Haluaisin löytää naisen, jota voisin kaikessa rauhassa tapailla ja tutustua, mutta en haluaisi varsinaisesti aloittaa seurustelua, vaan elää vapaana myös muille kontakteille. Vapaus on se mun juttu tällä hetkellä. En silti tykkää yhden yön suhteista. En myöskään halua olla naiseni kanssa jokaista vapaahetkeä, vaan välillä olisi mukava ottaa etäisyyttä, mutta kun joka kerta siitä tulee hemmetinmoinen tappelu. En tiedä, haluanko jotain ihan merkillistä, mutta sitä nämä tapaamani naiset nyt kumminkin väittävät.
Tämmöinen tilanne
vapaana vielä
511413
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 51
Vanhimmat
toivomasi tilanne olisi mahdottomuus, sillä itse ainakin tahtoisin tietää, olemmeko yhdessä vai emme. Se, että sitoutuu yhteen ihmiseen kerrallaan, on osoitus välittämisestä ja kunnioittamisesta toista ihmistä kohtaan, ainakin minulle. En tarkoita sitä, että pitäisi alkaa heti seurustella eikä saisi rauhassa tapailla ja tutustua sitä ennen. Itse tahtoisin kuitenkin jo tapailuaikana rajata muut mahdollisesti romanttiset kontaktit pois. En minä ainakaan tahtoisi olla mikään yksi kokeiltava varavaitoehto monista, joita toinen pitää rivissä, vaan tahtoisin tulla otetuksi vakavasti, vaikka suhde ei lopulta vakavaksi oikeasti muuttuisikaan. En myöskään ole sitä mieltä, että jokainen vapaa hetki olisi pakko viettää toisen kanssa, sillä siinähän tukehtuisi nopeasti, mutta kertoohan sekin tietysti mielenkiinnosta toista kohtaan, jos ei halua edes aikaa viettää yhdessä. Ymmärrän siis oikein hyvin kohtaamiasi naisia, mutta toivottavasti kuitenkin löydät jonkun, joka etsii samaa kuin sinä.
onko lespoille yleistäkin että on varavaihoehtoja?
Vastaus klo 11.15 kirjoittaneelle.
Näin se on. Kuka haluaisi treffailla ihmistä, joka edes mielensä sopukoissa on jo tapaamassa toista? Ehkä sellaisen ihmisen pitäisi todella miettiä onko kykeneväinen ollenkaan laskemaan ankkuriaan mihinkään satamaan.
voi vangita toisen mieltä sulla eioo,eikellään ees lupaa sellaseen,se on henkistä väkivaltaa!mut emmä puolustele ketään enkä mitään,kukanen eläköön kuin pareeks näkee!
Mutta eihän tuossa kirjoituksessa väitettykään, että kirjoittaja olisi laskemassa ankkuriaan mihinkään satamaan!
En tarkoittanut että koko ajan haluaisin löytää uusia naisia ja tehdä uusia valloituksia, mutta en haluaisi myöskään koko ajan joutua selittelemään esim. menemisiäni, vaikkei niissä mitään selitettävää olisikaan. Tarkoitan lähinnä sitä, että löytäisin luontaista luottamusta toisesta ihmisestä ja sitä, että joku olisi tyytyväinen hetkessä. Onko rakkaus totta vain silloin jos se sitoo?
sitoo. Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, että jokainen meneminen ja tuleminen tarvitsisi selittää. Itse koen kuitenkin, että tahdon tietää, missä mennään. Tahdon turvallisuudentunteen ja toisen sitoumuksen siitä, että hän on suhteessa mukana samalla mielellä kuin minä. Johtuu varmaan siitä, että minä todellakin olen tosissani, tahdon seurustella vain yhden ihmisen kanssa. En väkipakolla, vaan rakkaudesta. Onko ero sitten siinä, että tahdot suhteen, mutta et tahdo kutsua sitä suhteeksi?
Jos ei hyväksy sitä, saa mennä.
Minusta tuo on jo kunnioitettavaa! Siinä on muutamalla lauseella sanottu se kaikkein tärkein. Siististi. Tuollaisen suhteen haluaisin minäkin, vapaan ja silti täynnä rakkautta.
Toivon, että löydät etsimäsi, etkä joudu avoimuutesi puolesta täällä kaikenlaisten kauhistelijoiden jalkoihin.
Osuit asian ytimeen. Suhde täynnä rakkautta, vaikkei se seurustelua olekaan.
rakkautta. Vielä vähemmän kunnioitusta. Toimisi kai vain jos molemmat ovat samanlaisia. Sitten olisikin vain ajan kysymys kumpi ehtii ensin särkeä toisen sydämen. Jos haluat vain seksiä, etsi toinen samanlainen. Tosin kaksi samanlaista harvoin kohtaa, siinä olisi jo suuri opetuksen saamisen vaara, sellainen kai lopetettaisiin jo alkumetreille. Kai peluri pelurin tunnistaa. Rakkautta ei ole hyppiä kukasta kukkaan, aina kun löytää uuden ja ihanan. Ja taas tälle uskottelee rakkauttaan.
Et sinä tiedä rakkaudesta mitään, luulet vain.
Luin oikein useamman kerran aloitustekstin etten kirjoittais mitä sattuu.
Ihan jos aloittaisin suhteen kanssasi ja sitten virittelisin itselleni pari muutakin juttua, joustaisitko olemaan kanssani vaikka joka kolmas vko, tai juuri silloin kun haluan??
Mulle sopis se ja kaikki aika minkä yhdessä viettäisimme olis rakkautta..
Jokainen rakastaa tavallaan. Kunnioitusta on se, että uskaltaa ilmaista toiveensa silloinkin, kun koko maailma tuntuisi olevan sitä vastaan.
Et voi sanoa, etteikö toinen tietäisi rakkaudesta mitään. Hän vain rakastaa eri tavalla kuin sinä. Katso maailmaa, jumalankin sanottaisiin olevan itse Rakkaus, vaan mitä hänkään näyttää siitä tietävän.
ymmärrän täysin ajatuksesi, olen itseasiassa ihan samoilla linjoille ;) Ties vaikka muutkin asiat natsais ja voitais jatkaa juttua enempikin.. itse olen 32v sporttinen tulisielu, eläinrakas ja aina puolustamassa heikoimpien oikeutta.. Kaipaisin nyt samanhenkistä ystävää, josta mahdollisesti voisi kehittyä jotain aivan muutakin ;) Eva
siis sä haluat panna!Ja useasti, monen kanssa, vuoroviikoin, ilman sitoumusta.
vk 35 Jatta
vk 36 Marjatta
vk 37 Mettemaaria
Ilmottautukaa jonoon.Seksiä vuoroviikoin ilman paineita ja rakkaussotkuja.
Pelkkää seksiä, vapaana kuin orhi!
älä mimmi unta nää.
Pallo jalkaan, kissa ja koira,muutto yhteen ja siitä alkaa tv:n tuijotus.
Kyllä sitä nyt retostellaan rinta rottingilla kun ite on saanut!
Täällä on kuule monta puutteessa elävää naista,jotta vähän empatiaa kiitos!;)
Sinullahan toimii laskupää kuin vanhalla heteromiehellä ;D
omasta tilanteestaan(pallo jalkaan,kissa ja koira,tv:tä katselemaan...)
Se on katkera ja kateellinen naisille joillla on vapaa,upea,rakkaus- ja seksi-liitto naisen kanssa,siis VAPAA:D
Pepillä kun on vaan:( pallo,koira,kissa ja tv.
1= 1 & 2= 2 & 3= monta!
tämä juttu nyt ei vaan plikat mene näin että vapaana oleva lesbo saisi naisilta seksiä niin että ei seukata tai vähintäänkin yritetä seukata!!
Yhtä vapaata lesboa vastaan on ainakin 6 haukkaa jotka on iskemässä kyntensä....
Vai meneekö?
Mitä mä oon missannut?
kertokaa heti!
Oletko koskaan miettinyt miksi sulla ei ole upeaa rakkaus- ja seksiliittoa kenenkään kanssa, tai edes peppiä? Kato vastaus peilistä ja kampaa naamas!
aikas onnellisessa asemassa enkä ollenkaan pallon kanssa häärää.Siitä sen enempää
Katkera en ole kuin yhdelle vanhalle luuskalle ja sekin liittyy työasioihin.
Kuten olen monasti maininnut , katkeruus syö ihmistä ja mun energiat on ihan kanavoitunut muihin juttuihin kuin katkeruuteen.
vapaarakkaus,seksi,upealiitto vielä kerran vapaa.
Mistä tollasia saa ostaa?
Siis enhämmää itselleni mutta....kyseelen vaan ;)
Lesbot kulkee muuttokuorma mukanaan. Anna vähänkin kielihoitoa ja huomaat aamulla että kaappiisi on tungettu vaatteita ja keittiössä seisoo tuntematon jakkara ja eteisessä sähköurut.
mä en ole koskaan ollut änkeemässä toisten kaappeihin mun kamojani...
oletko sinä?
Himasta löytyy vessasta "ylimääräinen" hammasharja,suihkutelineestä värjätyille hiuksille shampoo hoitoaine.Makkarissa kasa vaatteita ja peiton alla yöppärit.Lipaston päällä läjä meikkejä ja suoristusrauta.Jääkaapissa rasvatonta maitoa,sinihimejuustoa,jotain ihme pöperöö purkissa(vihreetä?) ja keijumargariinia.Jääkaapin ovessa magneettikirjaimia ja kirjaimista *have a nice day honey*.Keittiönpöydällä kukkasia,olkkarissa viherkasvi.
Olen tässä vapaapäivänä katsellut ympärilleni ja hämmästellyt.Nopea nainen,tavattiin kolme viikkoa sitten.
onko se nyt siellä :) Vastahan se täältä lähti!
seksikäs niin ehkä sitten, mutta en oikein ymmärrä, että mitä varten pitää tutustua, jos tarkoitus ei ole aloittaa mitään suhdetta? Jos taas haet polyamorista avointa suhdetta, niin kyllä sekin on suhde. Suhde mulle tarkoittaa sitä, että huomioi toisen ihmisenä, ei pelkkänä seksiobjektina.
Toi kuulostaa nyt vähän siltä, että silloin kun sulle sopii, niin pitäisi olla valmiina sua tapaamaan, tässä ei ole sellaista vastavuoroista sävyä, joka on hyvän vuorovaikutussuhteen edellytys.
Vähän niin kuin tavaraa tässä siirrellään etäämmälle ja silloin kun sulle sopii lähemmäksi. Kuminauhasuhde, ei kiitos!
Joko oikea vastavuoroinen suhde tai seksisuhde, se käy kyllä, kunhan alusta lähtien on sovittu selvät sävelet...
Ellei sopimusta ja luottamusta ole, kyse on häikeilemättömästä itsekkyydestä ja hyväksikäytöstä. Kyseessä on ilmeisen kypsymätön ihminen joka ei osaa huomioida toista ihmistä eikä pysty tai edes halua sitoutua yhteen ihmiseen.
Tässä tapauksessa ei voi edes mainita polyamoriaa joka pohjaa sopimukseen, kyse saattaisi olla donjuanismi joka on sairauden kaltainen tila tai sitten vaan yleinen itsekkyys jota on paljon liikkeellä tänä päivänä.
Kotiin kasvamaan muutamaksi vuosikymmeneksi!
"unohtaa" kertoa kulloinkin kyseessä olevalle kohteelle, missä mennään. Tai siis missä hän menee. Tämä 'vapaus' yleensä tuleekin sitten täytenä yllätyksenä toiselle osapuolelle. Jotta kiinnostus edes syntyisi alun alkaen, pitää jonkinlaista seuraavaa ja taas seuraavaa tapaamista jne. kuitenkin suunnitella. Ja tässä jo donjuonitar johtaa toista harhaan. Pamauttaisipa sitten jo tavatessa, ettei halua sitoutua, tai mitä ikinä sitten ei halua tai haluaa, niin silloin toisella olisi edes mahdollisuus valita kannattako moiseen 'suhteeseen' investoida.
Amen to dat!
Erilaisia haluja erilaisiin suhteisiin on mutta osapuolien pitää olla selvillä missä mennään ja kenen kanssa. Vain siten ''vapaana'' oleminen on sallittua ja tyydyttää kaikkia. Muuten tulee vähän paskan maku suuhun.
Kun nyt sitten lukaisemme alkuperäistä viestiä, niin siinä kirjoittaja ilmaisee MELKOISEN SELVÄSTI juuri sen, mitä onkin etsimässä.
Paskan maku tulee suuhun siitä, kun jotkut eivät vaan millään ymmärrä lukemaansa.
juuri niitä (ja nyt en tarkoita viestiketjun aloittajaa), jotka nimenomaan haluaisivat toisen odottavan "varattuna" (ei yhden yön juttuja siis, vaan minulle kuitenkin tavalla tai toisille varattuna) ja itse sitten haluaisivat kuitenkin kiitää vapaana.
Ja se valheiden verkko, jolla tätä kuviota peitellään on loputon, ei siinä voi mistään oikeasta ihmissuhteesta mitenkään puhua... on käynyt niinkin, että lopulta ei ole enää mitään puhuttavaa, eikä kuulumisiakaan voi normaalisti vaihtaa, ettei vahingossa tule kysyneeksi jotain, mihin toinen joutuu valehtelemaan ...
Mutta onnea aloittajalle rohkeuden ja rehellisyyden ylläpidossa tässä haluamassaan kuviossa, kyllä omasta mielestäni tavoitin, mitä tässä haetaan... monia suhteita ja sellaista avointa kuviota, jossa ei sitouduta kuin sitoutumattomuuteen?
kuinka mahdottomana hänen toivettaan pidetään. Kuka nyt sustuisi rakastamaan ja pitämään hyvänä ihmistä joka ei välttämättä koskaan vastaa tunteisiin, vaan käyttää niitä vaan hyväkseen etsiessään jatkuvasti uutta ns parempaa seikkailua. Kukaan ei suostu sellaiseen. Jos haluaa juosta kukasta kukkaan joutuu uhrautumaan yksinäisyyden alttarille. Se on ap:n vaikea valinta. Molempia ei voi saada koska valheesta jää aina lopuksi kiinni.
En ole Ap.
Jaan kuitenkin hänen kanssaan samanlaisen toiveen.
"Kukaan ei suostu sellaiseen" ei siis ole totta. Minä haaveilen samanlaisesta suhteesta. Olisin onnellinen saavuttaessani sen/sellaisia.
Kirjoituksessa ei ole kyse valheesta, ainakaan ei minun mielestäni, sillä Ap on ilmaissut (ja vielä kerran, ainakin minun mielestäni) juuri sen, mitä haluaakin.
se on just niinkauan kivaa kun se toinen aina saatavilla kun itseä sattuu
huvittamaan, sitten kun toinenkin keksii että mulla on ihan omakin elämä eikä tanssi toisen pillin mukaan
niin vedetään naapurinkin papupelto nenuun.
Sitten alkaa se paapatus että eikö me muka ollakkaan yhdessä, miten sulla voi olla joku toinen yhtä aikaa.
Mulle kävi näin, että sellainen tapaus.
Mutta eikö tässä nimenomaisessa viestissä käynyt ilmi se, että Ap löytäisi mielellään samanhenkisen Elämästä Nauttijan, eli alusta alkaen kaikki olisi selvää ? Silloin ei kait ole kyse pettämisestä, jos säännöt ovat selvät molemmille. Kummallakin olisi vapaus elää ja rakastaa, tai vastaavasti, olla rakastamatta.
Pettäminen on eri asia, kuin avoimuus.
Mitä sun mielestä olen etsimässä?
Ihan vaan mielenkiinnosta haluaisin kysyä
että kerrotko sille toiselle osapuolelle rehellisesti
että haluat tavata myös muita samaan aikaan?
En tarkoittanut että toinen on aina saatavilla, vaan että molemmat ovat vapaita positiivisessa mielessä ja tapaavat silloin, kun kummallekin sopii. Yhden yön suhteista en pidä, ja toive on, ettei toinenkaan niitä harrasta. Myöskään pelkästä seksistä ei ole kysymys, vaan rakkaudesta, välittämisestä aidoimmillaan. Antaa ja saa ilman pakkopaitaa.
Se miksi olen päätynyt toivomaan tämän kaltaista suhdetta johtuu siitä, että monet naiset ovat erittäin tiukkoja esittäessään vaatimuksia. Tuntuu ettei hengitystilaa jää ollenkaan, ja se orastavakin rakkauden tunne tukahdutetaan vaatimusten alle.
Antakaa hyvät naiset, vähän elintilaa, vähän aikaa tutustumiselle, eihän siitä voi seurata kuin hyviä asioita. Rakkaus ei ole pakkopaita. Rakkaus ei ole kasa sääntöjä.
Kerron. Taidat käsittää tapaamiset aina seksinä. Minä en.
Joku sentään osaa täällä lukea. ;)
minä vedä mitään omia johtopäätöksiä,
kysyin vaan.
Mistä sulle tuli sellainen käsitys että minä ajattelin seksiä?
Kyllähän sellainen suhde on mahdollinen jos molemmat osapuolet tietävät missä mennään, usein vain asioista ei puhuta niinkuin pitäisi pitäsi,
joten äkkiä syntyy väärinkäsityksiä.
Toisella voi olla tapailusta aivan erilainen mielikuva kuin toisella.
suhteeseen, vaan haluatte hänen kanssaan samanlaiseen rooliin epätasavertaisessa suhteessa enkä usko edelleenkään että kukaan haluaa kanssanne suhteeseen teidän ehdoilla.
Tämähän on KESKUSTELUPALSTA. Olen kommentoinut Ap'n kirjoitusta. En ole missään vaiheessa väittänyt hakevani suhteeseen hänen kanssaan.
Tässä kohtaa alkaa jo hymyilyttää todella paljon. Eikö tätäkään viestittelyä ole ymmärretty, ei tekstiä luettu, eikä kommentteja oivallettu.
Toivon Aapeelle kaikkea hyvää. Oikea ihminen löytyy, kunhan on aina yhtä avoin ja kertoo toiveistaan.
Kaikki muu on hölynpölyä, kuten tämä keskustelematon palsta.
Taisin sekoittaa sut tohon peppiin, kun kiireisesti eilen vilkaisin. Olen samaa mieltä, että liian harvoin jutellaan selkeästi siitä, mitä todella halutaan yhdessäololta. Liikaa pidetään itsestää selvyytenä asioita ja sitten petytään ja syntyy niitä riitoja, jotka kuluttavat kaiken lopunkin mahdollisuuden parempaan, tiiviimpään suhteeseen.
Missään nimessä en halua epätasavertaiseen suhteeseen. Tuon keksit sinä itse. Miksi?
Missä kohtaa keskustelussa haaveillaan "epätasavertaisesta suhteesta" ???
emme lesbopalstalla nimettömänä toiveidensa ilmaisemisesta.
Kommenttisi oli käsittämätön, mutta niin nykyaikaa. Huokaus.
asiasta täällä nimettömänä. Kun homma kuitenkaan käytännössä ei toimi, koska kukaan itseään kunnioittava ihminen ei tuollaiseen suostuisi. Rehellistä on kertoa jo ensimmäisessä tapaamisessa mitä etsii, mutta silloin tuskin pääsisi toisille treffeille. Että se siitä rehellisyydestä.
Kun aukasee läävinsä, olis parempi laittaa nimimerkki alle. Muuten on aivan yhtä urpo kuin kuka tahansa muukin.
Noh, se on sun oma kokemukses rehellisyydestä. Toivotaan sulle parempaa huomista.
Totaaaa, olipas rehellinen kirjoitus ja vieläpä nimimerkillä !!!
mun kanssa pääsis kyllä tokillekkin rehveille,ei pidä tuomita sellaista mikä ei itelleis sovi.mulle sopis ja monelle muullekkin ihan varmisti.