kysymys

toivottavasti joku täällä osaisi kertoa... onko mahdollista saada ahkeraliisaa talvehtimaan huoneenlämmössä? jostain luin että se pärjäisi sisällä, olenko oikeassa? kesän ajan ahkeraliisani on ollut lasitetulla parvekkeella, jos se talvehtii sisällä, milloin on oikea aika siirtää se sisätiloihin? entä kukkiiko se myös huoneenlämmössä?
73987
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Äidilläni oli sama ahkeraliisa monta vuotta, ja se kasvoi ja kukki ympäri vuoden ikkunalla muiden kasvien joukossa ihan muina miehinä. Ikävä kyllä en osaa tämän tarkemmin neuvoa sen talvettamista :(

Äänestä

Minä ainakin olen saanut ahkeraliisan talvetettua huoneenlämmössä,mutta talvella se ei kyllä kukkinut vaan oli viherkasvi.Varhain keväällä kun päivät pitenee niin se rupesi taas tekemään kukan nuppuja ja kasvamaan.

Talvella sitä kannattaa kastella harvemmin kun kesällä,se voi kuolla liikakasteluun talvella vaikka muuna aikana vuodesta sitä saa aika usein kastella.Minulla on monta kertaa käynyt kesällä ja keväällä että se on päässyt kuivumaan ja nuupahtanut mutta kun sen kastelee kunnolla niin se toipuu nopeasti enteselleen.

Siirrä ahkeraliisasi sisälle silloin kun yöt tulevat kylmiksi ja menee hallan puolelle,ahkeraliisa ei kestä ollenkaan hallaa vaan paleltuu heti.

Ahkeraliisa on helppo ja kaunis kukka,ja kukkii melkein ympäri vuoden,mutta tuholaisia siihen tulee herkästi.

Äänestä
  • Ota nyt siitä pistokkaita ja laita kasvamaan, keväällä on uudet alut ja pieniä on helpompi säilytellä talven, mieluimmin viileässä paikassa.

    Äänestä

  • pistokkaita kirjoitti:

    Ota nyt siitä pistokkaita ja laita kasvamaan, keväällä on uudet alut ja pieniä on helpompi säilytellä talven, mieluimmin viileässä paikassa.

    kiitos vinkeistä, täytyy vielä kysyä miten pistokkaiden otto tehdään "oikein"? minulla on vain vähän kokemuksia pistokkaista, tuntuisi kuitenkin hyvältä vaihtoehdolta. katselin joitain ohjeita pelargonin pistokkaan ottamisesta, pätevätkö myös ahkeraliisaan? voiko useamman pistokkaan istuttaa samaan ruukkuun / tarvitsevatko lannoitusta?

    Äänestä

  • ahraliisasta kirjoitti:

    kiitos vinkeistä, täytyy vielä kysyä miten pistokkaiden otto tehdään "oikein"? minulla on vain vähän kokemuksia pistokkaista, tuntuisi kuitenkin hyvältä vaihtoehdolta. katselin joitain ohjeita pelargonin pistokkaan ottamisesta, pätevätkö myös ahkeraliisaan? voiko useamman pistokkaan istuttaa samaan ruukkuun / tarvitsevatko lannoitusta?

    En tiedä, millaisia pistokasvinkkejä olet pelargonien osalta löytänyt, mutta tässä tulee oma versioni :)

    Pistokkaita otetaan esim. siten, että leikataan kasvin latvoista saksilla yksi tai useampi. Pätkissä on hyvä olla ainakin muutamia täysikokoisia lehtiä. Pätkien alimmat lehdet leikataan pois, jolloin varren alapäähän jää muutama sentti täysin lehdetöntä vartta.

    Sitten pistokkaat laitetaan joko suoraan multaan tai vesilasiin juuria kasvattamaan ja sieltä vasta ruukkuun. Vesilasisysteemi on varmempi tapa, etenkin kun ahkeraliisa ei ole mädäntymisherkkä kasvi.

    Kun juuret vesilasissa ovat muutaman sentin mittaisia, pistokkaat voi istuttaa multaan. Muutaman ahkeraliisan pistokkaan voi laittaa samaan ruukkuun - emokasvin istutuslogiikasta voit katsoa mallia.

    Vasta istutettuja pistokkaita ei kannata lannoittaa pariin ensimmäiseen kuukauteen lainkaan. Alkuperäinen kasvi kannattaa säästää, kunnes olet saanut uudet kasvit kunnolla kukoistukseen. Keväällä näet, onko emokasvi saanut talvehdittua kunnolla vai kannattaako se heittää pois.

    Kyselehän lisää, jos tarvitsee!

    Äänestä

kiitos ahkeraliisa vinkeistä kokeillaan! else-maj

Äänestä

Olen talvettanut samaa ahkeraliisaa vuosia ja joka kevät mietin, vaihdanko mullan jo keväällä ruukkuun vai sitten vasta istutan uuteen multaan kun istutan ulos, onko kokemusta tästä? Ja loppukeväällä tahtovat muurahaiset ilmestyä, onko tähän vinkkejä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ahkeraliisasta kirjoitti:

toivottavasti joku täällä osaisi kertoa... onko mahdollista saada ahkeraliisaa talvehtimaan huoneenlämmössä? jostain luin että se pärjäisi sisällä, olenko oikeassa? kesän ajan ahkeraliisani on ollut lasitetulla parvekkeella, jos se talvehtii sisällä, milloin on oikea aika siirtää se sisätiloihin? entä kukkiiko se myös huoneenlämmössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu