Pintakasvit

Käytännössä?

Ajattelin ottaa pintakasveja... Mikä ois hyvänlainen? mulla pieni akva (90l). Miten vaikuttaa ruokintaan: eikö ruoka jää kasveihin kiinni kun käytän kelluvaa hiutaletta??

3

1076

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tulipyrstö

      Kasvin lajivalinta riippuu veden lämmöstä ja valaistuksesta.
      Hiutaleruuat eivät jää pinnalle kuin hetkeksi ja painuvat pohjaan,
      elleivät jää kasvin päälle.

    • Ms.x

      Jos tarkoitat pintakasveilla ainoastaan pinnalla kelluvia kasveja, niistä helppoja esim: pistia (leviää tehokkaasti, mutta helppo pitää kurissa kauhaisemalla välillä roskiin jos on liiaksi), riccia (sammalmainen, tekee lauttamaista kasvustoa, muttei tykkää kovin virtaavasta vedestä jolloin hajoaa kappaleiksi eikä oikeen kasvakaan silloin), salvinia (vähän kuin pistia).

      Sitten on pintaa myöden kasvavia lajeja, köynnöstäviä kasveja. Rusolehti yksi helpoimmista (punertavat lehdet alapuolelta). Konnanputki hiukan vaativampi jos haluaa sen näyttäväksi. Vedensuosikki, karttulehti, kriinuminkin pitkät leveät ruohomaiset sipulista kasvava lehdet menee pintaa pitkin. Ne nyt tuli ensimmäisinä mieleen.

      Nopeasti leviävät pintakasvit, kuten salvinia ja pistia ja limaska, voivat ahistaa alempia kasveja, mikäli ei niitä karsi säännöllisesti. Valo kun ei pääse niin hyvin läpi. Kannattaa tutustua akvaariokasvien kiehtovaan maailmaan. Kirjastosta voi löytyä sellainen kirja kun 100 Akvaariokasvia (Markku Varjo). Muita akvaariokasveihin perehtyneitä opuksia tuskin Suomesta löytyy. Netti onkin oiva apuväline. Täällä myös kasvisivusto :

      http://www.tropica.com/default.asp

      Kasvien viihtyvyys akvaariossasi riippuu tosiaan myös veden ja valon laadusta, sekä lannoituskin on tärkeää. Kasveilla on myös lajikohtaisia tarpeita lannoituksen ja lämpötilan suhteen.

      Itse olen kokeillut monenlaisia kasveja ja löytänyt takuuvarmat menestyjät omissa akvoissani. Ilmajuuria tekevät kasvit (sanotaanhan niitä ilmajuuriksi myös akvassa.. ?) ottavat vedestä ravinteita, jolloin nestemäinen lannoitus on tärkeää.
      Jotkut kasvit ovat myös erittäin herkkiä lääkeaineille. Mulla kuoli mahtavat vanhat vitamelalehdet taannoin lääkekuurin jälkeen.. Kyllä potutti.

    • Ms.x

      Kannattaa pudottaa hiutaleet siitä kohtaa jossa ei ole pintakasvia.

      Ei kannata siis kasvattaa koko pintaa täyteen pintakasvia, koska alemmat kasvit jäävät silloin vähälle valolle. Varsinkin enemmän valoa tarvitsevat kasvit kärsivät siitä ja alkavat tehdä honteloita varsia ja hailakoita lehtiä. Tietenkin varjossa viihtyviä se ei juuri haittaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      102
      903
    2. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      96
      824
    3. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      50
      634
    4. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      31
      580
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      5
      521
    6. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      46
      515
    7. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      42
      475
    8. Miten tästä pääsee

      Ikinä ylitse?
      Ikävä
      53
      456
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      17
      446
    10. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      45
      437
    Aihe