Uusi aselaki toisi poliisit kotiovelle

Uusi aselaki on antamassa poliisille valtuudet tehdä tarkastuksia aseluvan saaneiden koteihin ilman minkäänlaista epäilyä rikoksesta, kirjoittaa Väli-Suomen sanomalehtien Sunnuntaisuomalainen.

Poliisin tosin pitäisi ilmoittaa kotikäynnistä aseluvan haltialle kaksi viikkoa etukäteen. Jokelan ja Kauhajoen koulusurmat antoivat painavat perusteet aselain kiristämiselle, mutta harrastajat syyttävät esitystä kohtuuttomista ylilyönneistä.

- Toteutuessaan laki hankaloittaa eniten normaalien, rehellisten ihmisten toimintaa, sanoo Suomen asehistoriallisen seuran puheenjohtaja Jari Mäkinen Sunnutaisuomalaiselle.

Kotitarkastusten lisäksi närää herättää lakiehdotukseen kirjattu vaatimus ampumaseuran jäsenyydestä. Jatkossa käsiaseluvan hakijalta edellytetään 20 vuoden ikää ja kahden vuoden harjoittelua ampumaseurassa – kouluttajan valvonnassa. Jari Mäkinen muistuttaa, että Suomi on harvaan asuttu maa, jossa lähimmän seuran harjoituksiin voi olla satojen kilometrien matka. Hän myös uskoo, että nuorten kilpa-ampujien matka huipulle tyssää uuteen lakiin.

Lakitekstiä ei voida kirjoittaa kaikille mieluisaksi, toteaa sisäministeriön asehallinnosta vastaava hallitusneuvos Jouni Laiho. Hän myös muistuttaa, että koulusurmien jälkeen aselain tiukentaminen sai taakseen vankan poliittisen tuen.

Aselain uudistus koskettaa 670 000 suomalaista, joilla on aselupa. Aseharrastajien järjestöt osallistuivat lain valmisteluun, mutta ne katsovat että niiden näkemykset ohitettiin täysin.

Lakiesityksen kaatamista ajaa parikymmentä metsästäjien, ampumaurheilijoiden, reserviläisjärjestöjen ja aseharrastajien ja asekauppiaiden ryhmittymää. Ne kokosivat rivejään yhteistapaamisessa elokuun alussa. Eduskunta ryhtyy käsittelemään aselain uudistusta syyskuussa.
17407
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

peräkammariini.....hehe ettäs kehtaavat ylittää reviirini.

Äänestä
  • Uusi laki voimaan tullessaan voi myös lisätä luvallisten aseiden määrä kun kaikki poliisinpalvojat säntäävät hankkimaan aseita poliisin kotitarkastusten toivossa.

    Siellä sitten peppu pystyssä vartotaan poliisia tarkastamaan"aseita"...heh

    Äänestä

  • koska kaikki kirjoitti:

    Uusi laki voimaan tullessaan voi myös lisätä luvallisten aseiden määrä kun kaikki poliisinpalvojat säntäävät hankkimaan aseita poliisin kotitarkastusten toivossa.

    Siellä sitten peppu pystyssä vartotaan poliisia tarkastamaan"aseita"...heh

    Mikäpäs siinä...Mitäs sä ahdeojanpalvja hankit että M.Ahdeoja tulisi sun peräkammariin????

    Äänestä

Aselain uudistus koskettaa 670 000 suomalaista...
Eiköhän tuo palotarkastus kosketa vielä suurempaa osaa suomalaisista, eikä mitään ininää sen suhteen. Poliisihan se tietysti on mörkö. Rehellisiä ihmisiä se ei haittaisi, mutta rosvoja kyllä.

Äänestä
  • Kukaan rehellinen ihminen ei halua poliiseja eli rosvoja kotiinsa.

    Äänestä

  • jotka kokevat kaikki vain inisijöiksi ovat häiriintyneitä pellejä, tosin pelottomia!
    Nyky poliisi tekee ongelmia....kaivaa, nyhtää, jopa yrittää saada rehellisen ihmisen saamaan edes ylinopeus-sakot. Minulla ei ole poliisia vastaan mitään...mutta pysykää pois minun kotoani. Inisette toisten reviirille.....

    Äänestä

  • siviiliasussa perustukset tarkastamaan. Mutta että komeroihin mylläämään, missä meillä vaimon kanssa on muutakin nahkaa kuin asekotelo. Sitähän sinä ja "toverisi" ette ymmärtäisi ? Koska olette perus "lähetyssaarnaaja" miehiä ja mieluummin niin että joka kuukauden ensimmäinen keskiviikko ja pimeässä. Olenko tulkinnut oikein......

    Äänestä

  • Meni kerrankin oikeaan osoitteeseen. Vallan kolmijako-opin mukaan lainsäädämntövalta kuuluu Eduskunnalle, ei poliisille.

    Äänestä

  • ;;;;;; kirjoitti:

    Meni kerrankin oikeaan osoitteeseen. Vallan kolmijako-opin mukaan lainsäädämntövalta kuuluu Eduskunnalle, ei poliisille.

    ei mulla muuta.

    Äänestä

Olen odottanut pitkään ja vihdoinkin. Minun pyssyni voi poliisi tulla tarkastamaan ihan koska vain. Odotan innolla. Kello 23.00 Hercules Dark Room, kysy Jarppia tiskillä...

Äänestä

Poliisiahan ei tarvitse päästää kynnyksen yli. Poliisilla tulee olla kirjallinen etsintälupa tullakseen sisään ja se vaatii jo melko kovat perusteet epäillä rikoksesta, muutoin poliisilla ei ovelle tullessaan ole mitään asiaa sisään sen enempää kuin tv-lupatarkastajallakaan. Jälkimmäinenkin on yleensä ammatiltaan poliisi, mutta eipä tarvitse sisään päästää jos vapaa-aikanaan leikkii tv-lupatarkastajaa.

Onhan minulla telkkareita kotona useampikin kappale, mutta koskaan en ole tv-lupaa maksanut. Tv-lupatarkastajalle niitä telkkareita ei ole ja sisään en päästä. Muistutan vain digiuudistuksesta jonka myötä "vein television kierrätyskeskukseen". Enkä maksa viranomaisille tv-lupaa jatkossakaan.

Uusi laki on täysi susi jos sen perusteella poliisi saa tulla sisälle saakka. Siinä rikotaan jo räikeästi kansalaisen perusoikeuksia. Sittenhän poliisi pääsee puuttumaan arkipäivän puolilaittomiin pikkurikoksiinkin esteettä. Aseharrastajat saavat heittää hyvästit netti-imuttelulle, pikku kotikasvatukselle, härskeille seksileikeille ja luvatta telkkarin katselullekin. Ei taida istua yksiin ihmisten oikeustajun kanssa.

Itse en aseita omista, joten saan varmaan jatkossakin imutella piraattikopioita kaikessa rauhassa ja jättää tv-lupani maksamatta myös jatkossa. En käytä YLE:n palveluja joten en myöskään osallistu YLE:n ylläpitämiseen. Katson kolmosen uutiset ja kuuntelen muita radiokanavia, mutten YLE:n ylläpitämiä.
Kuulun muuten ruotsin piraattiliittoonkin joka ajaa avoimesti tekijänoikeuslain kumoamista. Lisäksi kuulun laajaan joukkoon joka tunnetaan noin yleisesti piraatteina. Olemme ja emme ole rikollisia, mutta olemme kuitenkin oikeassa. Kulttuuri kuuluu kaikille, ilmaiseksi olipa laki siitä mitä mieltä hyvänsä.

Kannabiksen kotikasvatuksesta olen sitä mieltä, että se pitäisi laillistaa. Kannabis on alkoholia terveellisempää, eikä aiheuta kenellekään huumeriippuvuutta vähäisesti käytettynä. Kasvattajien jahtaaminen on aivan naurettavaa. Itse en kasvata kannabista, mutta olen täysin kotikäyttäjien puolella tässä asiassa ja poliisia vastaan. Kannabis ei ole tie kovempiin aineisiin.
Hollannissa Kannabiksen käyttäminen on laillista ja sitä saa ostaa joka ainoasta Amsterdaminkin coffee shopeista ihan avoimesti.

Hollanti on muutenkin monessa lakiasiassa esimerkillinen maa. Jopa prostituutiosta on tehty laillinen ja toimiva osa hollantilaista yhteiskuntaa. Kyseinen ammatti on rajattu punaisten lyhtyjen alueille, eikä kukaan kriminalisoi enää toimintaa Hollannissa. Suomessahan kyseinen toiminta on vähintään luterilaisen kirkon häpäisemistä ja moraalin vastaista. No, kyseessä on joka tapauksessa maailman vanhin ammatti, jonka kriminalisointiyritykset ovat turhia.

Suomella on surullinen historia takanaan myös kieltolain kanssa. Taitaa olla Suomen lakihistorian mustin ajanjakso tämä yltiöraittiuden aika. Se johti salakuljetukseen ja metsäpatojen syntymiseen. Lopulta poliisikin huomasi, että viinarikollisten jahtaaminen on turhaa ajanhukkaa. Kieltolaki kumottiin ja viina laillistettiin. Se oli kansan suurin voitto laista ja poliisista. Rikoksesta tehtiin laillinen.

Aikanaan kaatuvat myös TV-lupalaki ja tekijänoikeuslaki, joiden noudattamatta jättäminen on tällä hetkellä rikos. Vastarinta elää vahvana, piraatit ovat vahvempia kuin koskaan, samoin kuin tv-lupansa maksamatta jättviä on enemmän kuin koskaan. YLE:n on aika mennä konkurssiin. Tekijänoikeusjärjestöjen on aika kaatua vapaan kulttuurin tieltä.

Äänestä
  • Melko kapeakatseinen kirjoitus, mutta onhan tuossa paatosta kerrakseen. Ei se mitään, kyllä se katsantokanta vielä muuttuu - jos ei korsi taivu, se katkeaa.

    Kannattaa vielä kertaalleen kahlata kansallista lainsäädäntöä, ettei kovin tule pettymään, kun aletaan vertailemaan toimivaltasäännöksiä vs. yksilön oikeuksia.

    Sinänsä kyllä itsekin kritisoin tuota mediamaksun pakkokeruuta ja ennen kaikkea sitä, että sama hinta otetaan tuloluokkaan katsomatta. Mieluummin soisin mediamaksun keräämisen esim. verojen kautta, tai sitten niin, että digisovittimiin voi ostaa katselukortin, minkä hintaan on lisätty valittuihin kanaviin kohdistuva maksu. YLE:ä sen enempää syyllistämättä muistutan, että on YLE:lläkin on tärkeä tehtävä muiden medioiden seassa.

    Piratismin hekumointia en oikein ymmärrä, mutta toisaalta en ole niin tosissani sitä vastaankaan. Mielestäni palkka pitäisi maksaa tehdystä työstä, mutta aika isot rahat teostomaksuista taitaa mennä taustayhtiöille ja sen sellaisille, joille tietty oma osuutensa kuuluukin. Juu - kulttuuri kuuluu kaikille ja ilmaiseksi tietenkin...paitsi, käytkö ilmaiseksi leffassa, teatterissa, konserteissa, jne. Kyllä ne bänditkin ja leffojen tekijät haluaa palkkansa. Ei kai ne muuten jakaisi tuotantoaan yhtiöiden kautta, vaan suoraan netissä kaikkien imuroitavaksi? Kovalla piratismilla saadaan kyllä hyvin tapettua bändejä ja leffojen tekijöitä, kun ei maksa vaivaa tehdä töitä, kun niistä ei kukaan maksa mitään.

    Ajat muuttuu ja lait siinä sivussa. Niitä päivitellään jatkuvasti, vaikkakin joskus tuntuu, että jotkut jäänteet ovat tiukassa. Jos päivittämisen yhteydessä koetaan, että "otettiin voitto laeista ja poliisista", niin mikäs siinä. En usko, että kukaan on ottanut kieltolain poistumistakaan mitenkään henkilökohtaisesti loukkauksena. Laki muuttui, lainvalvojilta jäi yksi homma pois taakasta. Meillä on täällä oma lainsäädäntö, mikä elää koko ajan ja kehittyy. Jos jostain asiasta ei tykkää ja pitää, että muualla on asiat paremmin, kehoitan muuttamaan sinne muualle. Turha täällä asiasta kiukutella. Tietenkin asioista pitää keskustella, eihän ne muuten muuksi muutu.

    Moni kannabiksen käyttäjä täällä kovasti puolustaa asiaansa ja voihan se olla, että haittavaikutukset voivat olla isolla otannalla vähäisempiä kuin alkoholin läträämisessä. Tosiasia kumminkin on se, että ei se kannabis mitään vaaratonta ole ja kyllä siinä ihminen pilaa elimistönsä samalla tavalla kuin alkonkin kanssa. Riippuu paljon siitä paljonko sitä käyttää. Omasta mielestäni kannabis on ihan perustellusti huumausaineeksi luokiteltu ja sitä kautta kotikasvatus ennen kaikkea kiellettyä.

    Lopuksi tuohon alkuperäiseen asiaan kommenttina: ei se poliisi siellä asunnossa ala penkomaan, jos tulee aseita tarkastamaan. Ellei siellä nyt joku hamppuviljelmä ota silmään, niin poliisi vain tarkastaa, että aseet ovat asianmukaisesti säilytettyinä. Ei konstut ala penkomaan sun konetta, että mitähän homopornoa se nyt imuttaa.

    Käytännössähän tuo uudistus ei muuta juuri mitään. Poliisilla tuskin on paljoakaan irroittaa resursseja tarkistusten suorittamiseen ja jos tarkistuksista "varoitetaan" paria viikkoa ennen, niin onko se sitten järkevää? ...muuta kuin, että ehtii pysäyttää eMulen ja viedä hamput vaatehuoneeseen.

    Äänestä

  • mitään.

    "Poliisiahan ei tarvitse päästää kynnyksen yli. Poliisilla tulee olla kirjallinen etsintälupa tullakseen sisään ja se vaatii jo melko kovat perusteet epäillä rikoksesta"

    No, ensimmäinen sinulle vastannut jo koitti asiaa vähän vihjatakin, mutta sanotaan se n nyt suoraan.
    Olet katsonut liian paljon toiminnallisia elokuvia tuolta suuremman rapakon takaa.
    Suomessa ei ole mitään ihmeen kotietsintälupaa. Kotietsintämääräys kyllä tunnetaan, mutta kotietsintä voidaan suorittaa myös ilman sitä jos muut edellytykset täyttyvät.
    Lue lakia ennekuin kommentoit lakiasioita, niin teet itsestäsi vähemmän naurettavan.

    Muu kirjoituksesi oli suurelta osin niin täyttä soopaa, että en viitsi sitä suuremmin kommentoida.
    Ainoastaan TV-lupamaksu/mediamaksuasiassa olet oikeilla jäljillä.

    Äänestä

  • et tiedä mistään kirjoitti:

    mitään.

    "Poliisiahan ei tarvitse päästää kynnyksen yli. Poliisilla tulee olla kirjallinen etsintälupa tullakseen sisään ja se vaatii jo melko kovat perusteet epäillä rikoksesta"

    No, ensimmäinen sinulle vastannut jo koitti asiaa vähän vihjatakin, mutta sanotaan se n nyt suoraan.
    Olet katsonut liian paljon toiminnallisia elokuvia tuolta suuremman rapakon takaa.
    Suomessa ei ole mitään ihmeen kotietsintälupaa. Kotietsintämääräys kyllä tunnetaan, mutta kotietsintä voidaan suorittaa myös ilman sitä jos muut edellytykset täyttyvät.
    Lue lakia ennekuin kommentoit lakiasioita, niin teet itsestäsi vähemmän naurettavan.

    Muu kirjoituksesi oli suurelta osin niin täyttä soopaa, että en viitsi sitä suuremmin kommentoida.
    Ainoastaan TV-lupamaksu/mediamaksuasiassa olet oikeilla jäljillä.

    Mitä järkeä on ilmoittaa tarkastuksen tulosta etukäteen? Eihän meillä mitään varsinaista asekaappia vaadita. Eikös se riitä, että esim kiväärin lukko on toisessa laatikossa tai ase on vaikka vaijerilukolla lukittu...

    Vietintäviraston sivulla uhkailtiin tvlupatarkastajien tulolla ja sanottiin heidän olevan usein vapaalla olevia poliiseja. Onkohan heillä virkameheltä vaadittava sivutoimilupa tuohon hommaan. En aio päästää sisään.

    Äänestä

Ja nyt kun uutisen mukaan suunnitellaan jopa replica-aseiden eli aseiden jäljitelmien (joilla ei voi ampua yhtään mitään) luvanvaraistamista, niin on mahdollista että tulevaisuudessa aseiden kotitarkastukset ulottuvat aseen luvan perusteella lähes kaikkiin koteihin.

http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1723709

Hip-hurraa, kukaan ei ole niin viisas kuin virkamies!

Äänestä
  • Valmisteilla oleva laki liittyy poliisiin....miten? Vielä ei olla siinä pisteessä, että poliisi säätää Suomen lait, joten koko tämäkin ketju voitaisiin siirtää johonkin laki-osastolle.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilman rikosta kirjoitti:

Uusi aselaki on antamassa poliisille valtuudet tehdä tarkastuksia aseluvan saaneiden koteihin ilman minkäänlaista epäilyä rikoksesta, kirjoittaa Väli-Suomen sanomalehtien Sunnuntaisuomalainen.

Poliisin tosin pitäisi ilmoittaa kotikäynnistä aseluvan haltialle kaksi viikkoa etukäteen. Jokelan ja Kauhajoen koulusurmat antoivat painavat perusteet aselain kiristämiselle, mutta harrastajat syyttävät esitystä kohtuuttomista ylilyönneistä.

- Toteutuessaan laki hankaloittaa eniten normaalien, rehellisten ihmisten toimintaa, sanoo Suomen asehistoriallisen seuran puheenjohtaja Jari Mäkinen Sunnutaisuomalaiselle.

Kotitarkastusten lisäksi närää herättää lakiehdotukseen kirjattu vaatimus ampumaseuran jäsenyydestä. Jatkossa käsiaseluvan hakijalta edellytetään 20 vuoden ikää ja kahden vuoden harjoittelua ampumaseurassa – kouluttajan valvonnassa. Jari Mäkinen muistuttaa, että Suomi on harvaan asuttu maa, jossa lähimmän seuran harjoituksiin voi olla satojen kilometrien matka. Hän myös uskoo, että nuorten kilpa-ampujien matka huipulle tyssää uuteen lakiin.

Lakitekstiä ei voida kirjoittaa kaikille mieluisaksi, toteaa sisäministeriön asehallinnosta vastaava hallitusneuvos Jouni Laiho. Hän myös muistuttaa, että koulusurmien jälkeen aselain tiukentaminen sai taakseen vankan poliittisen tuen.

Aselain uudistus koskettaa 670 000 suomalaista, joilla on aselupa. Aseharrastajien järjestöt osallistuivat lain valmisteluun, mutta ne katsovat että niiden näkemykset ohitettiin täysin.

Lakiesityksen kaatamista ajaa parikymmentä metsästäjien, ampumaurheilijoiden, reserviläisjärjestöjen ja aseharrastajien ja asekauppiaiden ryhmittymää. Ne kokosivat rivejään yhteistapaamisessa elokuun alussa. Eduskunta ryhtyy käsittelemään aselain uudistusta syyskuussa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu