Rikkaat vs köyhät

Itseäni alkaa kyllästyttämään rupusakin kanssa pyöriminen, keskusta on aina täynnä jonninjoutavia luusereita. Itse olen rahakkaasta perheestä, rahaa ja nimeäkin on! Ominaisuuksia minussa on mm. varakkuus, hyvä perhetausta, miehekkyys, lihaksikkuus, ITSETUNTO (jota ei Riihimäkeläisiltä näytä löytyvän), paksu lompakko, useita arvoautoja, arvoesineitä yms... Omalla alallani olen arvostettu ammattilainen, kirjoitan mm. ammattilehtiin, julkaisuja on kymmenkunta. Lähinnä kesäisin lennän omalla 350 corvaliksella, talvisin matkustelen paljon. Olen loistava kokki! Olen urheilu-urallani menestynyt loistavasti! Seurapiireissä olen arvostettua seuraa ja poikkeuksetta miehet kadehtivat minua. Kohta väitetään että tämä on provo; Tosiasia kuitenkin on, että minulla rahaa, aikaa ja kykyjä. Mitä sinulla on?
15362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

pieni kikkeli, ford escort -91 tosin ei leimassa, kunnan vuokrakämppä, 900 EUR nettotulot/kk, löysä kroppa ja kivi amuletti. En osaa leipoo, keskustella, kunto ei riitä urheilla ja pisin matkani on ollut hyvikäälle. MUTTA jos kaltaisiani ei olisi, säkin tuntuisit yhtä surkeelta...

Äänestä

kun sulla mut en sillä ikinä kehuskele missään.
omaisuuden arvon perässä on kuusi nollaa ja pankkitilin saldokin on 7 numeroinen ja sentit päälle

Äänestä
  • Löytyy täällä muiltakin kuusnumeroisia tililtä että turhaan jeesustelet siinä! Siihen päälle osakkeiden ja omaisuuden arvo, ollaan yli kahden kympin jo. Lisäksi työn luonteen vuoksi aika lailla ilmaisiksi saa elellä joten arvanetkin että ruoasta, asumisesta ja liikkumisesta ei tarvitse omasta pussista maksaa! Nyt ulkomailla asuessani kaipailen takaisin kotikonnuille. Itse haluan että raha näkyy ja haisee. Tykkään että on venettä, lentokonetta ja erikoisempaa autoa. Jokainen täältä ajallaan kupsahtaa, itse mieluiten ns. hymy huulilla. Venytä itse senttiä ja hae vaatteet tarjoustalosta, käytän itse vanhan ajan tyylisiä räätälipalveluja ja merkkituotteita ja vaatteita. Kesäasunto löytyy suomesta kuten varmaan tiedätkin ja tästä asunnosta on ollut juttua esimerkiksi muutamissa lehdissä. Toki kiinteistöomaisuutta löytyy Suomen lisäksi euroopasta kohtalaisen runsaasti. RAHA LIIKKUMAAN!

    Äänestä

  • Terve! Pankkitilin saldolla ei ole mitään merkitystä. Sillä on kuka olet ja mitä omistat, henkilö- ja yrityssuhteet sekä suhteet päättäjätasoon. Oman kuntasi verovertailuissa pärjänet mutta maailmanlaajuinen media ei sinua tule noteeraamaan (kuten minua). Yhteiskunnallinen vaikuttaminen ei ole mahdollista siten että venytät penniä ja ainoan nautinnon saat siitä kun katsot miten kassaneiti pälyilee näyttöä kun asioit pankissa. Kuusnumeroisella luvulla et voi investoida, tehdä laajoja hankintoja, edustaa... Kapakassa varmasti rahat riittää mutta tyydy sitten siihen.

    Äänestä

En taitanut muistakaan ehtiä sinulle kertoa, että minulla on vain aids, klamydia ja hyppykuppa, streptokokki ja gonotokki, kun viimeksi rahakkaitten kaveriesi kanssa kävitte -varsin kyseenalaista "itsetuntoa" osoittavalla tavalla eli limakalvon himoissanne - väkivaltaisesti kimppuuni hotelli Linneassa.

Kun sinulla kuuluu olevan myös mm. aikaa niin paljon, että ennätät kirjoitella antabus-kuuriesi ja katkaisuhoitojaksojesi välillä nettiin jonninjoutavia juttujasi, toivottavasti ennätät kertoa "kosketuspinnoistasi" edellisen kappaleen asioihin vaikkapa äidillesi tai muulle huoltajallesi.

"Rahakkaassa perheessä" ymmärretään varmasti heti, miksi sinua "alkaa kyllästyttää rupusakin kanssa pyöriminen" - "hyvä perhetaustahan" pystyy turvaamaan kaiketi kaiken muun paitsi sen, että "järjen" kanssa tuppaa esiintymään vähäsen vaillinkia...

Äänestä
  • Miten määrittelet hyvän perheen? Itse pidän varakkuutta ja statusta tärkeimpänä. 1. Status, 2. €urot tilillä, 3. Status

    Äänestä

  • käsitteenä kirjoitti:

    Miten määrittelet hyvän perheen? Itse pidän varakkuutta ja statusta tärkeimpänä. 1. Status, 2. €urot tilillä, 3. Status

    Tiedätkö edes mitä tarkoittaa sana status?

    Äänestä

eipä sillä rahalla ja muulla omaisuudella ole vitunkaan väliä, tiedät sen itsekin kun oikeen pitää netissä koittaa arvostusta saada.

oikeasti väliä on sillä millainen ihminen on ja sinä olet täysi MULKKU joten painu VITTUUN.

Äänestä
  • Sitäkö sinä Henri nyt haluat?

    Äänestä

  • kummastuttaa999 kirjoitti:

    Sitäkö sinä Henri nyt haluat?

    Mistä tiesit mun nimen?

    Äänestä

Ja myös väitetään että tämä on provo!Vittu sä luulet olevasi "ylen sankia priha".

Äänestä
  • Mitä vittua teet Riihimäellä??????

    Äänestä

Kerro totuus itsestäsi. Tuossahan sitä ei ollut. Pitää olla jotain näyttöäkin, pelkkä omakehu ei riitä.

Äänestä

Kerrankin joku hengenheimolainen täällä, varmaan tunnetaankin piireistä.
Mä oonkin jo kyllästyny näihin peltsin luusereihin mitkä tänne kirjoittelee sossun maksamalla tietokoneellaan.

Hankkisitte töitä, niin ei tarvis itkee siitä jos jollain on hienompi auto ja isompi kämppä ja parempi palkka ja elämä kuin teillä.

Mun ainoo ongelma on valita millä autolla lähen tekeen tuottosii bisneksii.
Onneks ei tarvi joka aamu ees lähtee, rahaa tulee muutenkin ihan riittävästi.

Mut köyhiäkin tarvitaan, ootte ihan hienoja ihmisii ja mahdollistatte mun elintason.

Äänestä

"Itseäni alkaa kyllästyttämään rupusakin kanssa pyöriminen".
Unelmoit siis paremmasta elämästä ja kunnon ystäväpiiristä. No peruskoulu pohjalta ponnistaessa tosiaan joutuu helposti siihen samaan rupujengiin mihin kuulut.

"keskusta on aina täynnä jonninjoutavia luusereita"
Onko kotiolot niin huonot, että joudut pyörimään kaikki päivät kaupungilla kerjäämässä? Vai eikö sinulla ole edes kotia? Meillä työssäkäyvillä ihmisillä ei valitettavasti ole aikaa pyöriä kaupungilla, ehkä siksi siellä on vaan kaltaisiasi.

"nimeäkin on"
Silti kirjoittelet nimimerkillä? Jos nimeä on, niin miksi et käytä sitä?

"Ominaisuuksia minussa on mm. paksu lompakko".
Jos sinussa on paksu lompakko, niin kannattaa mennä näyttämään lääkärille. Paksu lompakko väärässä kolossa voi olla pidemmän päälle terveydelle vaarallinen. Laitoitko paksun lompakon itse "sinuun" vai laittoiko joku paha setä?

"useita arvoautoja"
Oletko siis pöllinyt koko matchboxin sarjan citymarketista, vai onko ihan hiekkalaatikoilta viety?

"Omalla alallani olen arvostettu ammattilainen"
Olet siis kokopäivä juoppo ja ilmeisimmin sinulla on siis sakkisi kovin viinapää.
Ehkäpä nuo ovat saavutuksia sinun piireissäsi, mutta me työssäkäyvät emme kyseisiä asioita pahemmin arvosta.

"kirjoitan mm. ammattilehtiin"
Mutta juttujasi ei vain julkaista?

"julkaisuja on kymmenkunta."
Oletko nuo julkaisut löytänyt lehtiroskiksesta?
Onhan se hyvä että keräät omaa kirjastoasi. Toisen roska on toisen aarre.
Jatka vain keräämistä, kohta sinulla on jo 20 julkaisua hallussasi. No jos ei niistä muuta hyötyä ole, niin käyväthän ne aina lämmikkeeksi kylmillä ilmoilla.
Vai onko taas käyty salaa kunnon ihmisten postilaatikoilla? Tätä toimintaa en kyllä hyväksy.

"Lähinnä kesäisin lennän omalla 350 corvaliksella"
Rakensitko itse, kun ei kestä talvikelejä? Laita kunnon pienoismalli liimaa ensikerralla, niin kestää.
Muista jos otat, niin et lennä, jne. Kyllähän siinä mukavan lentofiiliksen saa kun kunnolla pämppää, mutta älä nyt kauhean korkealta hyppää sen lennokkisi kanssa.
Ehkä enemmän kannattaisi talvella tätä harrastaa, hanki pehmentää mukavasti alatuloa. Ai niin, liima ei kestänytkään talvikelejä.

"talvisin matkustelen paljon."
Niin, nuo sillanalus paikat taitaa olla talvisin aika varattuja.
No onhan se hyvä vähän kävellä, että pysyy lämpinänä
Oletko käynyt jo oitissa, siellä on hyvin tilaa, ja paljon kaltaisiasi.

"Olen loistava kokki!"
Eli hommaat kavereillekkin keittoa. Reilu kaveri olet. Liian moni joutuu hankkimaan keittonsa itse.

"Tosiasia kuitenkin on, että minulla aikaa"
Tästä olen kateellinen, itse käyn päivät töissä joten aikaa ei jää kylillä notkumiseen. Tosin minun ei tarvi käydä sossussa, eli siinä tulee pientä ajansäästöä kuitenkin sinuun verrattuna.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkaakyllastyttaa kirjoitti:

Itseäni alkaa kyllästyttämään rupusakin kanssa pyöriminen, keskusta on aina täynnä jonninjoutavia luusereita. Itse olen rahakkaasta perheestä, rahaa ja nimeäkin on! Ominaisuuksia minussa on mm. varakkuus, hyvä perhetausta, miehekkyys, lihaksikkuus, ITSETUNTO (jota ei Riihimäkeläisiltä näytä löytyvän), paksu lompakko, useita arvoautoja, arvoesineitä yms... Omalla alallani olen arvostettu ammattilainen, kirjoitan mm. ammattilehtiin, julkaisuja on kymmenkunta. Lähinnä kesäisin lennän omalla 350 corvaliksella, talvisin matkustelen paljon. Olen loistava kokki! Olen urheilu-urallani menestynyt loistavasti! Seurapiireissä olen arvostettua seuraa ja poikkeuksetta miehet kadehtivat minua. Kohta väitetään että tämä on provo; Tosiasia kuitenkin on, että minulla rahaa, aikaa ja kykyjä. Mitä sinulla on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu