Hei! En tiedä, onko tämä oikea palsta tälle asialle mutta, kysyn kuitenkin. Olen hankkimassa vanhoihin kaappeihin liukuovia, nyt sitten mietin tietty, mistä saisin hyvät ja edulliset. Mutta, se mitä kysyn, on että kun mulla kolme ovea vierekkäin, niin jos se keskiovi tulee uloimmas, niin mistä niitä ovia yleensä vedellään auki? Olen kyllä jossain niitä nähnyt, mutta en ole sitä koskaan ajatellu.
liukuovet?
.......
1134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Liukuovien reunoissa ovat kehykset, mistä ovien siirtely on helppoa. Usein valmistajilla on tarjota sisempien ovien reunoille vielä leveämmät kehykset, jolloin oviin tarraaminen ja niiden siirtely on entistä helpompaa.
Kolmella ovella varustetun kaapin keskimmäinen ovi on luonnollisesti uloin. Näin reunoille jäävät ovet ovat lähinnä kaapin runkoa, jolloin näkyvä aukko jää huomattavasti pienemmäksi. Myös pölyttyminen vähentyy, kun oven ja rungon välinen rako pienentyy kymmenestä sentistä vajaaseen senttiin.
Liukuoviostoksille mentäessä kannattaa kiinnittää huomiota ovien tukevuuteen. Kehyksinä käytetään alumiini ja peltiprofiilia. Molemmat ovat hyviä, mutta halvimmissa kannattaa tavaran laatu tarkistaa. Myös mekanismien tulee rullata kevyesti. Nämä ovat hyvä tutkia myymälässä, jossa ovien kokeileminen on helppoa. Myymälä on myös paikka, jossa rasitus on kovimmillaan useiden asiakkaiden kokeillessa niitä päivästä toiseen.
Terveisin
Tuomo
http://www.vuokramies.com/