LIHAVA pankinjohtaja

nauttii mahtavasta palkasta, eduista, optioista ja bonuksista. Samoin koko johtoryhmä ja koko konsernin muu henkilöstö. Talon ulkopuoliset konsultit kuittaavat mahtavia jättipalkkioita. Siinä missä vuokralainen lihottaa vuokraisäntäänsä, velalliset lihottavat koko Suomen pankkiväkeä.

RRRÖYH!

PS. Osa teidän rahoista tulee MINULLE korkotulojen muodossa. :D
3103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Säästöinesi lihotat pankkia siinä missä velallinenkin.

Äänestä

Koron ollessa n. 2 % marginaalin kanssa, lihottaa moni velallinen pankkia n. 100-400 € kuussa riippuen lainamäärästä. Eli monesti n. 10-20 % vuokran määrästä. ELI AIVAN ERI SUMMISSA LIIKUTAAN!!

Äänestä
  • Ei pankki saa koko korkoa hyödykseen, koska pankkikin joutuu maksaamaan rahasta.

    Karkeasti voisi sanoa, että pankin tienisti on vain marginaalin suuruinen. Eli me fiksummat lihotamme pankkia 0,3-0,5 % edestä, mutta rommauksen odottelijoilta kiskotaankin nyt 1,5-2 % eli vaatimattomat 400 % korkeampi marginaali

    ...alkuun. Lisäksi näissä uusissa lainoissa on pankilla oikeus nostaa marginaalia vielä tuostakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kartanossaan kirjoitti:

nauttii mahtavasta palkasta, eduista, optioista ja bonuksista. Samoin koko johtoryhmä ja koko konsernin muu henkilöstö. Talon ulkopuoliset konsultit kuittaavat mahtavia jättipalkkioita. Siinä missä vuokralainen lihottaa vuokraisäntäänsä, velalliset lihottavat koko Suomen pankkiväkeä.

RRRÖYH!

PS. Osa teidän rahoista tulee MINULLE korkotulojen muodossa. :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu