Perunassa ruskeita

laikkuja

lehdissä ja leviää varsiinkin pikkuhiljaa. Mikä perunaa siis vaivaa? Pitääkö nostaa jo ylös vai voiko se kasvaa vielä siellä maan alla ilman että siihen iskee jokin?
Mitä tämä voi muuten olla, kukaan kun ei tiedä enkä tiedä mistä muualta voisin tätä kysellä?
Harmittaa vietävästi, tähän asti varret oli kauniita ja tuuheita ja kukkivat hienosti todella vehreinä, nyt yhtäkkiä tällainen tauti iski niihin.... ;(
Perunahan normaalisti nostetaan vasta syyskuun lopulla, ennen pakkasia. Täällä ei ole pakkasta ollut ettei siitä rusketus ainakaan johdu, joku sellaista epäili.

Mitä tehdä?

1

595

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pois kokonaan

      Anna tuleentua viikon pari, ja kaiva sitten pois. Jos perunaan iskee rutto niin, että varsi menee, niin se ei kasva enää, ja varren poisto auttaa siinä, että rutto ei etene niin nopeasti mukuloihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      950
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      828
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      779
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      707
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      644
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      36
      586
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      536
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      530
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      480
    Aihe