Uskaltako Vaasassa enää ulos kun tummat hakkaavat
koko ajan valkolaisia? Ja ajatelkaapa millainen Bagdad
kaupunki on siinä vaiheessa kun valkoiset ovat vähemmistönä?
http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=440693&Title=Miest%E4 pahoinpideltiin Vaasassa
koko ajan valkolaisia? Ja ajatelkaapa millainen Bagdad
kaupunki on siinä vaiheessa kun valkoiset ovat vähemmistönä?
http://www.pohjalainen.fi/Article.jsp?article=440693&Title=Miest%E4 pahoinpideltiin Vaasassa
Vastaukset 12
Vanhimmat
On se kummallista kun itse en koskaan ole pelännyt Vaasassa yölläkään kulkiessani, ja muut tuntuvat saavan kokoajan ja kaikkialla turpiinsa. Voisiko olla että omalla käyttäytymiselläkin olisi jotain tekemistä asian kanssa?
Pahoinpitely on aina väärin, sitä ei saa hyväksyä, mutta emme tiedä koko totuutta asiasta. Voihan olla että toikin "viaton uhri" on ensin itse soittanut toiselle suutaan ja koittanut vaikka lyödä, ja sit saanutkin itse turpaansa. Sitten jälkikäteen kertonut säälittävän tarinan kuinka hän vain viattomasti istui, kunnes sit tuli paha musta mies ja ilman syytä kävi päälle. Tommosta on sattunut ennenkin. Voi tietysti myös olla että uhri on kertonut totta, emme tiedä kun emme olleet paikalla näkemässä.
Vaasan kaupungin budjetti on miinuksella ja ilmeisesti rahan säästämisen vuoksi uimahalli on kaikki kesäviikonloput kiinni. Ehkä uimahallille paineta purkamaan pääsemättömyys on johtanut tähän potkaisuun. Tai kenties tummalla vain oli futsivaihde päällä.
KUN ET MISTÄÄN MITÄÄN TAJUA NIIN TAPA ITTES KUSIPÄÄ.
että miten toikin juttu lopulta meni. Mutta ainahan sitä voi käydä salilla, niin ei tarvitse sylkeä ainankaan yksin hampaitaan katuun. Kyllä se on niin jos joku tulee hivuttelemaan nyrkeillä tuolla, niin saa samalla mitalla itsekin tai ainakin yritys on kova. Mutta koitetaan elää sovussa, sehän on helpompaa kaikille loppupeleissä. En itse kannatavoimakeinoja, muutakuin itsepuolustuksena ja siinäkin maltillisia sellaisia.
valehtelee, päinvastoin mieluummin peittelee mamujen rikoksia.
Mitä muuten kirjoittaisit täällä jos asetelma olisi ollut toisin päin? mamu istuu maassa ja suomi poika potkii päähän? olisitko kirjoittanut että mamu luultavasti haastoi itse riitaa??ole rehellinen, vaikka yksisilmäiselle hyysärille se on mahdoton tehtävä.
Entäpä jos asetelma olisikin ollut semmonen, että molemmat olisivat olleet syntyperäisiä suomalaisia. Eli siinä olisi 2 valkosta kollia osallisena. Lehdestä olisimme sitten lukeneet toisen kertoneen poliiseille hänen vain viattomasti istuneen, kun toinen tuli tekemään väkivaltaa. Olisimmeko heti uskoneet tuota viattomuutta, vai olisimmeko kenties edes vähän epäilleet uhrin kuitenkin omalla käytöksellän vaikuttaneen tapahtuneeseen? Ei anneta ihonvärin vaikuttaa mielipiteisiin, tekijälle kuulee yhtälailla rangaistus oli sitten vaikka vihreä mies Marsista.
jos toista on potkittu niin miksi iniset ihonväristä ja epäilet heti tapahtunutta?? mieti jos uhrina ollut oma lapsesi??
Oikeus aikanaan päättää kuka teki ja mitä, mutta tämänhetkinen tieto on se mitä lehdessä luki ja pohjalainen tunnettuna hyysäri lehtenä ei kerro takuulla jos ei ole varma asiasta..
Tumma mamunuorukainen vaan nyt oli kokenut suomessa niin paljon rasismia että täytyihän sen saada purkaa pahaa oloaan 16v suomalaiseen MIEHEEN
juuri...paitsi että onko suomessa enää miehiä? Pohojanmaan miehet on ennenkin suomen pelastanut, mutta onko nykyään niin että pohojalaaset ämmät ohjaavat miehiä?
Takavuosina olisi ns. sakinhivutuksella pantu moiset ohikulkijoiden kurmoottajat (ihonväriin katsomatta) ojennukseen. Vaan nyt saa tunnettu häirikköporukka häröillä ympäriinsä kenenkään puuttumatta asiaan.
Voi sen perskeles, mihin on tämäkin kaupunki menossa.
Vai onko se sittenkin niin, että jos vähemmistövärinen häiriköi, se katsotaan läpi sormien, mutta jos enemmistöväriset antavat vähemmistöväriselle häirikölle tai häirikköporukalle kurinpalautusta, on se viharikos/rasismia luokkaa holocaust?
Silmät auki, puupäät! Kyllä sekin on viharikos ja rasismia, jos vähemmistöväriset systemaattisesti käyvät enemmistöväristen kimppuun!
Maahanmuuttajien suomalaisiin kohdistuva väkivalta tuntuu vain lisääntyvän. Läheskään kaikki ei päädy edes lehtien pikkuilmoituksiin.
Eipä ole pitkäkään, kun noin parikymppinen Afrikan moniosaaja yritti torin kulmalla provosoida samanikäistä härmäläistä tappeluun. Töni ja läpsi poskille kaverien naureskellessa taustalla. Pienikokoisempi suomalainen ei provosoitunut, poistui paikalta ja tilanne jäi siihen.
Röyhkeitähän nuo on, ei voi mitään.
kylvävät, suomalaisen pinna venyy pitkälle mutta kun katkeaa purkaus on kovempi.