Ajattelin ottaa pintakasveja... Mikä ois hyvänlainen? mulla pieni akva (90l). Miten vaikuttaa ruokintaan: eikö ruoka jää kasveihin kiinni kun käytän kelluvaa hiutaletta??
Vastaukset 3
- tulipyrstö
Kasvin lajivalinta riippuu veden lämmöstä ja valaistuksesta.
Hiutaleruuat eivät jää pinnalle kuin hetkeksi ja painuvat pohjaan,
elleivät jää kasvin päälle. - Ms.x
Jos tarkoitat pintakasveilla ainoastaan pinnalla kelluvia kasveja, niistä helppoja esim: pistia (leviää tehokkaasti, mutta helppo pitää kurissa kauhaisemalla välillä roskiin jos on liiaksi), riccia (sammalmainen, tekee lauttamaista kasvustoa, muttei tykkää kovin virtaavasta vedestä jolloin hajoaa kappaleiksi eikä oikeen kasvakaan silloin), salvinia (vähän kuin pistia).
Sitten on pintaa myöden kasvavia lajeja, köynnöstäviä kasveja. Rusolehti yksi helpoimmista (punertavat lehdet alapuolelta). Konnanputki hiukan vaativampi jos haluaa sen näyttäväksi. Vedensuosikki, karttulehti, kriinuminkin pitkät leveät ruohomaiset sipulista kasvava lehdet menee pintaa pitkin. Ne nyt tuli ensimmäisinä mieleen.
Nopeasti leviävät pintakasvit, kuten salvinia ja pistia ja limaska, voivat ahistaa alempia kasveja, mikäli ei niitä karsi säännöllisesti. Valo kun ei pääse niin hyvin läpi. Kannattaa tutustua akvaariokasvien kiehtovaan maailmaan. Kirjastosta voi löytyä sellainen kirja kun 100 Akvaariokasvia (Markku Varjo). Muita akvaariokasveihin perehtyneitä opuksia tuskin Suomesta löytyy. Netti onkin oiva apuväline. Täällä myös kasvisivusto :
http://www.tropica.com/default.asp
Kasvien viihtyvyys akvaariossasi riippuu tosiaan myös veden ja valon laadusta, sekä lannoituskin on tärkeää. Kasveilla on myös lajikohtaisia tarpeita lannoituksen ja lämpötilan suhteen.
Itse olen kokeillut monenlaisia kasveja ja löytänyt takuuvarmat menestyjät omissa akvoissani. Ilmajuuria tekevät kasvit (sanotaanhan niitä ilmajuuriksi myös akvassa.. ?) ottavat vedestä ravinteita, jolloin nestemäinen lannoitus on tärkeää.
Jotkut kasvit ovat myös erittäin herkkiä lääkeaineille. Mulla kuoli mahtavat vanhat vitamelalehdet taannoin lääkekuurin jälkeen.. Kyllä potutti. - Ms.x
Kannattaa pudottaa hiutaleet siitä kohtaa jossa ei ole pintakasvia.
Ei kannata siis kasvattaa koko pintaa täyteen pintakasvia, koska alemmat kasvit jäävät silloin vähälle valolle. Varsinkin enemmän valoa tarvitsevat kasvit kärsivät siitä ja alkavat tehdä honteloita varsia ja hailakoita lehtiä. Tietenkin varjossa viihtyviä se ei juuri haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Uskallanko laittaa sulle viestiä?
Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S671061- 381001
- 109869
Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125856- 38743
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.77662- 51646
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei2642Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66631- 42629
Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.31626Nyt kaatuu Kuisla
Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee29574Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev125568- 49518
- 52517
- 95511
- 60484
- 45446
- 35427
Sastamalassa epäillään tappoa, kaksi otettu kiinni
Kuulemma Aarnontiellä tapahtunut Tietääkö joku enemmän?15426