Mun yhessä akvassa on ihan etulasin vieressä melkein soran pinnassa sellasii valkoisia matoja. Ne on semmoset 3-5 mm pitkii ja lisääntyy nopeesti. Olen lapotessa tonkinu niitä pois.
Mitä ne on?
Onks ne vaarallisii molleille?
Mitä ne on?
Onks ne vaarallisii molleille?
Vastaukset 4
Vanhimmat
hei,meilläkin valkoisia n parin sentin aivan kuin toukkia akvaariossa.ovat kuulema loisia,joita tullut kalojen mukana..20 kalaa ollut,nyt enää 3.kk,n aikana muut kuolleet.monnit muuttuivat valkotäplikkäiksi loisten takia.myyjä sanoi,ettei muuta valkoista tule akvaarioon kuin loisia.nyt tyhjennettävä hela hoito ja desinfioitava.
vaan:
http://www.aquahoito.info/suomi/ohjeita/vinkkeja.php#madot
No sissus sentään! ne madot on ihan normaaleja pieneliöitä mitä on akvassa, kalojen loisia ne ei ole koska jos olisi ne ei eläisi kalan ulkopuolella! Ja jos monnit muuttuu valkopilkkuisiksi niin niillä on pilkkutauti eli yleisin akvaariokalojen sairaus mihin on lääke!
Kiitti vastauksesta!
Ne on noita harvasukamatoja eli Oligachaeta.
Ainaski aion lapota ne jatkossakin veden mukana viemäriin.