Näin yleisenä kysymyksenä heitän, onko itsellesi sattunut vesivahinkoa nikun asunnossa?
Kuinka on mennyt tilanne eteenpäin? Kaikki tapaukset kuulisin mielellään...onko ollut kotivakuutusta vai ei ja onko kotivakuutus korvannut teillä oikeasti muuta kuin irtaimiston, paljonko laskua on tullut?
Itse olen ymmärtänyt, että kotivakuutus ei koskaan korvaa rakenteellisia vahinkoja vaan sitä varten pitää olla kiinteistövakuutus ja kiinteistövakuutuksen voi ottaa vain kiinteistön omistaja, ei vuokralainen ikinä.
JA NIKULLAHAN EI KIINTEISTÖVAKUUTUSTA KUULEMMA OLE????
Oletteko vahingon sattuessa vain hyväksynyt tilanteen ja maksaneet laskuja (ja kuinka isoja laskuja?) vai oletteko olleet yhteydessä esim. kuluttaja-asiamieheen, miten siitä eteenpäin on mennyt?
Jos ei itsellesi olekaan vahinkoja sattunut, vaan vaikka jollekin tutulle, pyydä kuitenkin pistämään viestiä tänne, jotta saisi mahdollisimman monta tapausta tietoon!!!
Itse olen muutamalta taholta kuullut, kuinka niku on tahallisesti toiminut väärin, kunhan vaan saavat kasvatettuja tulojaan. Mietityttää nyt, kuinka laaja tämä toiminta oikeasti on!!
KIITOKSET JO ETUKÄTEEN KAIKILLE VASTANNEILLE
Kysymys NIIRALAN KULMAN asukkaille!!!!
4
580
Vastaukset
- x
Kaikki rakenteelliset viat menee vuokranantajan (Nikun) piikkiin.
Muut esim astian/pyykinpesukoneesta aiheutuneet vesivahingot vuokralainen maksaa itse tai oma kotivakuutus - jos maksaa. Kodinkoneita niku ei edes asenna, vuokralainen hommaa itse pätevät laittajat ja vastaa käytöstä.- on, kun löysin
Nikun asumisohjeen ja siinä sanotaan selvästi näin:
" Pyykinpesukoneen kytkentä: Mikäli huoneistossa on valmiina pyykinpesukoneen vesijohtoverkostoon liittämiseen tarvittavat liitäntäventtiilit, voidaan pyykinpesukone liittää itse. Ellei liitäntöjä ole, saadaan kytkentä suorittaa vain yhtiön tai sen valtuuttaman asennusliikkeen toimesta.
Astianpesukone: Astianpesukonetta ei saa kytkeä vesijohtoverkostoon missään tapauksessa itse, vaan sen kytkemiseen on aina otettava yhteys kiinteistönhoitajaan."
Eli Nikun kiinteistönhoitaja asentaa tuon mukaan astianpesukoneen paikalleen. - arkistoja uudelleen....
on, kun löysin kirjoitti:
Nikun asumisohjeen ja siinä sanotaan selvästi näin:
" Pyykinpesukoneen kytkentä: Mikäli huoneistossa on valmiina pyykinpesukoneen vesijohtoverkostoon liittämiseen tarvittavat liitäntäventtiilit, voidaan pyykinpesukone liittää itse. Ellei liitäntöjä ole, saadaan kytkentä suorittaa vain yhtiön tai sen valtuuttaman asennusliikkeen toimesta.
Astianpesukone: Astianpesukonetta ei saa kytkeä vesijohtoverkostoon missään tapauksessa itse, vaan sen kytkemiseen on aina otettava yhteys kiinteistönhoitajaan."
Eli Nikun kiinteistönhoitaja asentaa tuon mukaan astianpesukoneen paikalleen.jo keväällä tuli astianpesukoneista uudet ohjeistukset ainakin meille sen mukaan kiinteistöhoitajat ei niitä enää asentelisi.
- vahinkosummat on suuria
Voe, voe.
Siis jos se on sinun astianpesukonees, pyykinpesukonees, akvaarios tai vaikka uima-allas, joka laskee vedet niin, että siitä aiheutuu vahinkoa huoneistolle tai mahdollisesti alakerrassa asuvalla asukkaalle tai liiketilalle, sinä olet korvausvastuullinen. Ihmisiä tuppaa myös sammumaan kesken suihkuttelen lattiakaivojen päälle aiheuttaen vesivahingon omaan/naapurin huoneistoon. Tässäkin tapauksessa huoneiston asukas on vahingosta vastuussa.
Jos sinun asunnossasi on tulipalo oli sen tulipalon sytyttänyt huolimaton tupakointi, viallinen sähkölaitteesi tai sinun vieraasi, sinä olet vastuussa vahingosta. Tällöinkin alakerran asukas mahdollisesti taas kastuu irtaimistoineen ja mahdollisesti muutama muu naapurisi kärsii savun aiheuttamia vahinkoja huoneistossaan ja irtaimistossaan, vahinko on jälleen kerran sinun piikkiin.
Jos sinulla on kotivakuutus, joka kattaa mahdolliset tällaiset vahingot, tällöin ei hätää ole, sillä kotivakuutus korvaa vahingosta aiheutuneet remonttikustannukset ja irtaimiston, väliaikaiset asumiskulut jne, mutta jos sinulle ei ole kotivakuutusta, niin vahingosta aiheutuneet remonttikulut ovat kamalat.
Kiinteistövakuutus on ihan eri juttu kuin kotivakuutus. Asukkaan asumisella tai asukkaan elämisellä aiheuttamat kulut eivät kuulu tämän vakuutuksen piikkiin. Ei edes ilkivalta. Tietyt yhtiön vastuulla olevat putkivuodot kuuluvat vain kiinteistövakuutuksen piikkiin, ei yksittäisen asunnon putkistot.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682590
- 622552
- 681752
- 241567
- 201490
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91430- 151352
- 381203
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81157- 251076