Kotkan nuoriso osaa kyllä käyttäytyä ja kunnioittaa vaikka joidenkin kirjoitusten perusteella saa toisen kuvan... La iltana Isossa vain muutama nuorisoporukka kello 21 jälkeen ja heidänkin olo asiallista, muistopaikka nättinä eikäkukaan pöllinyt sieltä esim tupakoita! Galtsussa Juken muistoksi avatussa yhteisössä jo yli 200 jäsentä, kertoo mielestäni sen kuinka nuoret tosissaan tuomitsevat J.K.:n teon.
Kotkan nuoriso
cv
8414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
nuorison juopottelulle on saatava piste ja siihen pitää puuttua tarvittaessa voimakeinoin.
Kyllähän totuus on että nuorisoa on niin Kotkassa kuin muuallakin ja suurinosa niistä on ihan tavallisia kunnollisia ihmisiä.
Yhden ihmisen typerä teko ei saa leimata koko ikäluokkaa tai muuten määriteltävää ryhmää.
Juken poismeno on liian kallis herätys tälle yhteisölle siitä että joskus pitäisi pysähtyä ajattelemaan ennen tekoa.
Mutta ei tuollaisella asialla tarvitse hehkuttaa. Jäseniäkö te keräätte tällaisesta murhenäytelmästä; HÄH??
Ehkäpä tajusin asian nyt "hieman" väärin! Pointti oli siinä kuinka moni nuori tuomitsee tuollaiset teot ja he osoittavat sen muistamalla uhria.
Jos nuorisoa asia ei liikuttaisi niin ei he liittyisi esim yhteisöihin jotka eivät heidän arvoja vastaa. Nykynuoriso sattuu vaan käyttämään nettiä ilmaisukanavanaan hieman erilailla kun aikuiset. Tämän asian pointti oli NUORISON SUHTAUTUMINEN KYS. ASIAAN eikä mikään kannanotto kuka teki, mitä teki, juoko nuoret... niistä asioista on mielestäni kannanottoja aiemmissa ketjuissa ihan kiitettävästi.
Ja toinen oikaisuasia sinulle, aika hyökkäävästi heitit tuon jäsenten metsästyksen mutta sorry vaan kun en edes kuulu galtsuun.
Tuskin kyse on hehkutuksesta, kyseessä lienee puolustava kannanotto nuorisoa kohtaan, kun se on saanut asiatonta palautetta täällä kaks-nelosella.
Kaikkeen sytyke nyt vain on tuo ikävä tapahtuma !
Eikä tuo Galtsusta mainitseminen varmaan hirveästi lisää siellä olevia aiheesta, mikälie se sitten onkin ? (varmaan joku nykynuorison paikka täällä verkossa, vaiko jokin muu tapaamispaikka ?)
Ei vois vähempää kiinnostaa mitä kukakin ajattelettee kotkalaisista nuorista.
En usko että ketään muutakaan kotkalaista nuorta paljo kiinnostaa mitä täällä tai lehdissä kirjotatte.
Sitte mitä tulee siihen kommenttiin että "nuorten juopottelu on saatava loppumaan vaikka voimakeinoin".
Sitä ei tule tapahtumaan ikinä. Yksinkertaisesti sellaiseen ei viranomaiset kykene. Edes kieltolaki ei auta koska aina löytyy viinaa rajantakaa.
vähä asian vierest mut kuitenkii. Kyl se on suomen lainsäädäntö, mikä antaa kaikenmaailman hörhöille mahollisuuksii. Tuomiot kohilleen niin alkaa suomikii olemaa parempi paikka. Kaupungeil liikkuu moninkertasii murhamiehii. Miks näin pitää olla. Ekan murhan jälkee joku jenkkilän tyylinen tuomio ni toista ei enää tuu ja jos vankilas sattuu toisen samanlaisen tappamaa ni se ei oo keltää pois. Lehist saa päivittäin lukee kortittomist huumekuskeist jotka jää tyylii kerran paris viikos kiinni, miks antaa mahollisuutta tommosee. Suoraa tienpäältä linnaa ja joku 10v kakku ni taas saattaa säästyy jonkun viattoman henki. Joku saattaa ajatella et kalliiks tulee säilyttää vankilas kaikkii pieniin rikoksiin syyllistyneit mut ei se niiden vapaana mellastaminenkaa ihan ilmaseks tuu, aina joku joutuu maksamaa.
Sama tiukka linja siihe alaikästen kaljal läträämiseen. Laki sano selväst koska sit saa ottaa ja koska ei. Siin ei sen enempää seliteltävää oo. 1000e per pullo esim. kyseisen alaikäisen hallussapitäjän, alaikäisen vanhemman ja hakijan kesken jaettuna sakkona kuullostais ihan kohtuulliselt. Jos ei vanhemmat pysty rajoja laittamaa ni sit on koulukoteja ym. mihi kyseiset yksilöt kuuluu sijoittaa.
Alkaa toi kaikenmaailman hyysäily jo pikkuhiljaa riittämään..
Valtaväestön nuoret muuttavat pois Kotkasta, heitä ei nykyisen tiedonvälityksen aikana enää silmään sahata. Kaupungin asujaimisto muodostuu herttaisista vanhuksista, joilta kaupungin- ja valtion virkamiesarmeija lypsää kiinteän ja irtaimen omaisuuden omaan käyttöönsä. Kaduilla liikkumaan pystyvä väestönosa on tummaihoista valtionavulla elävää ja lisääntymiskykyistä.