toivottavasti joku täällä osaisi kertoa... onko mahdollista saada ahkeraliisaa talvehtimaan huoneenlämmössä? jostain luin että se pärjäisi sisällä, olenko oikeassa? kesän ajan ahkeraliisani on ollut lasitetulla parvekkeella, jos se talvehtii sisällä, milloin on oikea aika siirtää se sisätiloihin? entä kukkiiko se myös huoneenlämmössä?
kysymys
7
3851
Vastaukset
- Tilli-Pilli
Äidilläni oli sama ahkeraliisa monta vuotta, ja se kasvoi ja kukki ympäri vuoden ikkunalla muiden kasvien joukossa ihan muina miehinä. Ikävä kyllä en osaa tämän tarkemmin neuvoa sen talvettamista :(
- hyvinkin
Minä ainakin olen saanut ahkeraliisan talvetettua huoneenlämmössä,mutta talvella se ei kyllä kukkinut vaan oli viherkasvi.Varhain keväällä kun päivät pitenee niin se rupesi taas tekemään kukan nuppuja ja kasvamaan.
Talvella sitä kannattaa kastella harvemmin kun kesällä,se voi kuolla liikakasteluun talvella vaikka muuna aikana vuodesta sitä saa aika usein kastella.Minulla on monta kertaa käynyt kesällä ja keväällä että se on päässyt kuivumaan ja nuupahtanut mutta kun sen kastelee kunnolla niin se toipuu nopeasti enteselleen.
Siirrä ahkeraliisasi sisälle silloin kun yöt tulevat kylmiksi ja menee hallan puolelle,ahkeraliisa ei kestä ollenkaan hallaa vaan paleltuu heti.
Ahkeraliisa on helppo ja kaunis kukka,ja kukkii melkein ympäri vuoden,mutta tuholaisia siihen tulee herkästi.- pistokkaita
Ota nyt siitä pistokkaita ja laita kasvamaan, keväällä on uudet alut ja pieniä on helpompi säilytellä talven, mieluimmin viileässä paikassa.
- ahraliisasta
pistokkaita kirjoitti:
Ota nyt siitä pistokkaita ja laita kasvamaan, keväällä on uudet alut ja pieniä on helpompi säilytellä talven, mieluimmin viileässä paikassa.
kiitos vinkeistä, täytyy vielä kysyä miten pistokkaiden otto tehdään "oikein"? minulla on vain vähän kokemuksia pistokkaista, tuntuisi kuitenkin hyvältä vaihtoehdolta. katselin joitain ohjeita pelargonin pistokkaan ottamisesta, pätevätkö myös ahkeraliisaan? voiko useamman pistokkaan istuttaa samaan ruukkuun / tarvitsevatko lannoitusta?
- Tilli-Pilli
ahraliisasta kirjoitti:
kiitos vinkeistä, täytyy vielä kysyä miten pistokkaiden otto tehdään "oikein"? minulla on vain vähän kokemuksia pistokkaista, tuntuisi kuitenkin hyvältä vaihtoehdolta. katselin joitain ohjeita pelargonin pistokkaan ottamisesta, pätevätkö myös ahkeraliisaan? voiko useamman pistokkaan istuttaa samaan ruukkuun / tarvitsevatko lannoitusta?
En tiedä, millaisia pistokasvinkkejä olet pelargonien osalta löytänyt, mutta tässä tulee oma versioni :)
Pistokkaita otetaan esim. siten, että leikataan kasvin latvoista saksilla yksi tai useampi. Pätkissä on hyvä olla ainakin muutamia täysikokoisia lehtiä. Pätkien alimmat lehdet leikataan pois, jolloin varren alapäähän jää muutama sentti täysin lehdetöntä vartta.
Sitten pistokkaat laitetaan joko suoraan multaan tai vesilasiin juuria kasvattamaan ja sieltä vasta ruukkuun. Vesilasisysteemi on varmempi tapa, etenkin kun ahkeraliisa ei ole mädäntymisherkkä kasvi.
Kun juuret vesilasissa ovat muutaman sentin mittaisia, pistokkaat voi istuttaa multaan. Muutaman ahkeraliisan pistokkaan voi laittaa samaan ruukkuun - emokasvin istutuslogiikasta voit katsoa mallia.
Vasta istutettuja pistokkaita ei kannata lannoittaa pariin ensimmäiseen kuukauteen lainkaan. Alkuperäinen kasvi kannattaa säästää, kunnes olet saanut uudet kasvit kunnolla kukoistukseen. Keväällä näet, onko emokasvi saanut talvehdittua kunnolla vai kannattaako se heittää pois.
Kyselehän lisää, jos tarvitsee!
- Else-Maj
kiitos ahkeraliisa vinkeistä kokeillaan! else-maj
- liisailija
Olen talvettanut samaa ahkeraliisaa vuosia ja joka kevät mietin, vaihdanko mullan jo keväällä ruukkuun vai sitten vasta istutan uuteen multaan kun istutan ulos, onko kokemusta tästä? Ja loppukeväällä tahtovat muurahaiset ilmestyä, onko tähän vinkkejä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem933118HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat722385- 272263
- 861747
Helvetistä ei ole paluuta
Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku3881563Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601414Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901362Järjetön Topi-ilta
Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan231244- 561179
- 481124