yksinkertaistakaa

maksaako langatonverkko ylimääräistä jos maksaa jo pöytäkoneen internetistä. En hallitse tietokoneita yhtään ja haluaisin yksinkertaisen kyllä/ei vastauksen. Enkä halua mitään paska vastauksia miltään teinimulkuilta
7437
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

WLAN kotona on ilmaista, kunhan sen tukiaseman on hankkinut.

Äänestä
  • kustantaa internet-liittymäkustannuksen lisäksi koneita puuttuva WLAN-tilpehööri max 100€ ja siitä alle sen mukaan, mistä ja mitä ostaa. Jos ei osaa itse kytkeä ja asentaa WLAN-tilpehööriä, tulee kertaluonteista lisäkustannusta ylikin 100€ noitten päälle asentajan kuluihin, joista ei kannata tinkikä, vaan kannattaa varata kerralla koko kori, ettei se lähde kesken asennuksen asentaja siitä minnekään, kun se ei mäyräkoira riitä edes verkkokortin asentamiseen varsinkaan silloin, jos on väärä ristipäämeisseli!

    Äänestä

  • Voisko joku vielä laittaa linkkiä minkälainen on nopea tuki asema pelaamiseen ps3:lla. Ja sitten vielä että niissä ei siis ole minkäänlaista lisäkustannusmaksua/kuukausi?

    Äänestä

  • BossNigger kirjoitti:

    Voisko joku vielä laittaa linkkiä minkälainen on nopea tuki asema pelaamiseen ps3:lla. Ja sitten vielä että niissä ei siis ole minkäänlaista lisäkustannusmaksua/kuukausi?

    verkosta käsin Internetiin, ei ole atk-ideoista parhain: WLAN, langaton lähiverkkoyhteys pätkii jatkuvasti ja sillä aikaa vihollinen pääsee antamaan kaikessa rauhassa niska- ynnä muita laukauksiaan sillai oikein nautiskellen ja yhteytesi lopulta palttua huomaat parhaassakin tapuksessa olevasi täysin täyteen reikää tikattu, mutta yleensä sinulle on sillä aikaa tehty jotain paljon...kauhean paljon kauheampaa ja rivompaa...

    Äänestä

  • langattomasta lähi- kirjoitti:

    verkosta käsin Internetiin, ei ole atk-ideoista parhain: WLAN, langaton lähiverkkoyhteys pätkii jatkuvasti ja sillä aikaa vihollinen pääsee antamaan kaikessa rauhassa niska- ynnä muita laukauksiaan sillai oikein nautiskellen ja yhteytesi lopulta palttua huomaat parhaassakin tapuksessa olevasi täysin täyteen reikää tikattu, mutta yleensä sinulle on sillä aikaa tehty jotain paljon...kauhean paljon kauheampaa ja rivompaa...

    Oikein asennettu wlan ei pätki yhtään, suurin osa pätkinnästä johtuu käyttäjän asetuksista, centrion virransäästöstä. "intellinMokasta bugista"

    eikä oikein asennettuun wlaniin kukaan kuoki väliin sen enempää kuin muihinkaan verkkoihin!
    Suurin hyökkäysuhka tulee internetistä, riippumatta siittä minkälainen verkko on pystyssä.

    Äänestä

  • ihan valmiina kirjoitti:

    kustantaa internet-liittymäkustannuksen lisäksi koneita puuttuva WLAN-tilpehööri max 100€ ja siitä alle sen mukaan, mistä ja mitä ostaa. Jos ei osaa itse kytkeä ja asentaa WLAN-tilpehööriä, tulee kertaluonteista lisäkustannusta ylikin 100€ noitten päälle asentajan kuluihin, joista ei kannata tinkikä, vaan kannattaa varata kerralla koko kori, ettei se lähde kesken asennuksen asentaja siitä minnekään, kun se ei mäyräkoira riitä edes verkkokortin asentamiseen varsinkaan silloin, jos on väärä ristipäämeisseli!

    Sen tilpehöörin saa halvemmallakin jopa parilla kympillä...
    taas ylärajaa on vaikea määrittää, mutta max siittä saa maksaa tuhansia.. :)
    laitteiden laadusta ja ostopaikasta riippuen..
    huuto.net on halvin tapa ostaa tuo tilpehööri..
    Läppäreissä nykyään on kaikissa WLAN.
    Päytäkoneeseen se voi asentaa helpoiten USB liitimeen "mokkulun näköisen palikan" tai sitten Koneen sisälle korttipaikkaan WLAN - kortin
    Nettimodemiin, hankkimalla modemin missä on valmiiksi wlan, tai kytkeä piuhalla siihen Wlan tukiasema (hinnat 17€-yli 300€ )

    1mbaudin netti pärjää silla 11mb Wlanilla
    8Mbaudin netti pärjää 54 Mb Wlanilla
    Nopeanpi tarvitsee N-sarjan Wlanin
    jotta Wlan ei rajoittaisi netin nopeutta!

    Kantavuudessa vastoin kaikkia mainoksia, ei ole mitään eroja, Erot tulee siitten anteneista, joita kalliimpiin malleihin voi vaihtaa ihan liitimestä

    Häiriöisessä paikassa suosittelen wlan-a käyttö (5ghz taajuutta)
    ja myös sellaisessa paikassa jossa jo näkyy olevan kymmeniä muita wlan verkkoja yhtäaikaa!

    Rankka salaus hidastaa Wlania jonkinverran, ja hidastaa kirjautumista.
    Linux kärsii tietyistä salaus rajoitteista Wlan kanssa.

    Ennen oli että kanavat 1-7 oli isompitehoisia ja 7-13 pinempi.
    Nykyään niissä ei taida olla eroja.
    USB mokkulat ei kuitenkaan yleensä ole kuin viidesosatehoisia kortteihin verrattuna
    Mailmalta sitten saa kaikennäköistä roinaa, joka ei välttämättä ole enään meidän laikien säädösten puitteissa sallittua..
    Jenkilässä on 900mhz laitteita jotka kantaa kilsoja.
    Itäeuroopasta saa vahvistimia ja ylitehoisia kortteja ym. jotka kanssa kantaa kilsoja.
    Anteneja saa jokapaikasta! ja kantavuus nousee kilsoihin.

    Normaalissa kotioloissa ei ole mitään syytä nostaa kantavuutta isontamalla antenia, tai muuten.
    Rantasaunaan tai muutoin kantavuusrajalla olevaa kohteeseen on suunta-anteneja ja paikalla missä tukiasema sijaitsee suuri vaikutus..
    antenipiuhaan hukkuu helposti koko signaali jos se on pitkä!

    Äänestä

Wlan " Lankaton verkko" ei maksa kuin laitteet..
se korvaa lankallisen verkon tietokoneiden välillä ja nettimodemin valiillä
Näin mm. voi jakaa sitä yhtä nettiyhteyttä esim. läppäriin ilman piuhojen vetämistä.



3G "Mokkula netti" lankaton netti.. se maksaa mitä operaattorin kanssa sovit
10€ .-- Ylöspäin
3G toimii myös ilman mokkulaa, sopivan puhelimen kanssa, jossa joko bluetuutilla tai wlanilla siirrät dataa koneellesi.
Nokian puheimiin Joikuspot ohjelmito. suora wlan yhteys esim läppäriin,
bluetootti ei ole niin nopea, kuin wlan, jos sinun liittymäsi puh.kortissa on nopea netti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vesku43 kirjoitti:

maksaako langatonverkko ylimääräistä jos maksaa jo pöytäkoneen internetistä. En hallitse tietokoneita yhtään ja haluaisin yksinkertaisen kyllä/ei vastauksen. Enkä halua mitään paska vastauksia miltään teinimulkuilta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu