Pintakasvit

Käytännössä?

Ajattelin ottaa pintakasveja... Mikä ois hyvänlainen? mulla pieni akva (90l). Miten vaikuttaa ruokintaan: eikö ruoka jää kasveihin kiinni kun käytän kelluvaa hiutaletta??

3

1073

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulipyrstö

      Kasvin lajivalinta riippuu veden lämmöstä ja valaistuksesta.
      Hiutaleruuat eivät jää pinnalle kuin hetkeksi ja painuvat pohjaan,
      elleivät jää kasvin päälle.

    • Ms.x

      Jos tarkoitat pintakasveilla ainoastaan pinnalla kelluvia kasveja, niistä helppoja esim: pistia (leviää tehokkaasti, mutta helppo pitää kurissa kauhaisemalla välillä roskiin jos on liiaksi), riccia (sammalmainen, tekee lauttamaista kasvustoa, muttei tykkää kovin virtaavasta vedestä jolloin hajoaa kappaleiksi eikä oikeen kasvakaan silloin), salvinia (vähän kuin pistia).

      Sitten on pintaa myöden kasvavia lajeja, köynnöstäviä kasveja. Rusolehti yksi helpoimmista (punertavat lehdet alapuolelta). Konnanputki hiukan vaativampi jos haluaa sen näyttäväksi. Vedensuosikki, karttulehti, kriinuminkin pitkät leveät ruohomaiset sipulista kasvava lehdet menee pintaa pitkin. Ne nyt tuli ensimmäisinä mieleen.

      Nopeasti leviävät pintakasvit, kuten salvinia ja pistia ja limaska, voivat ahistaa alempia kasveja, mikäli ei niitä karsi säännöllisesti. Valo kun ei pääse niin hyvin läpi. Kannattaa tutustua akvaariokasvien kiehtovaan maailmaan. Kirjastosta voi löytyä sellainen kirja kun 100 Akvaariokasvia (Markku Varjo). Muita akvaariokasveihin perehtyneitä opuksia tuskin Suomesta löytyy. Netti onkin oiva apuväline. Täällä myös kasvisivusto :

      http://www.tropica.com/default.asp

      Kasvien viihtyvyys akvaariossasi riippuu tosiaan myös veden ja valon laadusta, sekä lannoituskin on tärkeää. Kasveilla on myös lajikohtaisia tarpeita lannoituksen ja lämpötilan suhteen.

      Itse olen kokeillut monenlaisia kasveja ja löytänyt takuuvarmat menestyjät omissa akvoissani. Ilmajuuria tekevät kasvit (sanotaanhan niitä ilmajuuriksi myös akvassa.. ?) ottavat vedestä ravinteita, jolloin nestemäinen lannoitus on tärkeää.
      Jotkut kasvit ovat myös erittäin herkkiä lääkeaineille. Mulla kuoli mahtavat vanhat vitamelalehdet taannoin lääkekuurin jälkeen.. Kyllä potutti.

    • Ms.x

      Kannattaa pudottaa hiutaleet siitä kohtaa jossa ei ole pintakasvia.

      Ei kannata siis kasvattaa koko pintaa täyteen pintakasvia, koska alemmat kasvit jäävät silloin vähälle valolle. Varsinkin enemmän valoa tarvitsevat kasvit kärsivät siitä ja alkavat tehdä honteloita varsia ja hailakoita lehtiä. Tietenkin varjossa viihtyviä se ei juuri haittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      168
      1773
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      55
      1654
    3. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      124
      1251
    4. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1211
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      111
      1018
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      56
      921
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      90
      889
    8. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      806
    9. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      763
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      735
    Aihe