mistä muka?!

Missä ihmiset törmää huumeisiin??!?!?!
Ite en ole ikinäikinä törmänny minkäänlaisiin aineisiin...Ja sanotaan että huumeiden käyttö kasvaa koko ajan, vai? Minkälaisia kokemuksia teillä on asiasta missä törmäilty päin huumeita....muka
5684
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tuleehan noita vastaan ihmisiä joista näkyy että kamaa on vedetty. Yhden kerran olen vain törmännyt keskellä päivää johonkin heroiininvetäjään. Se istu itä-keskuksessa rappusilla piikit vieressä ja minä olin kuulema hänestä "ihan outo jätkä" kun siitä "kehtasin" ohi kävellä.

Äänestä

ei niitä huumeita tulla kadunkulmassa tyrkyttää jokaiselle, eikä ilmaisnäytteitä jaa kukaan. osa ihmisistä pidetään tietoisesti huumekulttuurin ulkopuolella. nämä ns. non-tietäjät eivät tiedä milloin muut ympärillä ovat sekaisin tai milloin heillä on jotain päällä. tämä joidenkin ulkopuolelle sulkeminen johtuu tämän huumeasenteista, ehkäpä mahdollisuus laulamisesta, tai liian konservatiivisesta olemuksesta. eli kuulut ilmeisesti johonkin tällaiseen ryhmään, olet eri heimoa.

Äänestä
  • toi on totta...kai sitä liikkuu omanlaisten parissa mä ainakin...en mä rupeetuolt kadult repii sellasii ihmisii mun mukaa ketkä ei käytä huumeita

    Äänestä

  • Rotta rotan tuntee. Kannattaja tietää milloin puhutaan korttipeli-illasta, milloin "korttipeli-illasta", kaverin asenteet selviävät aika tarkasti minuutin keskustelun aikana vaikka päihteet eivät tulisi esille laisinkaan.

    Äänestä

Tuossa Totuus jo selittikin asian pääpiirteissään sen verran hyvin ettei ole enään kauheasti lisättävää...

Itsekin olin ennen aivan samanlainen kuin sinäkin. En ollut koskaan missään nähnytkään huumeita tahi käyttäjiä ja ihmettelin kun mediassa niistä jatkuvasti puhutaan. Luulin jopa ettei omalla paikkakunnallani sellaisia edes ole. :) Sitten kerran kun tavallisesti olin kaverini kanssa viettämässä iltaa, tämä kysyi että haluanko ostaa huumeita? No tottahan minä repesin ja tietenkin pidin kysymystä täytenä vitsinä, vitsin mukana vastasin "joo!". Noh, sitten kun kaveri alkaakin ottaan kännykkäänsä ja soittaan jollekulle, tuli melkoinen paniikki. Onneksi sen iltainen "säätö" ei onnistunutkaan ja sain huokaista helpotuksesta.

Mutta siinä oli jo varmaan tärkein tapahtunut. Eli kaverini tiesi nyt kantani huumeisiin (vastasin myöntyvästi kysymykseen) ja sen jälkeen olenkin saanut tavata _paljon_ ihmisiä joista en olisi osannut tuollaista kuvitella. Se on huvittava kun on jonkun ns. "normaalin" hUUmeiden käyttäjiä pelkäävän henkilön kanssa vaikkapa kauppareissulla niin hänen edessään saattaa kassalla seistä joku tuntemani käyttäjä, eikä tämä tietenkään aavista mitään :) Samoin kun lähdetään autolla kaupan pihalta niin kävelykadulla saattaa ensimmäisenä kävellä joku toinen tietämäni käyttäjä.

Voisi melkein siteerata tähän matrixia. On niinkuin maailma olisi vedetty silmienne eteen peittämään teidät totuudelta. tms.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äppä kirjoitti:

Missä ihmiset törmää huumeisiin??!?!?!
Ite en ole ikinäikinä törmänny minkäänlaisiin aineisiin...Ja sanotaan että huumeiden käyttö kasvaa koko ajan, vai? Minkälaisia kokemuksia teillä on asiasta missä törmäilty päin huumeita....muka

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu