Hopeinen kihlasormus

hmaiju

En tiedä hirveesti koruista, joten ajattelin pyytää täällä mielipidettä. Haluamme ehdottomasti hopean värisen (eli valkokulta tai hopea) kihlasormuksen. Olen miettinyt, onko valkokulta vähän yliarvostettua, kun se haalistuu jotenkin niin nopeasti. Toisaalta tuntuu, että "kehtaako" kihlasormusta laittaa pelkkänä hopeisena, ja kuinka kestävä aine hopea on.

Itselläni on ollut sormessa hopeinen sormus noin 5 vuotta, eikä kiilto oo ainakaan häipynyt mihinkään. Mutta jos mietitään ihan vanhuuteen asti hopeaa, onko se huonompi vaihtoehto kuin valokulta?

Ja tietenkin iso pointti on se, että hopea on paljon halvempaa:) Mutta toisaalta valkokulta on arvokkaampaa...

7

1222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tannamari

      Valkokultaa. Ei hopeisia kihlasormuksia.. Jos kihloihin mennään niin kai sitä raaskii vähän kalliimmankin sormuksen ostaa :)

      • joopa...

        Ei hyvää päivää xD

        Sormuksen hinta ja materiaalikos se on kihlauksessa se tärkein?

        Itselläni on hopeinen kilhasormus ja todennäköisesti myös vihkisormukseni tulee samaa materiaalia olemaan.

        Keltakulta ei vain miellytä silmää ja valkokulta on liian kallista, ja kaikenlisäksi en edes uskaltaisi pitää kovin kallista sormusta (tai koruja ylipäätään), olen niitä ihmisiä, joilta ne hukkuvat helposti.


      • Kulta sormus
        joopa... kirjoitti:

        Ei hyvää päivää xD

        Sormuksen hinta ja materiaalikos se on kihlauksessa se tärkein?

        Itselläni on hopeinen kilhasormus ja todennäköisesti myös vihkisormukseni tulee samaa materiaalia olemaan.

        Keltakulta ei vain miellytä silmää ja valkokulta on liian kallista, ja kaikenlisäksi en edes uskaltaisi pitää kovin kallista sormusta (tai koruja ylipäätään), olen niitä ihmisiä, joilta ne hukkuvat helposti.

        Sormuksen materiaalia ja kestävä rakenne kaiken a ja o...siis jos haluaa sellaisen mikä kestää niin ei sitten tarvi olla tippa linssissä parin vuoden päästä.


    • materiaali

      Minulla on hopeinen sormus, joka on ollut käytössä jo 35 vuotta (äitini luokkasormus) ja vieläkin se on kiiltävä ja hyvä. Kiillottamassa olen sitä käynyt pari kertaa (kerran onnisuin hiomaan sen älyttömille naarmuille hiekkapaperilla hioessa). Mutta toisaalta kulumat kertovat vain siitä että sormus on ollut käytössä ja jättäähän elämä ihmisiinkin jälkensä.

      Kihlaus ja avioliitto ei perustu sormukseen, sen materiaaliin tai timantin kokoon. Mikään ei estä teitä vaihtamasta sormuksia jossain vaiheessa tai pitää samoja koko elämän. Voittehan tehdä esimerkiksi niin että jos päädytte hopeisiin, niin teetätte toisillenne (rikastuttuanne ;)) myöhemmin, vaikka 20 vuotis hääpäivälahjaksi, platinasta täysin samanlaiset sormukset.

      Valkokulta on hyvää jos se on laadukasta, kaikkein halvinta ei kannata ostaa. Pinnalla on myös usein rodinointi, joka karistessaan saattaa tehdä sormuksesta laikukkaan. Uudelleen rodinointi muutaman vuoden välein vie rahaa.

    • olisi myös

      Terässormus!? On vahvaa ainetta,ja niitäkin on kivan näköisiä. Rakkaus kuitenkin
      pääasia. Olen kuullut,että sota-aikana jopa muovisia verhotangon pyöreitä rinkuloita käytetiin "sormuksina" Onnea elämäänne,olipa valintanne mikä vain.

    • Kultaseppä öijä

      Palladium valkokulta ei haalistu mihinkään. Kulta on kestävämpää kuin hopea. Hopea on lähes ilmaista, eli sormus maksaa jotain 50 e ja kultainen sormus 250 e. En siis puhu mistää rimpuloista vaan sellaisista normaali keston omaavista sormuksista.

      • kanssa maksoi

        valkokultaiset kihlat n.600 euroa. Tosin halusimme ne leveät, vanhanaikaiset, sekä hänen sormensa on jokseenkin paksumpi omaani.

        Ei ne mihinkään haalistu, ja niitä voi putsata kuten hopeaa, keltakultaaa jne...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5132
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      34
      4523
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      12
      3169
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1872
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe