Hopeinen kihlasormus

hmaiju

En tiedä hirveesti koruista, joten ajattelin pyytää täällä mielipidettä. Haluamme ehdottomasti hopean värisen (eli valkokulta tai hopea) kihlasormuksen. Olen miettinyt, onko valkokulta vähän yliarvostettua, kun se haalistuu jotenkin niin nopeasti. Toisaalta tuntuu, että "kehtaako" kihlasormusta laittaa pelkkänä hopeisena, ja kuinka kestävä aine hopea on.

Itselläni on ollut sormessa hopeinen sormus noin 5 vuotta, eikä kiilto oo ainakaan häipynyt mihinkään. Mutta jos mietitään ihan vanhuuteen asti hopeaa, onko se huonompi vaihtoehto kuin valokulta?

Ja tietenkin iso pointti on se, että hopea on paljon halvempaa:) Mutta toisaalta valkokulta on arvokkaampaa...

7

1232

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tannamari

      Valkokultaa. Ei hopeisia kihlasormuksia.. Jos kihloihin mennään niin kai sitä raaskii vähän kalliimmankin sormuksen ostaa :)

      • joopa...

        Ei hyvää päivää xD

        Sormuksen hinta ja materiaalikos se on kihlauksessa se tärkein?

        Itselläni on hopeinen kilhasormus ja todennäköisesti myös vihkisormukseni tulee samaa materiaalia olemaan.

        Keltakulta ei vain miellytä silmää ja valkokulta on liian kallista, ja kaikenlisäksi en edes uskaltaisi pitää kovin kallista sormusta (tai koruja ylipäätään), olen niitä ihmisiä, joilta ne hukkuvat helposti.


      • Kulta sormus
        joopa... kirjoitti:

        Ei hyvää päivää xD

        Sormuksen hinta ja materiaalikos se on kihlauksessa se tärkein?

        Itselläni on hopeinen kilhasormus ja todennäköisesti myös vihkisormukseni tulee samaa materiaalia olemaan.

        Keltakulta ei vain miellytä silmää ja valkokulta on liian kallista, ja kaikenlisäksi en edes uskaltaisi pitää kovin kallista sormusta (tai koruja ylipäätään), olen niitä ihmisiä, joilta ne hukkuvat helposti.

        Sormuksen materiaalia ja kestävä rakenne kaiken a ja o...siis jos haluaa sellaisen mikä kestää niin ei sitten tarvi olla tippa linssissä parin vuoden päästä.


    • materiaali

      Minulla on hopeinen sormus, joka on ollut käytössä jo 35 vuotta (äitini luokkasormus) ja vieläkin se on kiiltävä ja hyvä. Kiillottamassa olen sitä käynyt pari kertaa (kerran onnisuin hiomaan sen älyttömille naarmuille hiekkapaperilla hioessa). Mutta toisaalta kulumat kertovat vain siitä että sormus on ollut käytössä ja jättäähän elämä ihmisiinkin jälkensä.

      Kihlaus ja avioliitto ei perustu sormukseen, sen materiaaliin tai timantin kokoon. Mikään ei estä teitä vaihtamasta sormuksia jossain vaiheessa tai pitää samoja koko elämän. Voittehan tehdä esimerkiksi niin että jos päädytte hopeisiin, niin teetätte toisillenne (rikastuttuanne ;)) myöhemmin, vaikka 20 vuotis hääpäivälahjaksi, platinasta täysin samanlaiset sormukset.

      Valkokulta on hyvää jos se on laadukasta, kaikkein halvinta ei kannata ostaa. Pinnalla on myös usein rodinointi, joka karistessaan saattaa tehdä sormuksesta laikukkaan. Uudelleen rodinointi muutaman vuoden välein vie rahaa.

    • olisi myös

      Terässormus!? On vahvaa ainetta,ja niitäkin on kivan näköisiä. Rakkaus kuitenkin
      pääasia. Olen kuullut,että sota-aikana jopa muovisia verhotangon pyöreitä rinkuloita käytetiin "sormuksina" Onnea elämäänne,olipa valintanne mikä vain.

    • Kultaseppä öijä

      Palladium valkokulta ei haalistu mihinkään. Kulta on kestävämpää kuin hopea. Hopea on lähes ilmaista, eli sormus maksaa jotain 50 e ja kultainen sormus 250 e. En siis puhu mistää rimpuloista vaan sellaisista normaali keston omaavista sormuksista.

      • kanssa maksoi

        valkokultaiset kihlat n.600 euroa. Tosin halusimme ne leveät, vanhanaikaiset, sekä hänen sormensa on jokseenkin paksumpi omaani.

        Ei ne mihinkään haalistu, ja niitä voi putsata kuten hopeaa, keltakultaaa jne...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1652
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      107
      859
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      618
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      133
      608
    6. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      88
      574
    7. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      548
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      536
    10. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    Aihe