dementikon istumistapa

nimimerkkiongelma

Kirjoitan aiheesta joka ei ole mikään ongelma, mutta on pistänyt ajattelemaan, onko muilla näin? Äitini sairastaa dementiaa ja huolehdin hänen tarpeistaan ja hyvinvoinnistaan. Olen kiinnittänyt sellaiseen seikkaan huomioni, istumistapaan- ja asentoon, aina kun hän istuu ruoka-tai kahvipöytään, hän istuu tuolin reunalla tai kulmalla, eikä käytä koskaan selkänojaa, joudun aina sanomaan asennon korjaamisesta, ettei tipahda tuolilta (ei ole kyllä tipahtanut). Ja autossa istuminenkin on samanlaista lyö pyllynsä siihen toiseen laitaan, ikäänkuin istuisi vain toisella kankulla. Kuuluuko taudin kuvaan?

2

909

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dementikkoäidin hoitaja

      Istuintapa voi johtua äitisi hahmottamisvaikeudesta.Hän ei enää ymmärrä kehoa suhteessa tilaan.Äidilläni on toisenlaista.Autossa istuessaan hän pelkää esim.parkkeeraustilanteita.Selittää että parkkeeraan auton liian lähelle toisia autoja,vaikka autoni on nätisti omalla alueellaan.Viimekesänä näin hänen istuvan perhejuhlissa täpärästi tyynyllä tuolin KÄSINOJALLA.Siihen ei kukaan kiinnittänyt huomiota,koska äidin on lonkkaleikkauksista johtuen pakko istua normaalia korkeammalla istuimella.Hyvää jatkoa sinulle!

    • Sitä sattuu...

      Mun äiti istuu usein joskus syödessään kaukana pöydästä ja kurkottelee kohti lautasta...olen yrittänyt sanoa että helpompi syödä kun vedät tuolin pöydän luo. Hahmotushäiriö varmaankin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1114
    2. 75
      1101
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      48
      1004
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      958
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      935
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      33
      717
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      704
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      607
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      590
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      547
    Aihe