapset kärrätään hoitoon joka ikinen päivä ja vielä 7-17.00
näin meillä täällä tehdään.
tosiasia on ettei kunta voi sanoa hoitopaikaa irti.
hoitopaikkaa, ei missään.
Kyllä vain meidän kunnassa ei ole oikeutta pitää lasta hoidossa jos toinen vanhemmista on kotona. Eli näin menee lomien aikana ja kesällä. Muutekin hoitoaika on vain klo. 8-16 välillä. Muulloin ei saa viedä hoitoon. Itsekin opiskelen silloin tällöin, mutta koska olen ns. hoitovapaalla hoitamassa tosi pientä, niin isompi ei saa täydellistä päiväkotihoito-oikeutta. Kotona hoidin 3v. kuitenkin. Mutta ei sitä menetä kokonaan, vaan syksylle saa sitten jatkaa samassa paikassa tai hakee uutta.
Onneksi noin ei ole täällä pääkaupunkiseudulla. Ei kysellä mikä on tarve ja kuka on kotona ja kuka ei. Oikeus on kaikilla ja riittää että hakee lapsen päiväkodin aukiolojen puitteissa. (Tai niissä puitteissa mitä on hoitosopimusaikaan laittanut.) Sitä en tiedä jos lasta yrittäisi tarhassa pitää koko kesän ilman lomaa kun ei ole ikinä itse ollut ajatustakaan tehdä niin mutta tuskin sitä hyvällä katsottaisi koska kyllähän kaikilla lapsilla pitää sitä lomaa olla muutama viikko kesällä ja talvella. Poikkeus on ehkä joku yh äiti joka on juuri aloittanut työt ja jolla ei sitä kesälomaa todellakaan ole yhtään niin eihän sille sitten voi mitään.
t. yksi joka on kotona mutta jonka lapsi ei ole hoidossa klo 7-17 vaan paljon lyhyemmät päivät ja jolla on lomaa usea kuukausi joka vuosi.
Meikä kans pitää lastansa vain 2 päivää viikossa hoidossa. Kerhoihin on pitkä matka eikä kahden tunnin takia ole järkeä sinne mennä. Avoimet päiväkodit ovat perjantaisin ja sinne pitäisi raahautua kaikkien lasten kanssa itse vahtimaan ja sekin on kaukana. No, nyt sitten isoin lapsi meni 3v. hoitoon, siihen saakka kotona. Kesät kotona myös. Hoito-oikeus on ja tykkää olla. Saan omaa aikaani ja lisäksi opiskelen, jota ei näköjään arvosteta. Katsokoon karsaasti joku jos pienet hoidan kotona.Isompi tarvitsee jo jotain muuta. Meilläpäin tosiaan on 8-16 välillä ns. virikelapsiksi kutsutaan oikeus olla hoidossa. Hoitopäivät eivät meilläkään ole pitkiä ja tosiaan pari päivää. Kerhoon juuri veisin kävellen, pitäs heti hakea takas.
Kuntasi toimii väärin, ei voi rajata noin! Hoito on subjektiivista!
(pyydäppä jokin lakikappale, mihin vetoavat! ei ole)
http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1973/19730036
Monesti ajatellaan, että on väärin lasta kohtaan jos se vähän tylsyyttä valittaa.
Ei muuta kuin kakara päiväkotiin virikettä saamaan. Eihän sitä narinaa kukaan kotona kestä kuunnella koko päivää.
Ja jos nyt ihan vakavissas ajattelisit asiaa niin onko sille lapselle itselleen kivaa se että koko päivän pitää narista että ei ole kavereita tai tekemistä? Kyllä lapsi ansaitsee jotain muuta ja vaikka se äiti viitsisi/jaksaisi tehdä ja viedä niin mitä siis pitäisi tehdä? Viedä pihalle jossa ei ole muita lapsia, viedä vaikka 5-vuotias puistoon jossa on vain alle 3-vuotiaita, viedä seurakunnan kerhoon pariksi tunniksi pari kertaa viiikossa jippii ja koko muu aika odottaa tylsistyneenä kotona että joku kaveri olisi vihdoin kotona viiden jälkeen?
Ei meidän lapset narise kotona sen enempää kuin hoidossa. Ei kai kukaan vie lastansa hoitoon ikäkauteen kuuluvien narinoiden takia. Ehkä hoitoon viemieselle on muut syyt. Kuten itsellä, en ole päätoiminen opiskelija, vaan erikoistumisopintoja käyvä ja koulupäiviä silloin tällöin ja paljon kirjallisia tehtäviä. Sitä ei kuitenkaan huomioida. Joten koska hoito-oikeus on Suomessa, voin viedä lapsen klo. 8-16 hoitoon ja vien juuri koulupäivien tai kirjallisten tehtävien ajaksi, koska muuten niistä ei tule mitään. Pari päivää viikossa, joku viikko voi olla ettei ole hoidossa ollenkaan, sitten on taas vaikka 3-4 päivää ihan tarpeen mukaan, siis kk:ssa 8 hoitopäivää jos se selventää paremmin. Enkä tunne syyllisyyttä. On se parempi lapselle, kun että tiuskin tietokoneen edessä, että mene pois, äiti tekee tämän nyt loppuun, ei saa häiritä. Tässä kuitenkin on tullut oltua ja kotona 4vuotta. Kolmevuotias kaipaa meillä ainakin vaihtelevia päiviä ja hyvää se äidillekin tekee, että on omia juttuja. Kuitenkin olen saanut kuulla siitä, kun vien niin harvoin päiväkotiin, että lapsen on vaikeampi sopeutua jne. Miksi veisin useammin, koska lapsikaan ei halua ja tarvetta ei ole.
Ehkä sinun lapset ei narise? Heitä onkin nähtävästi kaksi kotona? Entäs jos lapsi on erittäin sosiaalinen ja normaalin lapsen tapaan haluaisi kyllä pääasiassa päivisin saada leikkiä samanikäisten kanssa mutta kotona ei ole muita kun äiti ja niitä samanikäisiä ei ole pihalla tai puistoissa. Pari tuntia jossain kerhossa ei tuollaiselle riitä. Moni lapsi kyllä kärsii siitä että joutuisi olemaan enimmäkseen kotona ja ainoa leikkikaveri on sitten se äiti pitkin päivää. Narinaa tai ei, se ei ole normaalia lapselle että joutuu olemaan ilman samanikäistä leikkiseuraa koko päivän mahdollisesti ainoana seurana oma äiti.
Minä olin kyllä vastannut voihan virikettä-tyypille ja juuri puolustin niitä, jotka vievät hoitoon, mutta tuskin nyt syy on tuo narina, vaikka voihan se olla syy jollekin.