Hare Krishnojen Vale-Gurut, Onko

Niitä?

Hare Krishna-liikkeessä on varmasti yleviä sieluja jotka toimivat henkisinä opettajina rakkaudesta Jumalaan ja myötätunnosta ehdollistuneita sieluja kohtaan, auttaakseen heitä. Mutta ovatko kaikki, tästä on epäilyjä olemassa.

Hare Krishna-liikkeen sisällä on jo pitkään ollut liike jonka pyrkimyksenä on saada liike samaan kuntoon kuin se oli Srila Prabhupadan ollessa planeetalla (ISKCON Reform Movement).

Tämän liikkeen mukaan Srila Prabhupada, Hare Krishna-liikkeen perustaja, ei koskaan valinnut ketään seuraaviksi guruiksi jotka ottaisivat omia oppilaita heti hänen kuoltuaan. Gurut kyllä ilmenisivät ajan myötä suuren viisauden ja ominaisuuksiensa muodossa. Srila Prabhupada tähdensi tätä usein, että olet guru vasta kun olet kasvanut saappaisiin.

Ne 11 joiden nimet Srila Prabhupada julkisti, olivat "ritvik"-guruja, eli he suorittivat kasteseremonioita, joissa ko. oppilaat tulivat Srila Prahupadan, ei ko. Prabhupadan oppilaan, kastetuiksi oppilaiksi.

Tämä oli käytäntö kun Srila Prabhupada oli vielä viimeisiä kuukausia planeetalla. Monet saivat myös "etäkasteen", eli ko. oppilas lähetti rukoushelmensä Prabhupadalle, ja tämä lausui niillä Mantran. Tämän jälkeen japa-helmet ja uusi kaste-nimi lähetettiin takaisin. Kasteseremonia suoritettiin paikallisessa temppelissä.

Srila Prabhupada ei kuitenkaan koskaan luopunut virallisesti tästä järjestelmästä, ei tullut ohjetta jossa hän sanoisi että kun olen kuollut, ottakaa heti omia oppilaita. Todistakaa vääräksi, olkaa hyvä.

9 heinäkuuta 1977 Srila Prabhupada antoi lopullisen ohjeensa guru-oppilasketjun jatkamisesta. Alla linkki nettikirjaan jossa myös tuo Srila Prabhupadan allekirjoittama, ja KOKO Krishna-liikkeen jäsenistölle suuntaama kirje on.

HUOM! Jos olet Hare Krishna-liikkeen kastettu jäsen, sinulla ei ole oikeutta tutustua allaolevan linkin materiaaliin, tai sinut voidaan erottaa Krishna-liikkeestä sen johtajien toimesta.

Tämä on kai vastoin Krishnan ohjetta Bhagavad-Gitassa, jossa hän sanoo, "nyt olen selittänyt sinulle *kaiken*, harkitse kunnolla, ja toimi sitten niinkuin haluat.

Tätä Krishna-liikkeen johtajat eivät ilmeisesti halua, että jäsenet käyttäisivät omia aivojaan tutkiessaan olemassaolevia dokumentteja, jotka Srila Prabhupada jätti jälkeensä, miksiköhän.... ?

http://www.iskconirm.com/docs/webpages/tfo.htm

0

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        213
        4060
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        111
        2573
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        38
        2275
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        80
        1390
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        86
        1288
      6. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        48
        1149
      7. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        75
        1027
      8. Ne viimeiset kerrat

        Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
        Ikävä
        59
        893
      9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

        Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
        Ikävä
        58
        861
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        44
        822
      Aihe