Paljonko poltatte naiset?

Olen 24 vuotias yh-äiskä ja havahtunut kauhuissani huomaamaan, että tupakki on ottanut yhä enemmän valtaa elämässäni. Olen polttanut n. 14 vuotta ja tätä nykyä menee keveästi 2 askia päivässä! Paljonko te poltatte, hyvät kanssalukija-tyttöset? Olenko ainoa, joka röyhyttelee näin paljon ja alkaako olla jo liikaa?

Olisi mukava vähentää tupakanpolttoa mutta en oikein tiedä, miten sen tekisin. Kokonaan en aio lopettaa mutta jotain korvaavaa voisi keksiä muutaman tupakillakäynnin sijasta. Mitähän? Jos saisi vaikka tuota kuntoakin kohenemaan ja aamuyskää vähenemään...;-)
4738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...ja kysyt vielä että alkaako olla jo liikaa...?
Äitinä jo voisit ajatella lastesi tulevaisuutta, millaisen esimerkin annat jos ravaat koko ajan tupakilla...?
Itse olen 20 vuotias ja polttanut viimeiset 6 vuotta. Päivässä menee 10-20 joskus ylikin. Riippuu päivästä/tilanteista.

Itsekin olen tupakanpolton vähentämistä/lopettamista miettinyt...mutta silti jokin ottaa vastaan...Suurin riippuvuuteni on henkistä...

Äänestä

päivää vain sinulle Ann-Mari=) en tiedä miksi vastaan tälläiseen ilmoitukseen, mutta tämä oli jo viides kerta ku luen sen läpi=)tiedän että voisin etsiä seuraa vaikka deitti palveluista, mutta ajattelin nyt vaan koittaa onneani jos vaikka saisin meili seuraa ja jäisi sinunkin polttelu vähemmälle ku kirjoittelet mulle meiliä

no minä 26 wee miekkonen ja pidän lapsista erittäin paljon ja itellänikin niitä on muutama, mutta ikäväkseni pitkä aikainen suhde päättyi muutama kuukausi sitten ja nyt on välillä aika yksinäistä=/ no kirjoittele [email protected] saat ainakin jotain muuta tekemistä--- jos vastaisit jotain ni tietäisin että oot saanu viestin perille.... kiitos=))

*haleja*

Äänestä

Eiks se nyt ole ihan sama vedät sä kaks askia vai askin tai puoltoista. Saman vaikutuksen se paska sulle kuitenkin loppujen lopuks tekee, riippumatta kuinka paljon vedät. Mulla yks 25 v. kaveri sairastui polteltuaan 10 v keuhkolaajentumaan ja se tappoi sen hitaasti ja kivuliaasti. Tupakka vei. Nuori ihminen. Itse lopetin samantien ja vuosi polttamatta nyt. Se on helppoa kun on selkärankaa ja varoittava esimerkki.

Äänestä
  • Kylla silla vaan on aika paljon merkitysta, etta poltatko 5 vaiko 40 tupakkaa paivassa. Lue vaikka tutkimuksia!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ann-Mari kirjoitti:

Olen 24 vuotias yh-äiskä ja havahtunut kauhuissani huomaamaan, että tupakki on ottanut yhä enemmän valtaa elämässäni. Olen polttanut n. 14 vuotta ja tätä nykyä menee keveästi 2 askia päivässä! Paljonko te poltatte, hyvät kanssalukija-tyttöset? Olenko ainoa, joka röyhyttelee näin paljon ja alkaako olla jo liikaa?

Olisi mukava vähentää tupakanpolttoa mutta en oikein tiedä, miten sen tekisin. Kokonaan en aio lopettaa mutta jotain korvaavaa voisi keksiä muutaman tupakillakäynnin sijasta. Mitähän? Jos saisi vaikka tuota kuntoakin kohenemaan ja aamuyskää vähenemään...;-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu