Asun lapissa, omistan kaksi eri rotua olevaa kissaa. Haluasin ehdottomasti käyttää heitä näyttelyssä, mutta näyttelyjen vähyyden vuoksi se on melkein mahdotonta! Teen vuorotyötä, eikä lomia juurikaan ole joten reissut pääkaupunki seudulle ja muutenkin etelään jäävät tosi harvalle.. Olihan nyt heinäkuussa näyttelyt Kempeleessä, muttei sinne ollu mahdollista mennä töiden vuoksi.
Haluaisin ehdottomasti enemmän näyttelyjä pohjoissuomeen! Onko ketään jolla olis sama mielessä??
Haluaisin ehdottomasti enemmän näyttelyjä pohjoissuomeen! Onko ketään jolla olis sama mielessä??
Vastaukset 1
Vanhimmat
Hei!
Kissanäyttelyiden järjestelyihin tarvitaan VÄHINTÄÄN parinkymmenen ihmisen joukko näyttelypäällikön ja -sihteerin lisäksi. Näiden ihmisten tulisi tehdä töitä näyttelyviikonloppuna perjantaista sunnuntaihin kellon ympäri ja vähän enemmänkin. Tarvitaan siis häkkien kasaajia ja desifioijia, näyttelypaikan järjestäjiä, mahdollisia kahvion pitäjiä sekä henkilöitä jotka käyvät mm. siivoamassa vessat. Tarvitaan kissamäärään suhteutettu määrä eläinlääkäreitä ja heidän assareita, ihmisiä ottamaan vastaan ilmoittautumisia. Jonkun pitää pitää huoli tuomareista ja heidän kuljetuksista, tuomareille tarvitaan assistenttejä, jne, jne. Eli työtä riittää yllättävän paljon näyttelyviikonlopun eteen.
Joten näyttelyt järjestetään siellä, missä on tarpeeksi vapaaehtoisia, löytyy hyvät ja varsinkin edulliset näyttelytilat, jne.